CO JE ROZHODUJÍCÍ PRO ZVÝŠENÍ VÝŽIVNÉHO?
Autor: odpověď - JUDr. Romana Lužná
DOTAZ Z PORADNY - Žiji s přítelem, který má z prvního manželství 3 děti ve věku 19, 16, a 7 let. Soudem mu bylo stanovené výživné ve výši 8,500,- Kč. Aby zajistil bývalé rodině určitý životní standard, nechal v rámci majetkového vypořádání manželce zařízený dům a auto. Sám si vzal hypotéku a postavil si domek, ve kterém bydlíme. Výplata mého přítele pokryje náklady na výživné a splátky hypotéky a úvěru ze stavebního spoření, provoz domácnosti a obživu obstarávám já ze svého platu a výživného 800,- Kč, které pobírám na svého 17 letého syna. Nyní bývalá manželka požaduje další zvýšení výživného.
Zohledňuje soud výdaje související s hypotečním úvěrem? Lze se hájit tím, že bývalé manželce zanechal veškerý společný majetek a sám si musel zajistit bydlení?
Podle zákona o rodině oba rodiče přispívají na výživu svých dětí podle svých schopností, možností a majetkových poměrů a dítě má právo podílet se na životní úrovni svých rodičů. Při určení rozsahu vyživovací povinnosti přihlíží soud k tomu, který z rodičů a v jaké míře o dítě osobně pečuje. V případě posouzení majetkových poměrů rodičů je přitom vždy nutné přihlédnout nejen k fakticky dosahovaným příjmům, ale i k celkové sumě jejich movitého a nemovitého majetku a způsobu života, resp. životní úrovni. Úprava výživného se děje vždy podle stavu, který je zde v době vydání rozhodnutí soudu. Může dojít ke změně potřeb oprávněného, zejména v souvislosti s fyzickým dospíváním, školní docházkou, zdravotním stavem atd., ale může nastat i změna v možnostech povinného, zejména v souvislosti se zvýšením nebo poklesem v příjmech, změnou počtu vyživovacích povinností atd. Musí však jít o změnu poměrů závažnějšího rázu, nikoli jen přechodnou, například jednorázový pobyt dítěte v lázních.
Ze shora uvedených ustanovení zákona o rodině pak můžete vycházet v rámci argumentace, zda došlo v případě dětí vašeho přítele z předchozího manželství k takové změně poměrů (na straně dětí i na straně vašeho přítele), která zvýšení skutečně odůvodňuje. Pokud jde o úvěr, soudy k těmto výdajům obecně nepřihlíží, neboť se jedná o splátky na majetek, který si rodič pořizuje pro svoji potřebu. V rámci soudního řízení je však třeba vycházet z konkrétních okolností a vy můžete například argumentovat porovnáním výdajů za bydlení v nájmu a výdajům za úvěr.
JUDr. Romana Lužná, 27.11.2008
JUDr. Romana Lužná,
advokátka
sídlo: Heinrichova 16, 602 00 Brno
tel./fax: 543 213 159
e-mail: info@advokatka.net
www.advokatka.net
Související odkazy:
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz