12838562__1_

TŘI SYNOVÉ, TŘI ZPŮSOBY PORODU

Autor: Zuzana Drtilová

Každého ze svých tří synů porodila Markéta Šafránková (32) jinak - prvního v porodnici, druhého doma a třetího ambulantně. Kdo jiný by nám měl popsat způsoby, jakými se u nás rodí, než ona?

 

Tri_synove_normal

Foto: archiv Markéty Šafránkové

Matouš přišel na svět v porodnici

Nejstarší syn Matouš, kterému je nyní pět let, přišel na svět klasicky v porodnici. ‚‚ Porod probíhal na porodním křesle, se všemi procedurami, které se v porodnici dělají - s klystýrem, častými monitory, řízeným tlačením a nástřihem hráze. (Nic jsem tehdy o tom nevěděla a myslela jsem, že to ani jinak nejde - pozn. Markéty Š.). Měla jsem mírně zvýšený cukr, takže se lékaři báli, že dítě bude velké a porod těžký. Proto mi ho vyvolávali v termínu uměle. Bolest byla silná a přiznám se, že mě dost zaskočila. Samotný porod v porodnici nebyl nic hrozného, personál byl profesionální, věcný a po všech stránkách korektní. I když je fakt, že mi chyběl trochu osobnější, lidštější přístup a také mi dělali spoustu věcí, které se mi tak úplně nelíbily a byly podle mě zbytečné - od umělého vyvolání porodu, přes stříhání pupečníku před dotepáním až po odnesení dítěte po porodu na tři hodiny, abych si „odpočinula". Než začaly kontrakce, procházeli jsme se s manželem po zahradě porodnice a čas v kontrakcích jsem trávila střídavě na toaletě, ve sprše nebo na sále v porodním křesle s monitorem. Pokud bylo mezi kontrakcemi víc než pár vteřin, podařilo se mi dokonce i usnout. Rodila jsem v pražském Podolí, kde mají individuální sály, takže tam mohl být manžel stále se mnou a jako jediná známá a bezpečná osoba byl pro mě velká psychická opora. Držel mě za ruku a jeho přítomnost mi velmi pomáhala. Také přestřihl pupečník, ale nemyslím, že to pro něj znamenalo něco až tak významného. Mám pocit, že to udělal hlavně proto, že ho k tomu vybídl lékař,‘‘ popisuje Markéta.

POROD NENÍ NIC SLOŽITÉHO. JE TO PŘIROZENÁ VĚC. VAŠE TĚLO VÍ, CO MÁ DĚLAT.

Doma se narodil Jonáš

‚‚U dalšího dítěte jsem se chtěla vyhnout umělému vyvolávání porodu a nechtěla jsem se s nikým dohadovat o tom, co bych si přála a co ne, takže jsem se rozhodla porodit doma. Porod doma byl, alespoň pro mě, nesrovnatelný zážitek. Předem jsem si o tom dost přečetla a pochopitelně jsem chodila na konzultace a kontroly k porodní asistentce. Podle jejích instrukcí jsme pro náš domácí porod koupili pár věcí, například poigelitovanou podložku na přebalování dětí, která je běžně k prodeji v drogeriích. Měla jsem ji pod sebou na tu trochu krve s placentou, která při porodu odchází z těla. Koupili jsme i vložky a síťované kalhotky, co se běžně v porodnicích dávají, nebo odsávačku hlenů pro dítě, ale ta ani nebyla potřeba. Také jsme pořídili větší igelit - pro případ, že bych třeba chtěla rodit v pokoji, kde jsou koberce. Veškeré zdravotnické vybavení si přinesla porodní asistentka - rukavice, nůžky a svorku na pupečník, potřeby na šití nebo stetoskop. Když mi začaly stahy, byla jsem úplně klidná, žádné obavy jsem neměla. Pokud se rodička bojí, může to způsobit problémy a porodní asistentka mamince doporučí porodnici. Bylo to velmi zvláštní, protože já jsem přesně věděla, co mám dělat. Asi prostě zafungoval ženský instinkt. Zatímco v porodnici jsem potřebovala mít manžela blízko u sebe, doma jsem ho poslala, aby se postaral o prvního syna a neměla jsem problém být sama. Šlo to celé velice rychle, porodní asistentka to dokonce málem nestihla,‘‘ směje se Markéta, která svého druhého syna porodila v koupelně. ‚‚Během první doby porodní jsem strávila dost času na toaletě, tak jsem se pak ani nikam nechtěla přesouvat. Měla jsem dobrý pocit z toho, že se tam člověk může zavřít, mimo to tam bylo teplo i od podlahového topení. Rodila jsem na zemi v takovém klekodřepu. Pod sebe jsem si dala složené ručníky. Za dvě a čtvrt hodiny bylo miminko na světě. Byl to velmi silný zážitek, všechno šlo samo bez zásahu, dokonce i kontrakce byly méně bolestivé a já nemusela dělat nic, cítila jsem s ničím nesrovnatelnou euforii," popisuje Markéta, která tehdy zaplatila za porod doma pět tisíc korun. ‚‚Padlo na to porodné, ale stálo nám to za to,‘‘ dodává. Porod proběhl v pořádku. ‚‚Jonáš vyšel ven, pak i placenta, dítě jsme otřeli, asistentka ho prohlédla a zvážila. Já se potom umyla a šli jsme si lehnout do postele, kde mě asistentka musela jedním stehem zašít. Vyplnila papíry o narození dítěte, které slouží na matrice k vystavení rodného listu a sepsala také obdobu propouštěcí zprávy z porodnice, kterou jsem později předala svému gynekologovi. Dokonce jsme si symbolicky připili,‘‘ popisuje Markéta. Na druhý den se dohodli s dětskou lékařkou, že se přijde na malého Jonáše a udělá potřebná vyšetření.

POROD JE TA NEJŽENŠTĚJŠÍ VĚC. VAŠE VĚC. JE NA VÁS, JAK BUDETE RODIT. JE TO VAŠE DÍTĚ A VÁŠ ŽIVOT.

Z porodního křesla jel rovnou domů Eliáš

Markéta plánovala, že i své třetí dítě přivede na svět doma. Ke konci třetího těhotenství ale brala léky na vysoký tlak, takže to nešlo. ‚‚Věděla jsem, že doma je to pohodlnější, a v porodnici jsem chtěla strávit jen čas skutečně nezbytně nutný, proto jsem se rozhodla pro ambulantní porod. Přijeli jsme tam opravdu až těsně před vypuzovací fází. Po předchozích zkušenostech jsem věděla, že nechci rodit v záklonu ani na porodní stoličce, ale zase v klekodřepu, který se mi osvědčil, takže jsem si sedla jen na kraj porodního křesla a odmítala se hnout,‘‘ vypráví Markéta, jejíž třetí porod byl opravdu ‚bleskový‘. ‚‚V osm hodin jsme dorazili do porodnice a za půl hodiny už byl Eliáš na světě. Všechno bylo v pořádku, takže s tím, že chci odejít z porodnice co nejdříve, nebyl nejmenší problém. I přesto, že to personál nevěděl dopředu, vyšli nám vstříc. Trochu nás sice přesvědčovali, jestli nezůstaneme alespoň do večera, ale my byli rozhodnutí. Podepsali jsme revers a odjeli, ‘‘ popisuje své zážitky Markéta, která si nyní užívá desetiměsíčního syna. ‚‚Člověk má z filmů o porodech pocit, jak je to složité, ale pro mě je to prostě fyziologický úkon, něco mezi vylučováním a orgasmem - obojí se ve vzácných případech může taky zkomplikovat a k obojímu člověk potřebuje minimum - teplo, klid a vodu‘‘ říká šťastná trojnásobná maminka Markéta Šafránková.


ROĎTE JAK CHCETE...

Čeká vás to. Ale víte vlastně co? Tady jsou možnosti, které máte...

Porod v porodnici

Porodnici je nutno si zajistit předem - nejlépe už v prvních měsících těhotenství, protože se může stát, že později bude ve vámi vybrané plno.
Po příjezdu porodní asistentka provede vaginální vyšetření, změří vám teplotu, tlak, vyšetří moč a prohlédne břicho, aby zjistila, v jaké poloze se miminko nachází, a také zkontroluje jeho srdeční činnost.
Po vyšetření vás čeká oholení rodidel, klystýr pro vyprázdnění střev a nakonec důkladná sprcha.
Zdravotníci vám mohou od bolesti ulevit léky (kromě ostatních technik, jakými jsou masáž, teplá sprcha nebo koupel, pohupování na míči), odborně vést porod a rychle zasáhnout, když je potřeba.
Při vypuzovací fázi ve většině porodnic preferují pozici na zádech, protože je pro lékaře nejpřehlednější. Také nastřihují hráz (mezi pochvou a konečníkem), protože se to lépe hojí, než kdyby při porodu došlo k jejímu natržení.
Když se miminko narodí, lékaři vás zkontrolují a budete čekat na odchod placenty z těla, což trvá zhruba hodinu. Z porodního sálu vás zhruba za dvě hodiny po porodu přemístí na pokoj. Tam budete buď s dítětem nebo odděleně. Z porodnice odejdete nejdříve za tři dny.
Dítě bude hned v péči pediatra. Mezi třetím a čtvrtým dnem po narození se dělá povinný odběr krve z paty kvůli odhalení vrozených vad a očkování proti tuberkulóze (musí být provedeno nejdříve čtvrtý den a nejpozději do konce šestého týdne po porodu)

Jaké máte jiné možnosti:

Můžete si vymyslet svůj vlastní „porodní scénář" (jako inspirace by vám na www.ds-soft.info/mimino mohl pomoci formulář porodního plánu). Můžete chtít například mít s sebou někoho u porodu (porodnice většinou pouští na sál jednu až dvě osoby, za každou zaplatíte od sta do tisíce korun), zvolit polohu, v níž chcete rodit, odmítnout holení i klystýr, rodit přirozeným způsobem, tedy bez stimulačních či ulevujících přípravků, rodit do vody nebo si nechat po porodu hned přiložit miminko na břicho. Pak je třeba najít porodnici, která vám vyjde vstříc.
Porodní asistenkta Zdeňka Branšová doporučuje přečíst si na internetu zkušenosti maminek s porodnicemi a dopředu se na všem domluvit přímo na místě. „I přesto, že některé porodnice slibují nadstandardní služby, velmi často je neposkytují a oslabená žena během porodu pak často přistoupí na něco, co původně třeba vůbec nechtěla, a to je úplně zbytečné, „ říká Zdeňka (hodnocení porodnic - www.rodina.cz, www.aperio.cz)

Porod doma

Abyste o něm mohla uvažovat, musíte být úplně zdravá a těhotenství musí probíhat tak, že se na jeho konci dá předpokládat bezproblémový porod. Dokonce kdybyste užívala třeba jen magnezium proti tvrdnutí břicha, nemyslete na porod doma.
Musíte také počítat s tím, že tento typ porodu probíhá přirozeně, tedy bez podpůrných a bolest tišících léků.
Také není hrazen ze zdravotního pojištění, takže pochopitelně i něco stojí - porodní asistentky si účtují za tuto službu od pěti do deseti tisíc korun.
Pozor! Při porodu doma je třeba si zajistit pediatra (porod může přijít i o víkendu), který dítě do dvaceti čtyř hodin převezme do péče a provede povinná vyšetření (viz postup v porodnici)

Ambulantní porod

Je kompromisem mezi porodem v porodnici a porodem doma. Rodíte v porodnici, ale pokud je průběh bez komplikací a dítě je také v pořádku, můžete oba z porodnice hned odejít. Na tom se můžete domluvit předem nebo to oznámit po porodu. Budete poučena o možném riziku a podepíšete reverz, že odcházíte na vlastní zodpovědnost. Neděste se toho, je to jejich povinnost, a ´kryjí si tak záda´.
Ambulantní porod je dobrý v tom, že při porodu má žena bezpečné zázemí porodnice a možnost okamžitého zásahu porodníka a hned po porodu s dítětem žije už podle svého a v domácím prostředí.
Pozor! I v tomto případě je třeba si zajistit pediatra, který dítě do čtyřiadvaceti hodin převezme do péče a provede povinná vyšetření.

Něco navíc pro všechny případy

Předchozí příprava pomáhá ženám (i partnerovi) připravit se na porod a dobu po porodu. Probíhá formou individuálních konzultací nebo skupinových kurzů (přehled předporodních kurzů na www.babyweb.cz)
Za jednorázovou skupinovou lekci zaplatíte kolem dvou set korun, ceny za dlouhodobější kurzy se pohybují kolem jednoho až dvou tisíc za šest lekcí. Individuální konzultace u porodní asistentky mohou být jednorázovou záležitostí, ale i dlouhodobou ´spoluprací´ (návštěva stojí asi tři sta korun).
Je možné mít vlastní dulu (´informovaného laika´- www.duly.cz) nebo porodní asitentku (se zdravotnickým vzděláním), která vám poskytne telefonické i osobní konzultace, kdykoli budete potřebovat během těhotenství i šestinedělí, může s vámi být i během porodu na sále. Cena se pohybuje od šesti do osmi tisíc (porodní asistentky - www.azrodina.cz)

Zdroj:

Časopis YELOW, listopad 2008, na AZ RODINA.cz zveřejněno 19.1.2009


Související odkazy:

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Cz_podlahy_banner_k

JAK PROŽÍT ŠESTINEDĚLÍ V POHODĚ

Období počátků mateřství bývá obecně společností vnímáno jako jedno z nejkrásnějších v životě ženy. Někdy se ovšem dostatečně nezdůrazňuje, že se vždy jedná o náročný životní úsek. I když porod proběhl dobře, maminky se mohou zpočátku cítit zaskočeny tolika změnami a nároky novorozeného miminka. To na začátku potřebuje fyzický kontakt s matkou prakticky dvacet čtyři hodiny denně, aby se dobře rozeběhlo kojení, dítě bylo spokojené a mohlo se ideálně vyvíjet. Období šestinedělí je zároveň také velmi důležité pro samotnou matku. Potřebuje hodně odpočívat a nabírat síly na další měsíce a roky mateřství.

Darujte tu nejjemnější dětskou kosmetiku HiPP

Přemýšlíte o pěkném, ale i praktickém dárku pro novopečenou maminku, miminko nebo kamarádku s citlivou pletí? Kosmetika HiPP patří mezi to nejkvalitnější, čím můžete dětskou i dospěláckou pokožku potěšit.

NE KAŽDÁ ŽENA CHCE PORODIT DOMA, ALE VĚTŠINA ŽEN POTŘEBUJE SVOJI PORODNÍ ASISTENTKU!

České zdravotnictví se rádo chlubí svými úspěchy v oblasti porodnictví a neonatologie, zejména jednou z nejnižších úmrtností novorozenců. O čem se ale mluví podstatně méně, je (ne)svoboda matek v porodnicích, množství rutinních, ale často zbytečných invazivních lékařských zákroků a separace dítěte, či nemožnost rodit v porodním domě či doma se zajištěnou péčí, za což leží odpovědnost výhradně na státu. Země, které nabízejí daleko pestřejší systém péče během porodu, přitom mají statistické výsledky srovnatelné, některé dokonce i lepší, například severské státy.

JAK CVIČIT V TĚHOTENSTVÍ? DOBRÁ JE GRAVIDJÓGA

Těhotenství není nemoc a rození dětí je pro ženu přirozeným údělem. Nejlepší pohybová aktivita v těhotenství je GRAVIDJÓGA.

KDYŽ UŽ TO PO PORODU NENÍ TAM DOLE JAKO DŘÍV

Depilace intimních partií je dnes samozřejmostí. Zřejmě i proto ženy začaly řešit, jak vypadají na intimních místech. Nejmodernější metoda rejuvenace ženského vnějšího genitálu přístrojem ProtégeIntima a laserové ošetření g-set přináší bezbolestné řešení – vyhladí pokožku, srovná asymetrie, stáhne povolenou pochvu po porodu a poradí si i s inkontinencí.

JAK POZNÁM, ŽE JSEM TĚHOTNÁ?

Pro potvrzení těhotenství už dnes stačí zajít do lékárny a koupit si kvalitní těhotenský test. Tušíte od kdy se těhotenské testy využívají a jak fungují? Věděli jste, že už si můžete koupit i krevní těhotenský test, který umožňuje rychlou a přesnou diagnostiku v klidu domova?

DOPŘEJTE SVÝM DĚTEM KOSMICKÝ KOMFORT

Která z nás by si nepřála, aby se naše miminko cítilo jako v bavlnce? A to bez ohledu na to, jaké panuje počasí, zda chodíme pěšky nebo jezdíme převážně autem, zda trávíme většinu času ve městě nebo v přírodě. A určitě by se nejedné z nás ulevilo, kdybychom mohly tuto starost úplně pustit z hlavy a mít jistotu, že je dětem prostě krásně, a jen si užívat společné chvíle.

LÁTKOVÉ PLENY - JAK VYBRAT TY PRAVÉ V RŮZNÝCH SITUACÍCH?

Rozhodli jste se svému dítěti dopřát látkové pleny? Pravděpodobně při jejich výběru přijde na pořad dne některá z těchto praktických otázek. Možná budete přemýšlet, co za plenky zvolit do šátku, nebo jak látkovat, když nemáte moc místa na sušení. Někoho zajímá, jak při látkování co nejvíce ušetřit náklady a jiný chce ušetřit vlastní práci. Určité pleny sedí drobným dětem a jiné malým „pucínkům“. Ideální typ pleny pro vás se liší v různých situacích. Na 6 typických otázek při používání látkových plen odpovídaly látkovací poradkyně a zkušené maminky z týmu Brány k dětem – největšího českého ochodu s ekologickými potřebami pro děti i celou rodinu.

DĚTI A CHEMIE K SOBĚ NEPATŘÍ!

Zodpovědným rodičům nejspíš není třeba vysvětlovat, jaké riziko představuje pro jejich děti chemie, běžně používaná v domácnosti. Možná ale spousta z nás netuší, že se škodlivými látkami mohou děti přijít do styku také nošením některého oblečení a užíváním hygienických potřeb či kosmetiky. Je potřeba si uvědomit, že i malé množství může při dlouhodobém působení nadělat velké škody na zdraví celé vaší rodiny. Pro ty, kteří nechtějí nic riskovat, jsme dali dohromady několik tipů, jak se obejít bez chemie.

Jako maminčino pohlazení Bupi Baby mycí pěna – dotek přírody pro vaše děťátko

Pokud jste si právě přinesli z porodnice domů malinkatý vrnící uzlíček, je vám naprosto jasné, že pro své miminko potřebujete jen to nejlepší, nejněžnější a nejzdravější. A nejen pro novorozence je určená jemná a maximálně šetrná Bupi BABY mycí pěna s vysokým obsahem přírodních složek, ocení ji také všichni alergici a lidé s citlivou pokožkou.

KLIDNÉ MATEŘSTVÍ? UŽÍVEJTE SI HO I VY!

Trápíte se tím, že vaše miminko nespí a je neklidné? Hledáte odpověď na otázku, zda je skutečně v bezpečí a zda pro něj děláte to nejlepší? Těšila jste se na mateřskou dovolenou, ale trápí vás jen stres a obavy?

NOSTE SVÉ DĚTI POHODLNĚ

Rádi bychom vám představili babynosítka značky Tula. Nosítko je praktickým pomocníkem maminek a tatínků. Oceníte jej jak při běžných domácích činnostech jako je uklízení, vaření – kdy se děti „pletou pod nohy“ a nebo chtějí nosit či vidět, co právě maminka vaří.

KRÁSNÝ DĚTSKÝ NÁBYTEK Z MASIVU

Čekáte miminko, jste čerství rodiče nebo už máte odrostlejší dítě a přemýšlíte jaký nábytek vybrat do dětského pokoje? Kvalitní dětský dřevěný nábytek najdete v nabídce firmy Domestav s.r.o. Jedná se o českou společnost, která se specializuje na masiv a zdravé spaní. Kromě kvality nepodceňuje firma ani design, takže vaše dítě bude z nového pokojíčku určitě nadšené. Přesvědčte se sami.

CHCI SVŮJ POROD!

Online formulář, kterým oslovíte odpovědné úřady a politiky. Cílem iniciativy Chci svůj porod je umožnit především ženám, maminkám, budoucím maminkám a nejen jim oslovit odpovědné úřady a politiky, sdělit jim svůj názor, své potřeby a zkušenosti a požadovat od nich, aby se současnou neuspokojivou situací v péči o těhotné a rodičky a systematickým porušováním jejich práv a práv jejich dětí důkladně zabývaly. Cílem této iniciativy není propagovat porody doma, ale prosazovat právo ženy zvolit si svobodně místo porodu i poskytovanou zdravotní péči.

POMOC PŘI PLOCHÝCH ČI VPÁČENÝCH BRADAVKÁCH - AVENT NIPLETTE

Niplette je revoluční vynález...je jednoduchý, bezbolestný a může být použit ženou v každém věku

O AVENTU

AVENT je jediný speciálně navržený program pro krmení, aby pro vás a vaše dítě byl co nejjednodušší...

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359