LZE NĚJAK ŘEŠIT POZDĚ PLACENÉ VÝŽIVNÉ?
Autor: odpověď - JUDr. Romana Lužná
DOTAZ Z PORADNY - Již rok mám od soudu stanovené výživné na dvě děti splatné ke dni 15 každého měsíce. Bohužel ani jednou nebyl termím ze strany manžela dodržen. Každý měsíc ho "naháním", kdy mi dá výživné na děti. S platbou se opozdí o více než 5 kalendářních dnů. Můžete mi prosím poradit, co je možné udělat, aby stanovené výživné chodilo včas?
Výživné je povinný rodič povinen hradit řádně a včas, to znamená ve stanovené výši a ve stanoveném termínu. Pokud manžel nezasílá výživné v řádném termínu, a to opakovaně, můžete na základě pravomocného rozsudku, kterým byla vyživovací povinnost stanovena, podat návrh na exekuci. Návrh podáváte u soudu příslušného podle místa trvalého bydliště manžela. Pokud se jedná o stejný soud, který vydal rozsudek o výživném pro děti, stačí tento rozsudek v návrhu na exekuci pouze uvést, pokud by se jednalo o jiný soud, je třeba přiložit ověřenou kopii rozsudku.
Provedení exekuce se v případě výživného může navrhovat jak pro dlužné výživné, tzn. pro částky, u kterých již splatnost v době návrhu uplynula a dosud uhrazeny nebyly, tak i pro zajištění budoucího výživného, pokud je zřejmé, že výživné není placeno řádně.
Vymáhání výživného je možné cestou soudního výkonu rozhodnutí, nebo prostřednictvím exekutora. V případě soudního výkonu rozhodnutí je třeba navrhnout konkrétní způsob, kterým má být pohledávka vymožena, tj. zda srážkami ze mzdy, prodejem movitých nebo nemovitých věcí apod., v případě vymáhání prostřednictvím exekutora zvolí on sám nejvhodnější způsob vymožení pohledávky, neboť prověřuje veškerý majetek povinného. V případě soudního výkonu rozhodnutí platí obecně oprávněný soudní poplatek ve výši 2 % z vymáhané částky, v případě výživného pro nezletilé děti je však návrh od poplatku osvobozen, v případě exekuce prostřednictvím exekutora se platí odměna exekutora. Odměna je vymáhána také v rámci vedené exekuce, exekutor však může žádat předem složení zálohy až do výše 30 % budoucí odměny. Ne všichni exekutoři ji však požadují, je možné se v exekutorské kanceláři informovat předem a zvoleného exekutora je pak třeba v návrhu uvést.
Z uvedeného vyplývá, že v žádném případě nemusíte manžela kvůli placení výživného „nahánět", jak uvádíte, placení výživného je jeho povinností a pokud je například zaměstnán a má tak pravidelný příjem, je zajištění plateb vcelku rychlou záležitostí.
JUDr. Romana Lužná, 5.2.2009
JUDr. Romana Lužná,
advokátka
sídlo: Heinrichova 16, 602 00 Brno
tel./fax: 543 213 159
e-mail: info@advokatka.net
www.advokatka.net
Související odkazy:
- FIKTIVNÍ VÝŠE VÝŽIVNÉHO
- JAK ZAJISTIT VÝŽIVNÉ, KDYŽ MANŽEL NEREAGUJE
- CO JE ROZHODUJÍCÍ PRO ZVÝŠENÍ VÝŽIVNÉHO
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz