PŘEDČASNÝ DŮCHOD NEBO EVIDENCE NA ÚŘADU PRÁCE?
Autor: odpověď - kolektiv autorů ČSSZ
DOTAZ Z PORADNY - Moje matka je narozena v červnu 1953, má 3 děti a odpracováno 37 let. Od 12.6.1995 do 3.7.1998 jí byl přiznán plný invalidní důchod a od 4.7.1998 má přiznán částečný invalidní důchod. Zajímalo by mne, zda v případě, že požádá o předčasný odchod do starobního důchodu, jí tento důchod bude krácen a jak. Popřípadě, jestli po přechodu na normální starobní důchod jí poté bude důchod vyplácen nezkráceně.
V zaměstnání jí hrozí výpověď, a tak bychom potřebovali vědět, jestli by byl lepším východiskem odchod do předčasného důchodu nebo by mohla být nějakou dobu na úřadu práce (a zda by se tato doba počítala do důchodu).
V případě Vaší matky již bohužel nelze přiznat tzv. dočasně snížený předčasný starobní důchod, který by bylo možno současně s dosažením důchodového věku přepočítat na standardní nesníženou výši.
Nárok na takový dočasně snížený předčasný starobní důchod mohl v minulosti získat (ve smyslu ust. § 30 zákona š. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění):
I. pojištěnec, který
a) získal dobu pojištění nejméně 25 let, a
b) ke dni, od něhož měl být starobní důchod přiznán, byl poživatelem částečného invalidního důchodu, a
c) ke dni uvedenému v písmenu b) do dosažení důchodového věku mu chyběl nejvýše dva roky,
nebo
II. pojištěnec, který
a) získal dobu pojištění nejméně 25 let,
b) pobíral plný invalidní důchod nepřetržitě aspoň po dobu pěti let, a
c) nárok na plný invalidní důchod pobíraný po dobu uvedenou v písmenu b) zanikl a ke dni odnětí tohoto důchodu do dosažení důchodového věku mu chybí nejvýše pět let.
Důchodový věk Vaší matky (ženy narozené v roce 1953, která vychovala 3 děti) činí 58 let. Dosáhla by jej tedy dne 3. 6. 2011. Byl-li by jí tedy částečný invalidní důchod vyplácen ke dni 3. 6. 2009, splnila by podmínky uvedené výše v odstavci I. Zákon však stanoví pro vznik nároku na dočasně snížený předčasný starobní důchod ještě jednu podmínku, které Vaše matka již v současnosti nemůže vyhovět - podle ust. § 30 odst. 3 zákona o důchodovém pojištění platí, že nárok na starobní důchod podle odstavců I. a II. vzniká, splní-li se podmínky uvedené v těchto odstavcích do 31. prosince 2006.
Z toho důvodu je vyloučeno, aby v současnosti vznikl nárok na důchod při splnění podmínek uvedených výše pod bodem I. (to neznamená, že takový důchod v současnosti již nelze přiznat z důvodu vzniku nároku na něj v minulosti), výjimečně je ještě možno v současnosti získat nárok na tento důchod při splnění podmínek uvedených pod bodem II.
Proto v jejím případě přichází v úvahu pouze přiznání trvale sníženého předčasného starobního důchodu ve smyslu ust. § 31 zákona o důchodovém pojištění. Tento je možno přiznat osobě, která získala dobu pojištění nejméně 25 roků, přičemž do dosažení důchodového věku ji ode dne, od něhož se starobní důchod přiznává, chybí nejvýše tři roky. Výše tohoto důchodu (přesněji výše jeho procentní výměry) se krátí, a to o 0,9 % výpočtového základu (tj. v podstatě průměrného měsíčního výdělku v rozhodném období přizpůsobeného aktuální cenové hladině v době přiznání důchodu) za každých i započatých 90 kalendářních dnů z doby předčasnosti (tj. doby od data přiznání předčasného starobního důchodu do data dosažení důchodového věku).
Doba vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání v letech 2009 až 2011 bude zajisté pro důchodové účely hodnocena. Zůstává otázkou, zda toto hodnocení bude mít pro osobu finanční efekt. Pro odpověď na tuto otázku je třeba nejprve zjistit, zda tato osoba již v minulosti v této evidenci byla vedena či nikoliv a po jakou dobu. Obecně platí ust. § 5 odst. 1 písm. n) zákona o důchodovém pojištění, podle kterého jsou důchodového pojištění účastny osoby vedené v evidenci úřadu práce jako uchazeči o zaměstnání po dobu, po kterou jim náleží podpora v nezaměstnanosti nebo podpora při rekvalifikaci, a v rozsahu nejvýše tří let též po dobu, po kterou jim tato podpora v nezaměstnanosti nebo podpora při rekvalifikaci nenáleží, s tím, že tato doba tří let se zjišťuje zpětně ode dne vzniku nároku na důchod. Doba, po kterou podpora v nezaměstnanosti nebo podpora při rekvalifikaci nenáležela před dosažením věku 55 let, se do ní započítává v rozsahu nejvýše 1 roku a nezapočítává se do ní doba účasti na dobrovolném pojištění podle § 6 odst. 1 písm. a) a odst. 2 a doba výkonu výdělečné činnosti, která podle zvláštního právního předpisu nebrání (není překážkou) zařazení a vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání, a to i když tato činnost zakládá účast na pojištění. Zápočtem doby uchazečství v letech 2009 až 2011 může tedy ve smyslu výše uvedeného dojít ke ztrátě doby uchazečství získané v minulosti (nad tři roky).
Doba pobírání částečného invalidního důchodu sama o sobě není náhradní dobou pojištění - taková doba by tedy mohla být pro účely starobního důchodu hodnocena pouze z jiného titulu, který trval současně, např. že osoba vykonávala výdělečnou činnost nebo byla vedena v evidenci uchazečů o zaměstnání.
Nesporné je, že pokud Vaše matka bude i nadále do dovršení důchodového věku pobírat pouze částečný invalidní důchod a bude případně po celou dobu od rozvázání pracovního poměru vedena v evidenci uchazečů o zaměstnání a o starobní důchod si požádá nejdříve od data dosažení důchodového věku (předpokládáme, že v minulosti vedena v evidenci uchazečů o zaměstnání nebyla - viz vysvětlení výše), bude možno jí přiznat řádný starobní důchod ve smyslu ust. § 29 zákona o důchodovém pojištění, jehož výše nebude krácena.
Kolektiv autorů ČSSZ, 26.1.2009, www.cssz.cz
Související odkazy:
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz