Asekol_cervene_k_965x100px__04

JAK ZAJISTIT VÝŽIVNÉ, KDYŽ MANŽEL NEREAGUJE

Autor: odpověď - Mgr. Tereza Stejskalová

DOTAZ Z PORADNY - Ráda bych se vás zeptala jak řešit situaci, když manžel odešel od rodiny a nereaguje na žádný telefonát sms ani dopis, není možné se dohodnout o výživném na 21měsíční dítě. Na návštěvy nechodí, ani se jinak o dítě nezajímá. Mateřská činní 3 800kč na měsíc – z toho se opravdu nedá žít. Prosím poraďte, zda mohu žádat o výživné ještě před rozvodem, zda mohu žádat o výživné pro syna i sebe a o kolik si mohu říci. Nebo se mám obrátit na sociálku, i když tam mi bylo řečeno, že se tam nejdříve musíme oba dostavit? Opravdu je těžké se dostavit společně, když manžel nereaguje na žádné mé výzvy. Místo manžela se ozvala jeho maminka s tím, že mi dají 3000 Kč, protože si prý zjistili na sociálním odboru, že na víc nemám nárok. Bohužel ani nevím, jaký je manželův skutečný příjem.

O výživné na nezletilé dítě můžete samozřejmě žádat již před rozvodem, kdy zákon o rodině říká, že nežijí-li rodiče nezletilého dítěte spolu, upraví soud rozsah jejich vyživovací povinnosti nebo schválí jejich dohodu o výši výživného, soud postupuje stejným způsobem, žijí-li rodiče spolu, avšak jeden z nich neplní dobrovolně své povinnosti k nezletilému dítěti. Výživné upraví soud na návrh.
Proto pokud se hodláte rozvádět, bude nejlepší abyste zažádala o úpravu rodičovské zodpovědnosti na dobu do a po rozvodu manželství, kdy se soud bude zabývat jednak vyživovací povinností na dobu do rozvodu a jednak také na dobu po rozvodu. Výživné požadujte od doby, kdy Vám manžel přestal přispívat na domácnost a dítě - u Vás je to zřejmě okamžik, kdy se manžel odstěhoval. Co se týče výše výživného, pokud neznáte manželův příjem, je nejlepší nechat rozhodnutí na úvaze soudu, soud by měl hájit zájmy nezletilých dětí a určovat tak adekvátní výživné. K sociální pracovnici se v žádném případě nemusíte dostavovat oba, některé orgány sociálně právní ochrany dětí dokonce matkám sami sepisují návrhy na určení rodičovské zodpovědnosti, zkuste tedy zajít na místně příslušný orgán sociálně právní ochrany dětí, vemte si s sebou rodný list dítěte, popište jim svou situaci, že se budete rozvádět a že chcete podat návrh na určení rodičovské zodpovědnosti na dobu do a po rozvodu manželství, protože Vám manžel od doby svého odstěhování ničeho nepřispívá. Pokud se nechcete zatím rozvádět a uvažujete, že návrh na rozvod podáte třeba až za rok, tak si nechte upravit jen rodičovskou zodpovědnost z důvodu, že manžel s Vámi nebydlí a dobrovolně Vám nic nepřispívá.
Dále můžete požadovat také výživné na sebe, jelikož nevedete s manželem společnou domácnost, máte právo požadovat po manželovi výživné, neboť manželé mají právo na stejnou životní úroveň. Toto výživné, pokud se manželé dohodnou nebo je zde soudní rozhodnutí, na základě kterého má jeden manžel druhému výživné hradit, je potom povinný manžel hradit druhému do doby právní moci rozsudku o rozvodu manželství. Posuzují se zde majetkové poměry obou manželů a jejich potřeby.
Máte tedy možnost buď se s manželem domluvit, že Vám bude přispívat nějakou částkou na Vaši výživu, pokud se nedomluvíte, budete muset podat k příslušnému soudu návrh na výživné manželky a soud potom rozhodne, zda je Vám manžel povinen výživné hradit a v jaké výši. Soudní poplatek se z tohoto návrhu nehradí. Co se týče sepsání návrhu, můžete se pokusit o jeho sepis sama, případně navštívit ve Vašem bydlišti sociální odbor, některé sociální odbory tyto návrhy sepisují, na soudě dle mého názoru a zkušeností Vám nikdo návrh nesepíše. Pokud ovšem nebudete schopna si návrh sepsat a ani sociální pracovníci Vám nepomohou, nezbude Vám nic jiného než se ve věci sepisu návrhu obrátit na některého z advokátů, v návrhu musí být z Vaší strany navrhnuta částka, kterou byste na Vaši výživu požadovala, pokud neznáte manželův příjem, zkuste částku odvodit ze sumy, kterou Vám dříve přispíval na domácnost.

Mgr. Tereza Stejskalová, 5.12.2008


§ Mgr. Tereza Stejskalová,
advokátka
sídlem Komenského 2165/5A, Blansko
tel: 736 120 081

e-mail: ter. stejskalova@seznam.cz
poskytuje následující právní služby:
sepis různých typů smluv a podání,
zastupování před soudy a jinými orgány,
právní poradenství v oblasti práva občanského,
rodinného, pracovního, obchodního a trestního


Související odkazy:

 

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
38_ska_bambini_litera_web_banner_250x250px_nahled

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359