11724124

ASYMETRIE DĚTSKÉ HLAVY

Autor: PhDr. Eva Labusová

Pokud miminko v počínající fázi svého života při ležení příliš upřednostňuje jednu stranu hlavičky, snadno dochází k její asymetrii. Dá se to zmírnit? Nebo tomu lze dokonce zabránit? Jaká prevence či terapie na "šišatou hlavu" zabírá?

Asymetricka_hlava_normal

Foto: archiv AZ RODINA.cz

Dokonale symetrickou hlavu nemá nikdo na světě. A upřímně řečeno, příliš souměrní lidé by také vypadali docela nudně. Pokud nevěříte, pozorujte své blízké chvíli v zrcadle nebo vezměte jejich fotografii, rozstřihněte ji přesně v půli mezi obočím a obě polovičky pak zvlášť zkopírujte a přiložte k sobě. Možná budete zaskočeni, když před sebou náhle uvidíte dva různé obličeje! Důvodem bývá genetika - po předcích dědíme odstáté uši, křivé rty i zdvižené nosíky. Také tvar hlavy je v převážné míře určen geneticky.

U nejmenších děti přibývá ale jeden problém - pokud miminko leží stále jen na jedné straně, může mu hlavička doslova "zplacatět". Postižené bývá především temeno, které je buď zprava nebo zleva zploštělé. Takto výrazné nerovnoměrnosti tvaru hlavy vznikají, když děťátko příliš často a dlouho leží na zádech a stále se dívá jen jedním směrem. Pokud skutečně v jeho poloze nedochází ke změnám, může nakonec dojít i k posunu ucha nebo čela. Na růst mozku, na inteligenci ani na motorický vývoj nemá deformace žádný vliv, ale z kosmetického hlediska pochopitelně v pozdějším věku dítě trpí.

Proč problému přibývá?

Ještě před 15 lety trpělo tzv. deformací hlavy způsobenou špatnou polohou, odborně plagiocefalií, jen jedno z tří stovek miminek. Dnes je tato nepříjemnost až 5x častější! Velkou roli sehrávají nové informace o syndromu náhlého úmrtí dítěte (SIDS). Rodiče se dozvídají, že vydatnou prevenci představuje poloha miminka na zádech, a proto ji upřednostňují.

Je proto třeba zdůraznit, že bdělé miminko pod dozorem dospělého by mělo svou polohu často střídat a nevyhýbat se ani poloze na bříšku. Jedině tak si může posilovat také krční a zádové svalstvo a v neposlední řadě se učí zdvihat a otáčet hlavičku

Dalším důvodem častějších plagiocefalií je narůstající množství předčasně narozených dětí. U nich k deformacím hlavy dochází zvláště snadno, protože mají měkčí kosti. Navíc je jejich hlavička vzhledem k poměru těla výrazně větší a těžší než je tomu u dětí s normální porodní váhou, takže "nedonošenci" se ovládání svalů nesoucích hlavu učí daleko obtížněji.

Někdy situaci komplikuje i samo miminko, a to svou vyhraněnou oblíbeností pouze jedné pozice hlavy, kterou pak vleže neustále zaujímá. Dokonce i děti, které už jsou natolik velké, že hlavou mohou libovolně otáčet, přesto setrvávají jen v jedné - oblíbené - poloze. Snad to souvisí s tím, že při zapojování krčního svalstva zpočátku cítí nepohodlí a nejsou schopny se s ním poprat.

Důvodem asymetrie/plagiocefalie ovšem může být také "nudné" okolí postýlky a nízká kvalita podnětů, jichž se dítěti dostává. Rozhodně není optimální, pokud např. hlasy, světlo nebo různé zvuky přicházejí k miminku dlouhodobě pouze z jedné strany.

Miminko, které by potřebovalo změnu polohy a možná i nové podněty, poznáme podle toho, že se mu vzadu na temeni vytvoří kulatá lysina. Ačkoliv jinde na hlavičce už rostou vlásky, na tomto místě jsou "vyholeny. Vytvoření lysinky by mělo rodiče přivést ke snaze začít s dítětem cíleně cvičit, měnit jeho polohy včetně do polohy na bříšku a zásobit ho novými podněty.

Hra - nejlepší motivace

Mnoho lidí se domnívá, že nejmenší miminka jen spí a jí. Když se na ně ale zadíváme pozorněji v čase jejich bdění, všimneme si, jak pozorně vnímají svět kolem sebe. Novorozenci nejvíce vnímají vše, co se ocitne v zorném poli 25 - 30 cm. První oblíbenou "hračkou" proto bývá obličej některého z rodičů. Je třeba využívat bdělé fáze, brát v ní miminko do náruče a "povídat" si s ním. Vyzkoušet můžete také novorozencovu schopnost napodobování - uplatňuje se např. při pohybech úst nebo při vypláznutí jazyka.

Pozvolna můžeme miminku ukazovat také první opravdové hračky - např. bezpečné závěsné. Po druhém měsíci věku si již dítě s nimi začíná hrát aktivně a zkouší po nich sahat, přestože ho prstíčky ještě neposlouchají. Po třetím měsíci se úchopové schopnosti rychle zlepšují.

Postupně zkoušíme před obličejem miminka nějakou hračkou pohybovat, aby ji sledovalo očima a později i pohyby hlavy. Od třetího měsíce dítě obvykle již zcela bezpečně drží hlavu a hračku sleduje i z polohy na bříšku.

Od 4. - 5. měsíce už zdravému dítěti neustálá poloha pouze na zádech nestačí Je proto dobré mu dávat hračky z různých stran a motivovat ho ke změnám polohy. Dítě se tak samo bude snažit k otáčení na bok i na bříško.

K pohybu se miminko obvykle nejsnáze motivuje při přebalování, když je nahé a má naprostou volnost pohybu. Využívejme těchto chvil ke hrám a změně poloh! Ale rozhodně mu dopřávejme i různé hry v náručí - opřené o nás, může s námi "posedět" u stolu, určitě si také oblící polohu čelem k nám, když sedí na našem klíně nebo když leží na předloktí a dělá "letadlo". Snažíme se zkrátka, aby nejpozději od 4. měsíce v bdělém stavu a pod naším dohledem pravidelně střídalo všechny polohy a přiměřeně zapojovalo co nejvíce svalů.

Pokud už k deformaci hlavy dojde

Někdy je na základě doporučení pediatra zapotřebí porady se specialistou na dětskou rehabilitaci. Jedním z nich je i Alfred Heger, primář dětského oddělení při Univerzitě Ludwiga Maximiliana v Mnichově, který nabízí své konzultace také v rámci speciální kraniospinální poradny, kde se věnuje právě i poruchám tvaru hlavy malých dětí. MUDr. Heger ze zkušenosti ví, že i pokročilé asymetrie hlavy jsou léčitelné, pokud se rodiče ve spolupráci s odborníky problému pečlivě věnují. Kromě častých změn poloh a her na bříšku doporučuje MUDr. Heger časté oslovování ležícího miminka z boku. Nápomocná je také speciální gymnastika, která vede k procvičení krčních a zádových svalů.

Poté, co změna poloh a pohybového režimu u dítěte probíhá šest až osm týdnů, hodnotí MUDr. Heger změny na lebce. Pokud je patrné výrazné zlepšení, doporučí rodičům i nadále s dítětem doma cvičit a dbát na variabilitu poloh a zve si je už jen na kontroly. Pokud ale zlepšení nenastane, předepíše miminku speciální terapii helmou, v lékařském žargonu tzv. hlavovou ortézu. Jde o umělohmotnou speciální helmu, kterou dítě po určitou dobu nosí podobně jako třeba kšírky při luxaci kyčlí...

Zbytek textu na:
http://www.evalabusova.cz/clanky/asymetrie.php

Zdroj:

Časopis RODIČE 11/2008, www.rodice.com

Banner_125x125_002_babynositka_brezen_2013
Radek_banga_-_v_prodeji_250x250

Intenzivní omlazení pleti s COLLAGEN+

Stres, mimika nebo nervozita se často projeví i na stavu pokožky, kde způsobuje vznik vrásek, kterých se lze jenom těžce zbavit. První pomoc při náznacích stárnutí pleti může poskytnout speciálně vyvinutá řada COLLAGEN+ od značky Dermacol.

Co skutečně zabírá na redukci vrásek?

Proces stárnutí se dotýká nás všech. Co můžete sami ovlivnit a s čím při tvorbě vrásek jednoduše nehnete? A existuje vůbec něco, co vám pomůže zpomalit neúprosný čas?

JAK RYCHLE ZÍSKAT DLOUHÉ HUSTÉ VLASY

Kvalitní a husté dlouhé vlasy si přeje mít snad každá žena. Bohužel ne každé z nás dlouhé vlasy narostou nebo jich nemáme tolik, kolik bychom si představovaly. Co tedy dělat, když vám příroda nenadělila zrovna bujné kadeře? Nebo když jste se unáhlila, nechala si vlasy zkrátit a teď nemáte trpělivost čekat dlouhé měsíce či roky, až vám zase narostou do potřebné délky? Máme pro vás velmi jednoduché řešení.

Jaké rehabilitační přístroje vám pomohou být zase fit?

Máme pro vás několik zajímavých tipů na moderní rehabilitační procedury a přístroje. Samozřejmě, že rozhodnutí o tom, jaká rehabilitace je pro vás ideální, spadá do kompetence vašeho ošetřujícího lékaře. Následující řádky vám pomohou získat přehled o možnostech moderní rehabilitační péče.

Jak dostat vlasy zase do kondice?

Vysušené, zplihlé, bez energie. A ke všemu ještě padají. Klasické povzdechy žen nad kvalitou svých vlasů po zimě a zároveň aktuální téma hovorů v kadeřnických salonech a v lékárnách. Jak vlasy nejlépe zregenerovat? Dbejte na správnou životosprávu a kvalitní vlasovou péči. Proti vypadávání vlasů a na podporu jejich růstu můžete vyzkoušet i speciální vlasové tonikum švýcarské značky Revalid.

JAK SE ZBAVIT POPRASKANÝCH PAT?

Nošení zimních bot a popraskané paty k sobě tak trochu patří a u mnohých to je letitý a nepříjemný evergreen. Kůže na patách má tendenci se hromadit, rohovatět a v důsledku zvýšené mechanické zátěže, kterou na ně dnes a denně vyvíjíme nakonec i bolestivě praskat. Jak podobným nepříjemnostem předejít?

NOVINKA - Omládněte se Zázračným vyplňovačem vrásek

Jak by se vám líbilo, kdybyste mohla své vrásky skrýt a vyplnit? Chtěla byste vypadat o pár let mladší? Dodat zase pleti elasticitu a energii mládí? Myslíte si, že to bez invazivní medicíny není možné? Ještě než se pustíte do svého prvního botoxu nebo jiného zákroku, zkuste nejprve kosmetickou novinku na našem trhu.

JAK NA PIGMENTOVÉ SKVRNY

Za pigmentové skvrny, vyskytující se na naší pokožce, může celá řada vlivů. UV záření bude tím prvním, co nás nejspíš ihned napadne, ale sluníčko rozhodně není jediným faktorem, který způsobuje vznik pigmentových skvrn. Svoji nepopiratelnou roli hraje také genetika, hormonální výkyvy, například v průběhu těhotenství, menopauzy, nebo užívání hormonů a hormonální antikoncepce.

Dejte pleti napít! Máte po létě suchou, mdlou, popraskanou pokožku bez života?

Letošní letní intenzivní teploty dosáhly na několika místech rekordních hodnot, které se nesmazatelně zapsaly do naší paměti i do historie. Co udělat pro to, abychom si letošní léto nepamatovali jako to, které nám způsobilo kožní problémy, prohloubilo vrásky, a přineslo pigmentové skvrny...Jak se toho vyvarovat?

EKZÉMY A LUPÉNKA NA KRÁSE NEPŘIDAJÍ

Někdo má to štěstí, že se mu ekzém v životě vyhne, jiného trápí celé dětství a jsou i tací, kteří s ním bojují i v dospělosti. Kromě toho, že projevy ekzému i lupénky nevypadají hezky, provází je také urputné svědění, zarudlá kůže, škrábání, modřiny a mokvající či naopak suché olupující se kousky kůže.

Pomerančová válka začíná - účinné anticelulitidní trio. Novinka na trhu: kosmetika s obsahem minerálů z Mrtvého moře Minus 417.

Nejen blížící se plavková sezona, ale také rozverný čas minisukní může už nyní dělat vrásky na čele nejedné ženě. A důvod? Na vině jsou nevzhledné ďolíčky na stehnech a zadečku. Jedním slovem: celulitida! Vyděsí se nejspíš nejedna z nás při bedlivějším pohledu do zrcadla a začne jednat. Přečte řadu tipů, článků a rad, jak s ní zatočit. Pro ty, které preferují kosmetiku na přírodním základě, a s výtažky z Mrtvého moře přinášíme několik žhavých novinek! Než začnete kupovat spousty kelímků, zkuste přípravky, které se osvědčily u řady uživatelek - kosmetiku značky Minus 417.

CHCETE ZHUBNOUT A VYPADAT MLADĚ? NEZAPOMEŇTE NA KOLAGEN!

Kolagen je pro naše tělo velmi důležitý. Je významnou součástí cesty k dlouhému mládí. Přesto v rámci zdravého stravování nebo snahy o zhubnutí často největší zdroje kolagenu vyřadíme z jídelníčku, a pak jsme nepříjemně překvapeni projevy jeho nedostatku. Chybějící kolagen může působit problémy i vegetariánům, zvláštní pozornost by mu měly věnovat těhotné vegetariánky a veganky. Pokud si kolagenu dopřejeme dostatek, zůstane naše pokožka vypnutá i po ztrátě kil a navíc bude lépe připravena také na zimu. Prospějeme navíc i dalším částem svého těla.

Za odkazem Aztéků

NOVINKA: Tekuté mýdlo zn. Voux Aloe Vera Aloe Vera je pro vysoký obsah blahodárných látek velmi oblíbenou sukulentní rostlinou s širokým využitím. Její pozitivní vliv na pokožku byl znám již ve starém Egyptě, kde ji ženy s oblibou využívaly ke zkrášlení pleti. Indiáni ze severní Ameriky s její pomocí léčili popáleniny a ošetřovali si s ní puchýře, znali ji v Persii a neobešli se bez ní ani šamani dávných Aztéků.

ZAJÍMAVÁ MOŽNOST V PÉČI O TĚLO - DOPŘEJTE SI KOLAGEN!

Na trhu se objevil velmi zajímavý pomocník v péči o tělo, se kterým se můžete setkat pod názvem kolagenárium, kolárium nebo u firmy Ergoline "Beauty Angel". Aplikace kolagenové kúry je velmi podobně příjemná a relaxační jako návštěva solária, účinky jsou ale zcela jiné.

INTIMNÍ PROBLÉMY ŠETRNĚ ŘEŠÍ PŘÍPRAVKY AROMEDICA

Vaginální výtoky, mykóza, zápach z úst - to je jen krátký výčet problémů, od kterých vám mohou pomoci přípravky značky Aromedica. Ať už jste batole nebo kmet, potřebujete doplnit energii, zregenerovat, posílit imunitu, zlepšit koncentraci , zabojovat s celulitidou a vyčerpáním nebo pomoci v oblasti intimní hygieny, kvalitní česká přírodní farmaceutická kosmetika je tu pro vás.

JAK DOPŘÁT SVÝM ZUBŮM TO NEJLEPŠÍ?

Chcete zdravé a krásné zuby a už vás nebaví bloudit po obchodech a ztrácet čas hledáním kvalitních produktů pro ústní hygienu? E-shop nazuby.cz se na oblast ústní hygieny specializuje a nabízí veškerý sortiment z této oblasti na jednom místě.

Ocean Rainwear představuje kolekci dětských bund z nového materiálu Tech Shell

Dánská společnost Ocean Rainwear, výrobce kvalitního nepromokavého oblečení přichází v červnu na český trh s kolekcí dětských bund z materiálu Tech Shell. Tento materiál nové generace představuje vylepšenou verzi již známého softshellu. Je nejen velmi pružný a super lehký, díky čemuž se velmi dobře vytvaruje podle dětské postavy, ale také prodyšný (5000 mvp) a větru a vodě odolný s vodním sloupcem 8000 mm. Nové bundy jsou k dispozici ve velikostech 1- 12 let ve čtyřech barevných provedeních – červená, tmavě modrá, fialová a hnědá. V České republice jsou výrobky značky Ocean Rainwear mimo jiné k dispozici v e-shopu výhradního dovozce na www.nepromokneme.cz.