Kaloba_baner_965x100

CHŘIPKA, NACHLAZENÍ A BOLEST V KRKU V TĚHOTENSTVÍ

Autor: PharmDr. Karel Vašut

Na co je třeba dát si pozor, co je možné užívat a čemu je nutné se vyhnout.

Nachlazeni_v_tehotenstvi_normal

Chřipka je virové onemocnění, které postihuje převážně dýchací cesty a má výrazné celkové příznaky (horečka, bolesti svalů, kloubů, hlavy). Onemocnění se vyskytuje často v epidemiích, popř. pandemiích. Virus existuje v několika typech s možností částečné proměny. Přenáší se obvykle kapénkovou nákazou a první příznaky se objeví již krátce po nakažení (většinou za několik hodin, výjimečně až za 3 dny). Onemocnění má většinou mírný průběh, nebezpečné může být u oslabených, či jinak postižených jedinců (starých osob nebo lidí se srdečními poruchami). Protože se jedná o virové onemocnění, neexistuje léčivo, které by působilo přímo proti původci onemocnění. Antibiotika se podávají pouze při komplikacích nebo osobám s jiným závažným onemocněním, ale vlastní onemocnění (chřipku) neléčí, ani nezkrátí průběh nemoci. Proti nejčastějším typům chřipky lze použít očkování.

CHCI SE DOZVĚDĚT VÍC O HOMEOPATII

WWW.BUDTEZDRAVI.CZ

Jak může chřipka a nachlazení ublížit plodu? Obecně se po celou dobu těhotenství nedoporučuje takové příznaky, jako je například zvýšená teplota, podceňovat, protože samotné zvýšení teploty nad 38 stupňů Celsia již může mít škodlivé účinky na plod. Rýma je někdy komplikována zánětem vedlejších nosních dutin, který se ve většině případů musí léčit antibiotiky. Kašel, zejména dlouhotrvající a dráždivý, je vyčerpávající faktorem pro celý organismus matky.

Léčba nachlazení, případně chřipky v těhotenství se neliší od klasické léčby. Důležité je zachovávat klid na lůžku a vyvarovat se jakékoliv zvýšené námahy, která by mohla ještě více snížit obranyschopnost organismu. V žádném případě se nedoporučuje pokoušet se tyto příznaky ignorovat, laicky řečeno „přechodit". Nezbytný je dostatečný přísun tekutin a vitamínů pocházejících z ovoce a zeleniny. V případě, že příznaky onemocnění (kašel, rýma) začnou obtěžovat těhotnou ženu, doporučuje se konzultovat možnou léčbu v lékárně. Pokud je přítomna vysoká teplota (nad 38° C), objevuje se neutišitelný kašel, bolest v oblasti průdušek nebo se objeví bolesti v oblasti ledvin, je nezbytná konzultace s lékařem.

Často se lze setkat s názorem, že k léčbě nachlazení je vhodné podávat vysoké dávky vitamínu C, případně užívat multivitamínové přípravky. Ačkoliv je vitamín C považován za bezpečnou látku, neměla by denní dávka v těhotenství překročit 500 mg. Je nutné si dávat pozor na některé přípravky, které obsahují až dvojnásobné množství tohoto vitamínu. Stejně tak se nedoporučuje brát v tomto období kombinace více vitamínů či multivitamínové přípravky, které nejsou určeny přímo k užívání v době těhotenství. Neměly by se také používat ve vodě rozpustné formy vitamínů (tzv. šumivé tablety), jelikož mohou u citlivějších žen vyvolat žaludeční obtíže. Vhodnější jsou naopak tablety s prodlouženým uvolňováním, které stačí užívat jen jednou denně.

Je třeba také upozornit na to, že názory, že vše rostlinné a přírodní je bezpečné, jsou již dávno překonány. Hodně dostupných léčivých rostlin totiž více či méně ovlivňuje dělohu a podávané ve vyšších dávkách mohou vyvolat i potrat. Proto by se těhotná pacientka měla poradit s lékárníkem i při výběru čajové směsi (např. průduškové nebo proti kašli).

K léčbě nachlazení se používají přípravky obsahující echinaceu. Tato bylina byla shledána jako bezpečná pro užívání v době těhotenství. Lze ji užívat v mnoha lékových formách, vhodnější je zvolit sirup než kapky, které obsahují vyšší množství alkoholu. Neměla by se používat déle než 8 týdnů kvůli riziku možného poškození jater.

Bezpečnou volbu v období těhotenství představuje homeopatická léčba. V případě začínajících potíží lze homeopatika zkusit jako alternativní léčbu. Nikdy by ovšem neměly být používány při závažnějších obtížích bez konzultace s lékařem.

Léčba rýmy

Jaké jsou možnosti léčby rýmy v těhotenství? Rýma je zánět nosní sliznice. Je obvykle virového původu, často jako součást zánětu horních cest dýchacích. Vzhledem k virovému původu rýmy proti ní neexistuje žádný lék, který by jí dokázal vyléčit. Používají se nosní kapky nebo spreje, které odstraňují překrvení nosní sliznice. Ta kromě ztíženého dýchaní může přispívat ke komplikacím rýmy (záněty vedlejších nosních dutin a středního ucha). Nadměrné a dlouhodobé užívání těchto kapek či sprejů může vést k poškození sliznice projevujícímu se jako krvácení z nosu.

Obecně platí, že jakýmkoliv místním přípravkům (nosní kapky, spreje) se dává přednost před celkovou léčbou (tablety). Tyto přípravky by se neměly používat déle než jeden týden, tedy pouze po dobu akutního trvání příznaků. Je nutné pečlivě dodržovat dávkování a v případě jakýchkoliv nejasností se poradit v lékárně. Těmto přípravkům se musí vyhnout těhotné ženy se zvýšeným krevním tlakem z důvodu možného zvýšení krevního tlaku.

Nejčastěji používané nosní kapky obsahují látky jako jsou oxymetazolin (Nasivin, Oxamet), xylometazolin (Olynth, Otrivin), nafazolin (Sanorin). Nosní spreje se obecně pokládají za vhodnější a šetrnější než nosní kapky. U oxymetazolinu a xylometazolinu používaných v nosních sprejích jen velmi malé množství takto aplikovaného léčiva dosáhne krevního oběhu matky, proto je pravděpodobnost poškození plodu malá. Pokud jsou tedy nosní spreje používány v menším množství, je nebezpečí vzniku nežádoucích problémů minimální.

Existují také léky dostupné ve formě tablet. Příkladem jsou přípravky Modafen, Nurofen stopgrip, Paralen plus, Coldrex apod. Tyto obsahují kombinace několika látek tlumících rýmu, kašel a vysokou teplotu. Používání kombinací více látek se v těhotenství nepovažuje za ideální a obecně se nedoporučují ani k jednorázovému podání.

Bezpečnou léčbu rýmy představují různé spreje s mořskou vodou (Sterimar), vincentkou (Vncentka spray), nebo Pinosol nosní kapky a mast s obsahem silic.

Léčba kašle

Dalším příznakem, který doprovází nachlazení, je kašel. Jedná se o obranný reflex sloužící k udržování průchodnosti dýchacích cest. Vzniká podrážděním citlivých oblastí v dýchacích cestách (hrtan, průdušnice, velké průdušky). Při prudkém výdechu dochází k výraznému zvýšení tlaku v plicích, s jehož pomocí se vytlačí např. nežádoucí těleso. Toto zvýšení tlaku však může při déletrvajícím kašli např. poškozovat dýchací svaly a zhoršovat krevní oběh, unavují se také dýchací svaly a ruší se spánek.

Kašel může být suchý (bez vykašlávání), nebo vlhký (s vykašláváním hlenu). K tlumení se používají léky - tzv. antitusika. Nadměrné potlačování kašle však není žádoucí, protože může docházet k zadržení infikovaného hlenu. Jako jediné bezpečné antitusikum byl shledán dextromethorfan (obsažen v přípravku Humex sirup, Robitussin antitusikum sirup).

Ke zlepšení odkašlávání se používají různé typy expektorancií (léky rozpouštějící hlen a usnadňující jeho odstraňování z dýchacích cest). Jako expektorancia lze použít po konzultaci s lékařem nebo lékárníkem různé typy průduškových čajových směsí nebo bylinné sirupy (jitrocel, mateřídouška, lípa). Jak již bylo uvedeno výše, ne všechny čajové směsi a byliny jsou vhodné pro užívání v těhotenství.

