SIROTČÍ DŮCHOD - OTEC CIZÍ STÁTNÍ PŘÍSLUŠNÍK
Autor: odpověď - kolektiv autorů ČSSZ
DOTAZ Z PORADNY - Před třemi lety mi zemřel otec a od té doby se snažím získat sirotčí důchod - zatím mne úřady odmítaly. Problémem je, že můj otec byl občanem Ruské federace, byl vojákem a zemřel ve službě. Já mám státní občanství České republiky. Otec tedy ještě nepobíral důchod, v zákoně se ovšem píše, že sirotek má právo na sirotčí důchod i v případě, že zemřelý rodič měl nárok na důchod, což můj otec měl. Poraďte mi prosím, mám-li nárok na důchod.
Vzhledem k tomu, že dotaz je velmi nekonkrétní a neobsahuje téměř žádné informace, které by umožnily posoudit důchodovou záležitost, ve které je i mezinárodní prvek, nelze jednoznačně a závazně odpovědět na otázku, má-li tazatel nárok na sirotčí důchod. Chybí zejména tyto informace:
- podal sirotek standardní žádost o sirotčí důchod na ČSSZ prostřednictvím příslušné OSSZ ? Formulace „zatím mne úřady odmítaly" je velmi vágní. Které úřady to odmítaly?, bylo odmítnutí písemné (rozhodnutím o zamítnutí)?, nebo pouze při osobním, telefonickém kontaktu apod.? Jak bylo údajné odmítnutí zdůvodněno?
- byl zemřelý rodič, od něhož by se měl odvozovat případný nárok na sirotčí důchod (tj. odvozený nárok) vojákem z povolání v Ruské federaci, pokud ano, byl kontaktován příslušný Penzijní fond Ruské federace anebo ne?
- z čeho dovozuje tazatel, že nárok na důchod zemřelý měl? Z ruských předpisů o sociálním zabezpečení anebo z českých ? Pokud by se na případ vztahovala mezinárodní smlouva (viz níže), relevantní by byly české předpisy (zákon o důchodovém pojištění) a tato smlouva a bylo by bez významu, že v Rusku zemřelý rodič „nárok na důchod měl".
- od kdy má sirotek trvalý pobyt na českém území?
- samozřejmě nejvíce stěžuje konkrétní odpověď to, že nelze prostudovat spisovou dokumentaci, pokud je vedena u ČSSZ, vzhledem k absenci osobních identifikačních údajů tazatele.
Zcela obecně lze pouze z dotazu dovodit, že na záležitost by se event. mohla vztahovat mezinárodní smlouva o sociálním zabezpečení (Dohoda mezi ČSR a SSSR č. 116/1960 Sb., která platila ve vztahu ČR a Ruská federace do 31. 12. 2008). Tato Dohoda vycházela z tzv. teritoriálního principu, který stanoví, že důchody přiznávají orgány sociálního zabezpečení té smluvní strany, na jejímž území občané, kteří mají nárok na důchod, trvale bydlí ke dni podání žádosti o důchod; důchody se přiznávají za podmínek a ve výši stanovené právními předpisy této smluvní strany. Pro nárok a výši důchodu tato smluvní strana (v daném případě tedy asi ČR - ČSSZ) by přihlédla i k dobám zaměstnání (pojištění) zemřelého v Ruské federaci, avšak až po jejich potvrzení ruským Penzijním fondem v mezistátním důchodovém řízení.
Kolektiv autorů ČSSZ, 9.1.2009, www.cssz.cz
Související odkazy:
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz