Kaloba_baner_965x100

BYLA JSEM PRVNÍ. IRENA SVATÁ

Autor: Lucie Hášová Truhelková

Po bytě rozdováděně pobíhá holčička s čímsi podivným na hlavě. „To je panenčina čepice," vysvětluje její matka Irena Svatá. Nikdy si neplánovala, kolik dětí jednou bude mít. Nemalovala si v duchu, jestli by chtěla raději holčičku, nebo chlapečka. Na to byla příliš nemocná. Že je plodná, zjistila Irena originálně - ve stejnou chvíli, kdy přišla na to, že je těhotná. Jenže netušila, co bude dál. Do té doby totiž žádná žena po transplantaci ledviny a slinivky dítě neporodila. Irena se nakonec rozhodla, že ten krok do neznáma udělá.

Úryvek rozhovoru z knihy ROZHOVORY O MATKÁCH A MATEŘSTVÍ:

...

LEPŠÍ NEŽ BÝT KRÁVA

Jak dlouho po seznámení jste řekla manželovi, co máte za sebou?

Hned. Já to říkám každému hned.

Dobrý den, já mám transplantovanou ledvinu, slinivku a skleněné oko?

Když se seznámím s nějakým člověkem a začneme si povídat, tak s tím nedělám tajnosti. Třeba se mi stalo, že jsme šli do divadla, stáli jsme u šatny a šatnářka najednou povídá: „Podívejte na támhletoho pána, ten má ale silné brýle!" Já bych takové nosila hned, kdyby mi na to pravé oko pomohly!
Takže jsem té paní řekla: „No, a já mám skleněné oko." Když mi bylo šestnáct, zdráhala jsem se svému prvnímu příteli říct, že mám cukrovku. Dopadlo to tak, že se to dozvěděl od mé mámy. A to mě poučilo.

Jak to pak pokračovalo, utekl?

Neutekl, vídáme se dodnes. Chodí k nám na návštěvu, a nabídl nám dokonce, že někdy klidně pohlídá Berču, abychom mohli jít s manželem do kina.

Manžel tenkrát zareagoval taky tak dobře?

On s oblibou říká, že je to lepší, než kdybych byla kráva. Také už v životě dost zkusil, jeho otec byl alkoholik a nakonec se v lese oběsil. Takže když jsme se poznali, stejně jako já neřešil, že nebudeme moci mít děti. Od transplantace mi třikrát popraskalo oko tak, že jsem najednou neviděla, a museli jsme prostě jen čekat, až se to vstřebá. Šel do toho vztahu, i když věděl, jaké mám chatrné zdraví, a nemohl počítat s tím, že budeme mít rodinu. Pak už byl jen příjemně překvapený.

Co kdyby se vám zas zhoršil zrak a byla jste sama s dcerou doma?

Manžel je během dne v práci, takže v takových případech nastupují na scénu mí rodiče. Ale Berča by to asi zvládla i bez nich. Děti se snadno přizpůsobí.
A zvládají mnohem víc, než by do nich dospělí řekli. Dcera žije odmalička obklopená spoustou mých léků a nikdy ji nenapadlo dát si nějaký do pusy. Když mi tady někde upadne jehla, nevidím ji. Ale Berča ji zvedne. Sama mi chce pomáhat, třeba umí oškrábat brambory. Bála jsem se jí dát do ruky škrabku, ale ona to v pohodě zvládne. Berunka je dnes moje všechno, jsem moc ráda, že jsem se tehdy rozhodla těhotenství risknout.

Neplánujete další dítě?

Zatím beru antikoncepci. Nikdy předtím jsem antikoncepční pilulky nebrala, protože jsem netušila, že jsem plodná. Ale je možné, že s manželem dospějeme k tomu, že bychom zvládli ještě druhé dítě. A zkusíme to. Ptala jsem se lékařů, jestli by druhé dítě znamenalo větší risk než to první. Oni mi řekli, že je to stejné. Ale jestli se rozhodneme, tak maximálně do mých čtyřiceti. Po téhle věkové hranici už se k tomu nabalují další rizika. A všeho moc škodí. Zatím mě na plný úvazek zaměstnává Berča. Chodí do školky, do tří kroužků...

Můžete ji vozit autem?

Řidičák mi sice nechali, a kdyby nebylo vyhnutí a někam bych musela dojet, tak bych do toho auta sedla. S výjimkou šera a noci, to bych neriskovala ani náhodou, protože to opravdu vidím špatně. Ale běžně auto rozhodně neřídím, bojím se. Proto s Berčou jezdíme městskou dopravou nebo chodíme pěšky. Dva kilometry do centra města, kroužek trvá hodinu a pak jdeme zas ty dva kilometry zpátky. Takže třikrát týdně mám na celé odpoledne o program postaráno.

Přemýšlíte někdy o tom, co by se stalo, kdyby se váš zdravotní stav zhoršil?

To je stejné, jako by se jiný člověk bál toho, že půjde po silnici a přejede ho auto. Já o tom nepřemýšlím, nebojím se. Nechci prožít celý život ve stresu z toho, co kdyby se něco stalo. V osmdesáti letech budu vědět, že se sice nic nestalo, ale že jsem si tím strachem zkazila celý život. Druhá možnost je, že budu v pohodě, takovými věcmi se nebudu stresovat a možná se mi pak jednou něco stane. Podle mě je to lepší. Takže jsem zvolila tu druhou variantu.


Irena Svatá se narodila v roce 1970. Vystudovala gymnázium a po něm absolvovala dvouletý Seminář nezávislé žurnalistiky. V dětství jí byla diagnostikována cukrovka. Kvůli zhoršujícímu se zdravotnímu stavu musela v osmadvaceti letech podstoupit transplantaci ledviny a slinivky.
Několik měsíců po transplantaci se seznámila se svým budoucím manželem Mirkem, v roce 2002 se vzali. Irena se stala první ženou s těmito transplantovanými orgány v Čechách, která otěhotněla a porodila zdravé dítě. Dcera Berenika se manželům Svatým narodila v roce 2003, všichni tři žijí v Jablonci nad Nisou.


Celý rozhovor a mnoho dalších najdete v níže uvedené knize.

Zdroj:

ROZHOVORY O MATKÁCH A MATEŘSTVÍ, vydalo nakladatelství PORTÁL v roce 2008, na AZ RODINA.cz zveřejněno 11.3.2009

Banner250minimal
Banner_effective_6_2014_250x250_azrodina

Užijte si klidný podzim, poradíme jak

Podzim není na první pohled příliš lákavé období. Ubývá denního světla, nepotěší ani klesající teploty a častější déšť. Navíc nám po letním, leckdy volnějším, režimu přibývá povinností v práci a starostí doma, třeba se školou povinnými dětmi. Nezapomeňte však, že podzim je zároveň krásný čas, kdy nás ven lákají nádherně zbarvené listy a zpět nás vábí teplo domova. Přinášíme proto pár tipů, jak si ho užít v klidu.

Chřipkové období aneb Jak probudíme náš imunitní systém?

Dobře fungující imunitní systém je základem celkově vyváženého stavu a naší výkonnosti. Vždyť stále více lidí trpí až neobvykle často nachlazením, a to nejen v typických dobách vyššího výskytu nachlazení během zimy. Mnozí z nás se prokýchávají a prostonávají od jedné infekce k další.

MÁTE ZDRAVOTNÍ PROBLÉMY A NEVÍTE SI RADY?

Jako řešení se nabízí diagnostika vašeho zdravotního stavu, nalezení příčiny a tomu odpovídající léčba, která příčinu odstraní. Původní česká společnost Energy takto úspěšně pomáhá lidem již přes 20 let…

VINCENTKA A ŠTÍTNÁ ŽLÁZA

S žertovnou nadsázkou se říká, že Vincentka obsahuje téměř celou Mendělejevovu periodickou tabulku prvků. Je to velmi silně mineralizovaná, jodová uhličitá minerální voda z přírodního léčivého zdroje, hydrogenuhličitan-chlorido-sodného typu, se zvýšeným obsahem fluoridů a kyseliny borité, studená, hypotonická. Obsahuje ionty sodíku, draslíku, vápníku, lithia, hořčíku, fluoru, chloru, jódu a železa.

ASEKOL naděloval smysluplně

Každý rok je to stejné. Přijdou Vánoce a všichni si lámou hlavu s dárky. Ať už se jedná o běžné smrtelníky, kteří nevědí, co dát dědečkovi a babičce, nebo nadzvukové supermany firemního marketingu, kteří svádí stále stejný boj a rozhodují se mezi „mazáním“, tedy ověřenou lahví alkoholu, nebo něčím novým, na co jejich klienti nemusí být zvyklí. Ať už se jedná o rodinný kruh nebo velkou korporaci s několika stovkami klientů, boj je to vždy lítý. A alkohol většinou vyhrává.

Život s dítětem na vozíčku

Ačkoli se to nemusí zdát spravedlivé, najde se i malé dítě, které je od narození nebo zásahem osudu upoutáno na invalidní vozík. To ale neznamená, že by muselo vést chudší život než ostatní děti.

Ať jsou i Vaše děti zdravé … Kolostrum pomáhá dětem v období nemocí

Mnohé rodiče jistě zarazí zvýšená nemocnost u dětí, které začnou navštěvovat mateřskou školku nebo školu. Existuje mnoho teorií proč tomu tak je.

JAK NA PROBLÉM S ÚNIKEM MOČI?

INKONTINENCE – INTIMNÍ ZÁLEŽITOST, O KTERÉ SE NEMLUVÍ. JAK JI ZABRÁNIT?

HLEDÁTE NĚCO PŘÍRODNÍHO NA PODPORU IMUNITY? ZKUSTE VČELKU!

Léto skončilo, slunečných dnů ubývá a podzim se už hlásí na scéně. Začíná tak období, které zkouší obranyschopnost naši i našich dětí...

Přihlášení miminka ke zdravotnímu pojištění? U ZP 211 žádný problém

„To vážně musím osm dnů po porodu letět na zdravotní pojišťovnu, abych tam našeho Péťu přihlásila k zdravotnímu pojištění? To se mi fakt nechce. Osmý den po porodu mám úplně jiné myšlenky než lítat po úřadech,“ napsala nám do redakce rozčilená čerstvá maminka Monika z Prahy.

KTERÝ TLAKOMĚR JE SPOLEHLIVÝ A JAK SPRÁVNĚ MĚŘIT TLAK?

Zvýšený krevní tlak je nemoc uspěchané doby, která potichu zabíjí. Vysoký krevní tlak je totiž jednou z nejčastějších příčin úmrtí a invalidity. Příznaky však bývají po dlouhou dobu nerozpoznatelné, neboť většina pacientů trpících hypertenzí se cítí zdráva. Závratě, bolesti hlavy, hučení v uších a další symptomy se vyskytují spíše výjimečně. Jediným spolehlivým řešením je pravidelná kontrola tlaku v ordinaci lékaře nebo přímo doma za pomoci profesionálního tlakoměru. Pouze včasná diagnóza a správná léčba poskytují účinnou ochranu před následky hrozivými pro krevní oběh a srdce.

Jak nastartovat zažívání?

Ve všedních dnech se dokážeme v jídle chovat umírněně – pak ale přijdou volné dny a s nimi jakoby se v naší hlavě něco přeprogramovalo. Smažené pokrmy, chlebíčky a do toho sladkosti a návštěvy, kde s jídlem a většinou i alkoholem vesele pokračujeme. Náš žaludek dostává pořádně na frak.

Žaludeční nevolnost? Novinka se zázvorem uleví i těhotným a dětem

Žaludeční nevolnost patří k nejčastějším zdravotním potížím dospělých i dětí, ovšem její příčiny mohou být různé. Jednak způsobené vlastní vinou, pokud se přejíte nebo na oslavě vypijete o skleničku víc, než je zdrávo. Především dětem pak bývá od žaludku zle při cestování a zcela samostatnou kapitolou je těhotenská nevolnost, která trápí až tři čtvrtiny gravidních žen. Přirozeným pomocníkem pro léčbu takových žaludečních obtíží často doprovázených nechutenstvím bývají byliny, zejména osvědčený zázvor. Nyní je v lékárnách nově k dostání zázvorový extrakt v tabletách Antimetil.