Při závažnějších projevech kašle a silném zahlenění představuje poměrně bezpečnou variantu léčby podávání acetylcysteinu (ACC long, ACC 200, NAC AL 600). Na doporučení lékaře lze po omezenou dobu užívat také přípravky obsahující bromhexin. Naopak guajfenesin (např. Codrex broncho sirup, Guajacuran tbl.) se nesmí používat v prvním trimestru, ale nedoporučuje se ani v dalších obdobích těhotenství.

V kapkách i sirupech je nutno sledovat obsah farmaceutické pomocné látky propylenglykolu, který je sám o sobě škodlivý pro plod a dále pak obsah alkoholu, jenž může být v některých přípravcích obsažen ve vysokém množství.

Bolest v krku, angína

Jak postupovat při bolesti v krku během těhotenství? Bolest v krku bývá častým příznakem nachlazení, ale také angín a zánětů dýchacích cest. Těhotná žena by měla vyhledat lékaře v případě, pokud bolesti trvají déle než pět dní, při obtížném a namáhavém dýchání a polykání. Na bolesti tohoto charakteru jsou k dispozici přípravky ve formě tablet, které se rozpouštějí v ústech, dále spreje a kloktadla.

Lépe je vyhýbat se přípravkům obsahujícím lokální anestetikum, což jsou látky znecitlivující, používané k tlumení silnějších bolestí v krku (Drill pastilky, Hexoraletten pastilky, Strepsils plus pastilky, Orofar pastilky, Septolete). V těhotenství lze doporučit tridekanamin adipát (Septisan pastilky), chlorhexidin (Septofort pastilky). Vhodný a u silnějších bolestí často používaný je fusafungin (Bioparox sprej), který aplikuje čtyřikrát denně do dutiny ústní.

Z kloktadel lze doporučit heřmánkový čaj nebo tinkturu z heřmánku (Chamomilla), práškové salinické kloktadlo, které je nutné individuálně připravit v lékárně a minerální vodu Vincentka, dostupnou v současné době i ve formě tablet.

Na bolesti v krku často doporučovaná šalvěj, ať už jako čaj nebo tinktura (Florsalmin), se v době těhotenství nesmí užívat! Šalvěj byla shledána jako škodlivá pro plod a může být i teratogenní!

V těhotenství se nesmí používat přípravky s jodovaným povidonem (Jox), existuje zde možnost ovlivnění štítné žlázy u matky i u plodu. Některými lékaři předepisované „Kutvirtovo kloktadlo", které se připravuje v lékárnách, je v období těhotenství také nevhodné.

Při léčbě bolestí v krku, stejně jako u kašle, je nezbytný dostatečný příjem tekutin. Osvědčeným prostředkem je pití čaje s medem. Med je ovšem nezbytné přidávat do vlažného, nikoliv horkého čaje, jinak dochází ke ztrátě účinnosti látek obsažených v medu. Rovněž zvlhčování vzduch v místnosti pomáhá tlumit bolesti a usnadňuje léčbu.

Zdroj:

Lékárna Slunce, http://www.lekarnaslunce.cz/,

na AZ RODINA.cz zveřejněno 17.12.2008


Související odkazy:

Banner250minimal
Radek_banga_-_v_prodeji_250x250

PRŮZKUM JAK FUNGUJE VÁŠ LÉKAŘ V DOBĚ KORONAVIRU

Prosíme, pomozte zmapovat, jak ordinují lékaři v ČR, co se děje s dlouho naplánovanými vyšetřeními či operacemi a jak je vůbec zjišťována běžná lékařská péče.

Užijte si klidný podzim, poradíme jak

Podzim není na první pohled příliš lákavé období. Ubývá denního světla, nepotěší ani klesající teploty a častější déšť. Navíc nám po letním, leckdy volnějším, režimu přibývá povinností v práci a starostí doma, třeba se školou povinnými dětmi. Nezapomeňte však, že podzim je zároveň krásný čas, kdy nás ven lákají nádherně zbarvené listy a zpět nás vábí teplo domova. Přinášíme proto pár tipů, jak si ho užít v klidu.

Chřipkové období aneb Jak probudíme náš imunitní systém?

Dobře fungující imunitní systém je základem celkově vyváženého stavu a naší výkonnosti. Vždyť stále více lidí trpí až neobvykle často nachlazením, a to nejen v typických dobách vyššího výskytu nachlazení během zimy. Mnozí z nás se prokýchávají a prostonávají od jedné infekce k další.

MÁTE ZDRAVOTNÍ PROBLÉMY A NEVÍTE SI RADY?

Jako řešení se nabízí diagnostika vašeho zdravotního stavu, nalezení příčiny a tomu odpovídající léčba, která příčinu odstraní. Původní česká společnost Energy takto úspěšně pomáhá lidem již přes 20 let…

VINCENTKA A ŠTÍTNÁ ŽLÁZA

S žertovnou nadsázkou se říká, že Vincentka obsahuje téměř celou Mendělejevovu periodickou tabulku prvků. Je to velmi silně mineralizovaná, jodová uhličitá minerální voda z přírodního léčivého zdroje, hydrogenuhličitan-chlorido-sodného typu, se zvýšeným obsahem fluoridů a kyseliny borité, studená, hypotonická. Obsahuje ionty sodíku, draslíku, vápníku, lithia, hořčíku, fluoru, chloru, jódu a železa.

ASEKOL naděloval smysluplně

Každý rok je to stejné. Přijdou Vánoce a všichni si lámou hlavu s dárky. Ať už se jedná o běžné smrtelníky, kteří nevědí, co dát dědečkovi a babičce, nebo nadzvukové supermany firemního marketingu, kteří svádí stále stejný boj a rozhodují se mezi „mazáním“, tedy ověřenou lahví alkoholu, nebo něčím novým, na co jejich klienti nemusí být zvyklí. Ať už se jedná o rodinný kruh nebo velkou korporaci s několika stovkami klientů, boj je to vždy lítý. A alkohol většinou vyhrává.

Život s dítětem na vozíčku

Ačkoli se to nemusí zdát spravedlivé, najde se i malé dítě, které je od narození nebo zásahem osudu upoutáno na invalidní vozík. To ale neznamená, že by muselo vést chudší život než ostatní děti.

Ať jsou i Vaše děti zdravé … Kolostrum pomáhá dětem v období nemocí

Mnohé rodiče jistě zarazí zvýšená nemocnost u dětí, které začnou navštěvovat mateřskou školku nebo školu. Existuje mnoho teorií proč tomu tak je.

JAK NA PROBLÉM S ÚNIKEM MOČI?

INKONTINENCE – INTIMNÍ ZÁLEŽITOST, O KTERÉ SE NEMLUVÍ. JAK JI ZABRÁNIT?

HLEDÁTE NĚCO PŘÍRODNÍHO NA PODPORU IMUNITY? ZKUSTE VČELKU!

Léto skončilo, slunečných dnů ubývá a podzim se už hlásí na scéně. Začíná tak období, které zkouší obranyschopnost naši i našich dětí...

KTERÝ TLAKOMĚR JE SPOLEHLIVÝ A JAK SPRÁVNĚ MĚŘIT TLAK?

Zvýšený krevní tlak je nemoc uspěchané doby, která potichu zabíjí. Vysoký krevní tlak je totiž jednou z nejčastějších příčin úmrtí a invalidity. Příznaky však bývají po dlouhou dobu nerozpoznatelné, neboť většina pacientů trpících hypertenzí se cítí zdráva. Závratě, bolesti hlavy, hučení v uších a další symptomy se vyskytují spíše výjimečně. Jediným spolehlivým řešením je pravidelná kontrola tlaku v ordinaci lékaře nebo přímo doma za pomoci profesionálního tlakoměru. Pouze včasná diagnóza a správná léčba poskytují účinnou ochranu před následky hrozivými pro krevní oběh a srdce.

Jak nastartovat zažívání?

Ve všedních dnech se dokážeme v jídle chovat umírněně – pak ale přijdou volné dny a s nimi jakoby se v naší hlavě něco přeprogramovalo. Smažené pokrmy, chlebíčky a do toho sladkosti a návštěvy, kde s jídlem a většinou i alkoholem vesele pokračujeme. Náš žaludek dostává pořádně na frak.

Žaludeční nevolnost? Novinka se zázvorem uleví i těhotným a dětem

Žaludeční nevolnost patří k nejčastějším zdravotním potížím dospělých i dětí, ovšem její příčiny mohou být různé. Jednak způsobené vlastní vinou, pokud se přejíte nebo na oslavě vypijete o skleničku víc, než je zdrávo. Především dětem pak bývá od žaludku zle při cestování a zcela samostatnou kapitolou je těhotenská nevolnost, která trápí až tři čtvrtiny gravidních žen. Přirozeným pomocníkem pro léčbu takových žaludečních obtíží často doprovázených nechutenstvím bývají byliny, zejména osvědčený zázvor. Nyní je v lékárnách nově k dostání zázvorový extrakt v tabletách Antimetil.

MLÉČNÁ KRUSTA (TZV. SEBOROICKÁ DERMATITIDA)

Problém mnoha kojenců a tím pádem i maminek. Miminku se vytvoří na hlavičce tuhé nažloutlé šupinky, někdy se mohou objevovat i v oblasti obočí. Co s tím?

KTERÝ TEPLOMĚR JE DOBRÝ? CEMIO METRIC 308 SMART. ŽÁDNÉ SKLEPÁVÁNÍ, STŘEPY ANI BUZENÍ NEMOCNÉHO DÍTĚTE. NAVÍC HO VYUŽIJETE I JINAK!

Kvalitní teploměr patří k základnímu vybavení každé domácí lékárničky. Bez teploměru se neobjedete doma ani na cestách, zvlášť pokud máte malé děti. Jenže jaký teploměr vybrat, aby byl opravdu spolehlivý a jen tak se nerozbil? S obyčejnými digitálními bývá potíž v přesnosti, do skleněného zase stačí malinko klepnout a pohroma je na světě. Ty nové sice už neobsahují rtuť, takže nemusíte honit jedovaté kuličky po podlaze, nicméně střepům se stejně nevyhnete. Navíc sklepat je na původní nízkou hodnotu často vyžaduje nadlidský výkon...Naštěstí existuje řešení, které vás všech výše uvedených problémů zbaví a ještě získáte několik bonusů navíc. Teploměr Cemio Metric 308 SMART.

CRP testy si našly cestu i do domácích lékárniček

Určitě to taky znáte. Ráno se probudíte s ucpaným nosem, bolavou hlavou a v krku tak trochu škrábe. To nic není, uvařím si čaj a vyrazím do kanceláře. Ale co když se mi rozjíždí třeba angína, to asi v kanceláři pochvalu nedostanu. Mám tedy jet k doktorovi? A zabít půlden v čekárně plné nemocných lidí, aby to stejně skončilo u toho čaje a paralenu? Kdyby tak existoval způsob, jak dilema mezi „rýmičkou“ a skutečnou nemocí rozhodnout rychle a v pohodlí domova. Pozor, už existuje! Jmenuje se CRP test.

DEJTE SE PO ANTIBIOTIKÁCH RYCHLE DO KUPY

Chladnější měsíce roku jsou rájem pro spotřebu antibiotik. Ta nás sice snadno vyléčí z angín i dalších neduhů, nicméně po sobě zanechají v našem těle tak trochu spoušť. Ničí totiž i prospěšné bakterie: probiotika, která se nachází ve střevech.

KVALITNÍ POLŠTÁŘ PRO ZDRAVÉ SPANÍ

Životní styl většiny z nás není zrovna ideální. Trávíme spoustu času u počítače, nezřídka v poloze, která naší páteři dvakrát neprospívá. Na pravidelný pohyb nám většinou chybí čas. Ordinace rehabilitačních lékařů a fyzioterapeutů pak praskají ve švech, protože nezdravý životní styl si vybírá svou daň v podobě různých potíží, způsobených nesprávně přetěžovanou páteří. Krční páteři přitom uděláme velmi dobrou službu kvalitním ortopedickým polštářem, který by měl být nedílnou součástí ložního vybavení každého z nás. Můžeme tak svému tělu prospět, i když právě spíme.

Pokud_pomahame_druhym_nevypust_dusi_300
Noc vydala svůj plod, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359