Asekol_cervene_k_965x100px__04

CO DĚLAT, KDYŽ DEVÍTILETÁ DCERA KRADE VE ŠKOLE MOBILY

Autor: odpověď - PhDr. Ilona Špaňhelová

DOTAZ Z PORADNY - Následující řádky se mi jako matce devítileté dcery nebudou psát lehce. Došla jsem až do stádia, kdy si vůbec nevím rady. Moje dcera chodí do druhé třídy základní školy. Patří mezi děti citlivější, pro její psychické problémy, kdy se u ní střídalo období pláče a ubližování si s obdobím naprosté apatie nebo agrese jsem s ní začala navštěvovat dětského psychiatra. Časem se její výkyvy v chování zklidnily. Byla jí diagnostikována ADHD a ADD + LMD a neurotizace. Dostala i rok odklad školní docházky a nyní je ve druhé třídě, má integraci pro LMD a dysortografii a dysgrafii. Patří k dětem oblíbeným, leč uplakaným a loudavým. Ve škole se učí dobře, má vyznamenání, pět let chodí na balet a až donedávna s ní nebyly problémy. Vše začalo asi před měsícem.

Co_delat_kdyz_dcera_krade_normal


Objevila jsem u ní cizí mobilní telefon. Prý ho ukradla její nejlepší kamarádka se kterou sdílí i školní lavici - moje dcera jí u toho přistihla, a tak se o lumpárnu podělily. Až sem bych to brala jako něco, co se stát může a po domluvě by se to opakovat nemělo, ale moje dcera z toho telefonu volala na jedno z čísel v seznamu a sprostě nadávala člověku na druhé straně. Babičce dívky, které telefon patřil. Telefon jsem jí zabavila, a vrátila třídní učitelce. Celý problém jsme řešili dohromady, i s rodiči nejlepší kamarádky naší dcery. Ta prý nejenom telefon ukradla, ale ještě s klidem lhala o tom, jak se jí do rukou dostal.
Naši dceru jsme potrestali tím, že jsme jí do pololetí zakázali to, co má nejradši - balet. Mysleli jsme si, že pomůže, když si s ní promluvíme a s klidem jí vysvětlíme, že takové věci se nedělají a jak má postupovat, když už se něco takového stane. Taky jsme jí vysvětlili, že i ona se svého mobilu dočká, ale později a proč. Zkrátka jsme jí promluvili v klidu do duše a na zákazu trvali a dodržujeme ho.
Jaké bylo naše rozčarování, když se nám doma objevil mobil jiný. Prý ho našla v aktovce. Zrovna jsme odjížděli na víkend, hodila jsem doma telefon na stůl a víc to neřešila s nadějí, že by přece neudělala takovou věc znovu. Jenže dnes jsem mobil zapnula a zjistila, že z něj naše dcera opět volala a tentokrát to bylo 2x150 , 3x 155, 1x158 a 6x112. Pak se nám přiznala, že mobil opět ukradla spolu se svojí nejlepší kamarádkou. Už jí nevěřím a nevím co s ní.
Mobil zítra zanesu do školy a předám ho třídní učitelce. Jenže co dál? Přece ji nemohu pořád prohledávat? Zašla bych i za rodiči její kamarádky, ale obávám se, že vidí svou dceru nekriticky a zase uvěří jejím výmyslům. Mohu požádat třídní učitelku o to, aby ty dvě rozsadila, ale to asi nic neřeší. Dala bych naší dceru do jiné třídy, ale její třídní učitelka je speciální pedagog a dcera ji potřebuje. Tak proboha co s tím??? Můžete nám prosím něco poradit?


Určitě vám doporučuji, abyste se dala do řešení situace. I spolu s třídní učitelkou a dětským psychologem. Zkuste celou situaci více rozvést a pochopit. Čeho chce dcera docílit tím, že mobil bere a volá z něj? Chce být víc ve středu zájmu? Chce být zajímavá pro druhé? Chce vyzkoušet, jak linky fungují? Nebo je to u ní již určité nutkavé jednání, které ji nenechá v klidu a prostě přes všechny překážky musí ...
Veďte s ní dialog. Nekomentujte jen věci, nevysvětlujte jen. Ptejte se. Jaký k tomu má důvod, co chce, co je pro ni důležité? Zkuste pozvat i druhou kamarádku k vám domů, povídejte si spolu, hrajte si s holkama, vezměte je do kina. Poznejte ji, abyste více její chování identifikovala a pomohla se v něm vyznat i dceři. Rozsazení i případné přemístění dcery do druhé třídy dle mého soudu nic neřeší. Možná by to bylo ještě horší, protože by hledaly příležitosti, jak se vidět.
Mluvte s dcerou o dobru a zlu, o tom, co to znamená krádež, lež, co u druhého vyvolává. Co to je kamarádství... Nezapomeňte si ventilovat i svoje pocity, které možná z celé situace máte. Ne útokem na dceru, ale popsáním, co to s vámi dělá, jak jste naštvaná, otřesená, zklamaná ...

Držím palce

PhDr. Ilona Špaňhelová, dětská psycholožka, 20.1.2009, http://www.spanhelova.cz/


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359