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR vítězem v anketě o nejlepší zdravotní pojišťovnu roku 2015

První leden byl tradičně den velkých změn nejen v legislativě, ale i u zdravotního pojištění. K začátku nového roku se migrující pojištěnci oficiálně přesunuli k novým zdravotním pojišťovnám. Jejich kvalitou a přístupem se v nedávné době zabývala organizace HealthCare Institute. Jak hodnotí pacienti, lékaři a ředitelé nemocnic zdravotní pojišťovny za rok 2015?

MLÉČNÁ KRUSTA (TZV. SEBOROICKÁ DERMATITIDA)

Problém mnoha kojenců a tím pádem i maminek. Miminku se vytvoří na hlavičce tuhé nažloutlé šupinky, někdy se mohou objevovat i v oblasti obočí. Co s tím?

KTERÝ TEPLOMĚR JE DOBRÝ? CEMIO METRIC 308 SMART. ŽÁDNÉ SKLEPÁVÁNÍ, STŘEPY ANI BUZENÍ NEMOCNÉHO DÍTĚTE. NAVÍC HO VYUŽIJETE I JINAK!

Kvalitní teploměr patří k základnímu vybavení každé domácí lékárničky. Bez teploměru se neobjedete doma ani na cestách, zvlášť pokud máte malé děti. Jenže jaký teploměr vybrat, aby byl opravdu spolehlivý a jen tak se nerozbil? S obyčejnými digitálními bývá potíž v přesnosti, do skleněného zase stačí malinko klepnout a pohroma je na světě. Ty nové sice už neobsahují rtuť, takže nemusíte honit jedovaté kuličky po podlaze, nicméně střepům se stejně nevyhnete. Navíc sklepat je na původní nízkou hodnotu často vyžaduje nadlidský výkon...Naštěstí existuje řešení, které vás všech výše uvedených problémů zbaví a ještě získáte několik bonusů navíc. Teploměr Cemio Metric 308 SMART.

POŠLETE DĚTI DO LÁZNÍ

Ekzémy, astma, onkologické nemoci, neurózy, obezita. Ročně se v českých lázních léčí tisíce dětí. Co je tam čeká a jak jim léčebný pobyt pomůže?

CRP testy si našly cestu i do domácích lékárniček

Určitě to taky znáte. Ráno se probudíte s ucpaným nosem, bolavou hlavou a v krku tak trochu škrábe. To nic není, uvařím si čaj a vyrazím do kanceláře. Ale co když se mi rozjíždí třeba angína, to asi v kanceláři pochvalu nedostanu. Mám tedy jet k doktorovi? A zabít půlden v čekárně plné nemocných lidí, aby to stejně skončilo u toho čaje a paralenu? Kdyby tak existoval způsob, jak dilema mezi „rýmičkou“ a skutečnou nemocí rozhodnout rychle a v pohodlí domova. Pozor, už existuje! Jmenuje se CRP test.

DEJTE SE PO ANTIBIOTIKÁCH RYCHLE DO KUPY

Chladnější měsíce roku jsou rájem pro spotřebu antibiotik. Ta nás sice snadno vyléčí z angín i dalších neduhů, nicméně po sobě zanechají v našem těle tak trochu spoušť. Ničí totiž i prospěšné bakterie: probiotika, která se nachází ve střevech.

KVALITNÍ POLŠTÁŘ PRO ZDRAVÉ SPANÍ

Životní styl většiny z nás není zrovna ideální. Trávíme spoustu času u počítače, nezřídka v poloze, která naší páteři dvakrát neprospívá. Na pravidelný pohyb nám většinou chybí čas. Ordinace rehabilitačních lékařů a fyzioterapeutů pak praskají ve švech, protože nezdravý životní styl si vybírá svou daň v podobě různých potíží, způsobených nesprávně přetěžovanou páteří. Krční páteři přitom uděláme velmi dobrou službu kvalitním ortopedickým polštářem, který by měl být nedílnou součástí ložního vybavení každého z nás. Můžeme tak svému tělu prospět, i když právě spíme.

11499205
Noc vydala svůj plod, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359