Asekol_cervene_k_965x100px__04

VÝŽIVNÉ A NEOPRÁVNĚNÉ UPLATŇOVÁNÍ ODPOČTŮ NA DÍTĚ

Autor: odpověď - JUDr. Romana Lužná, Pavel Nečásek

Manžel odešel když jsem byla v šestém měsíci těhotenství. O dceru nestál a tak jsem se domluvili na tom, že nám nic platit nebude a také se s námi nebude stýkat. Úprava poměru k nezl. dceři proběhla, bylo nám doporučeno, aby jsme uvedli částku výživného 1000,- Kč, že 0 napsat nelze. Otec nám tedy nic neplatil, ani se nás jinak nesnažil kontaktovat. Rozvod proběhl po několika měsících, protože byl otec v zahraničí. Při soudním jednání však změnil názor, že se bude na výchově podílet, soudní cestou mě také donutil k pravidelným návštěvám. Doplatil zpětně výživné za několik měsíců, 9000,- Kč. Dozvěděla jsem se nyní, že si po narození dcery uplatňoval odpočty na dítě, přitom s námi ve společné domácnosti nežil. Bývalý manžel má v ČR trvalý pobyt, o který přišel protože ho měl za účelem sloučení rodiny. Nemyslím, že má o naši dceru opravdu zájem, spíše se jedná o jeho vlastní prospěch prodloužení pobytu a pozdějšího získání českého občanství. Proto chci udělat také něco v náš prospěch, chci požádat o zvýšení výživného a nevím, jaké vhodné důvody uvést, aby nám bylo vyhověno (dceři je nyní 15 měsíců, výživné o které jsem prvně žádala v listopadu 2007 bylo uznáno v březnu 2008) a také jak postupovat ohledně odpočtů na které neměl nárok.


Podle zákona o rodině oba rodiče přispívají na výživu svých dětí podle svých schopností, možností a majetkových poměrů a dítě má právo podílet se na životní úrovni svých rodičů. Změní-li se poměry, může soud i bez návrhu změnit dohody a soudní rozhodnutí o výživném pro nezletilé děti. Může dojít ke změně potřeb oprávněného, zejména v souvislosti s fyzickým dospíváním, zdravotním stavem atd., ale může nastat i změna v možnostech povinného, zejména v souvislosti se zvýšením nebo poklesem v příjmech, změnou počtu vyživovacích povinností atd. Musí však jít o změnu poměrů závažnějšího rázu, nikoli jen přechodnou, například jednorázový pobyt dítěte v lázních.
Ke změně výše výživného, resp. rozsudku, kterým bylo výživné stanoveno, nebo kterým byla schválena dohoda rodičů o výživném, dochází zpravidla na návrh rodiče, který má dítě ve své péči, řízení ve věci nezletilých dětí však může být zahájeno i bez návrhu. V návrhu je třeba uvést všechny rozhodné skutečnosti, zpravidla se jedná o zvýšené potřeby nezletilého, a to v souvislosti s docházkou dítěte do předškolního či školního zařízení, akcemi organizovanými školou, mimoškolní aktivitou dítěte, zdravotním stavem. U možnosti podat návrh na zvýšení výživného není důležité to, jaká doba od posledního rozhodnutí soudu uplynula, ale zda se od právní moci tohoto rozhodnutí změnily potřeby na straně dítěte, nebo poměry na straně otce. Se sepsáním návrhu na zvýšení výživného se můžete obrátit na sociální pracovnici v místě vašeho bydliště, se kterou můžete také projednat, zda jsou v současné době podmínky pro zvýšení výživného.

JUDr. Romana Lužná


JUDr. Romana Lužná,
advokátka
sídlo: Heinrichova 16, 602 00 Brno
tel./fax: 543 213 159
e-mail: info@advokatka.net
www.advokatka.net


Poplatník (manžel) má nárok na daňové zvýhodnění na vyživované dítě žijící s ním v domácnosti. Nárok na toto zvýhodnění prokazuje poplatník (manžel) plátci (svému zaměstnavateli) úředním dokladem prokazujícím totožnost dítěte. Jestliže se změnily skutečnosti rozhodné pro přiznání daňového zvýhodnění, předloží poplatník nové doklady prokazující platnost nároku na odpočet.
Svému zaměstnavateli musel svůj nárok nějak doložit a může být chybou plátce (zaměstnavatel), že nárok uznal.
Na dítě mohl svůj nárok na odpočet daně uplatnit, kdo s ním žil ve společné domácnosti, což prokáže svým podílem na zabezpečení domácnosti.
Neoprávněnost nároku může matka prokázat u příslušného Finančního úřadu, ale nemyslím, že jí to přinese jakýkoli finanční efekt.

Pavel Nečásek, www.nbucetnictvi.cz


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, 15.12.2008,  www.azrodina.cz

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359