Asekol_cervene_k_965x100px__04

PRACOVNÍ POMĚR V ČR, TĚHOTENSTVÍ A POROD VE ŠVÝCARSKU. NA CO MÁM NÁROK?

Autor: odpověď - ČSSZ, KM SSP Praha 6 a Václav Janalík - Centrum mezistátních úhrad

DOTAZ Z PORADNY - V tuto chvíli jsem zaměstnaná v ČR, kde za mne zaměstnavatel platí pojištění. Můj snoubenec je ale občanem Švýcarska a čekáme spolu dítě. Pokud půjdu na rizikové těhotenství, tj. na nemocenskou do doby nástupu na mateřskou dovolenou, mohu tento čas trávit s ním ve Švýcarsku? Za jakých podmínek? A co porod? Musím rodit v České republice nebo mohu rodit ve Švýcarsku? Kdo pak kryje náklady? Nepřijdu při porodu v zahraničí o nárok na porodné a PPM? Budu pak i při pobytu v zahraničí u svého budoucího manžela mít nárok na poskytnutí rodičovského příspěvku nebo svým dlouhodobým pobytem v zahraničí přijdu o tyto nároky? V případě, že by mi nárok zůstal, mohu si v zahraničí při rodičovské dovolené přivydělávat za stejných podmínek jako v ČR a budu se v takovém případě muset ve Švýcarsku přihlásit k sociálnímu a zdravotnímu pojištění nebo mi bude kryto z pojištění zde v ČR?


DÁVKY NEMOCENSKÉHO POJIŠTĚNÍ:

Pokud v době dočasné pracovní neschopnosti z důvodu rizikového těhotenství budete chtít odjet do zahraničí, je k tomu zapotřebí podle § 56 odst. 3 zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, ve znění pozdějších předpisů, předchozí písemný souhlas příslušného orgánu nemocenského pojištění, tj. místně příslušné okresní správy sociálního zabezpečení (dále jen OSSZ) pro provádění nemocenského pojištění. O souhlas tohoto orgánu žádáte Vy jako pojištěnec. Změnu místa pobytu Vám pak může ošetřující lékař na základě tohoto předchozího písemného souhlasu povolit.
Tato žádost je k dispozici na místně příslušné OSSZ nebo také na webových stránkách ČSSZ na adrese: www.cssz.cz, tiskopisy nemocenského pojištění.
Výplata dávky (ve Vašem případě peněžité pomoci v mateřství) do ciziny se řídí podle § 111 výše zmíněného zákona. Dávka Vám bude vyplácena do ciziny na základě Vaší žádosti u příslušné OSSZ, která provádí výplatu. Dávka se vyplácí do ciziny jen na účet pojištěnce u banky a za úhradu nákladů této výplaty.
Dále k Vašemu dotazu uvádíme, že z hlediska nemocenského pojištění není rozhodující, kde - tj. v jakém státě dojde k porodu. Na výplatu dávky (viz výše) tato skutečnost nemá žádný dopad.

Kolektiv autorů ČSSZ, www.cssz.cz


DÁVKY STÁTNÍ SOCIÁLNÍ PODPORY:

Evropský hospodářský prostor zahrnuje i další státy, nejen přímé členy, Švýcarsko má smluvně upraveny vztahy s členskými státy, ale jen s původními členy, na postupně přistupující státy nebyly smlouvy rozšířeny. Nelze posuzovat podle Nařízení 1408/71 a Nařízení 1612/68. Postupuje se podle národního předpisu. Budete mít nárok na porodné (viz ještě dále) a rodičovský příspěvek. U rodičovského příspěvku se může pracovat, sleduje se jen pobyt dítěte v kolektivu. (viz PŘIVÝDĚLEK, UMÍSTĚNÍ DÍTĚTE DO ŠKOLKY + RODIČOVSKÝ PŘÍSPĚVEK)

KM SSP Praha 6


MEZISTÁTNÍ ÚHRADY:

V zásadě je možné rozdělit odpověď do několika částí:

1) Pokud Vám trvá stále pracovní poměr v České republice, jste stále považována (bez ohledu na to, zda se následně za svého snoubence vdáte nebo ne) za pracovníka ve smyslu Nařízení č. 1408/71. Z toho také plyne Váš nárok v případě přestěhování se do Švýcarska na plnou zdravotní péči podle švýcarských právních předpisů. Pro tyto účely Vám česká zdravotní pojišťovna vystaví formulář E106. V tomto případě tedy není problém s úhradou jakékoliv péče ve Švýcarsku včetně porodu.

2) Co se týká porodného, máme od MPSV informaci, že tato dávka není koordinována ve smyslu Nařízení a proto na něj budete mít nárok za předpokladu, že máte stále v ČR trvalé bydliště.

3) Pokud začnete ve Švýcarsku pracovat, bude to mít vliv na Vaši situaci za předpokladu, že budete vykonávat takovou činnost, která zakládá účast na švýcarském systému sociálního a zdravotního pojištění. V takovém případě byste přestala být českou pojištěnkyní (zrušila by se i platnost E106) a byla byste pojištenou ve Švýcarsku.

Václav Janalík, vedoucí informačního odd., Centrum mezistátních úhrad, www.cmu.cz


VYJÁDŘENÍ ZDRAVOTNÍ POJIŠŤOVNY:

Poskytování zdravotní péče v rámci EU je upraveno nařízeními Rady 1408/71 a 574/72. Tato nařízení jsou platná ve všech státech EU, provádějí je i státy EHP a Švýcarsko.

Pokud chcete během těhotenství setrvat ve Švýcarsku, bude Vám v souladu s těmito nařízeními poskytnuta veškerá potřebná péče na základě předložení EHIC (tj. Evropský průkaz zdravotního pojištění). Především se jedná o tzv. dispenzární péči během těhotenství, která musí být dle rozhodnutí Evropské komise běžně přístupná. Upozorňujeme však, že ve Švýcarsku většina lékařů, a to jak v ambulanci , tak i v nemocnicích, vyžaduje platbu v hotovosti. Současně upozorňujeme, že ve Švýcarsku je poměrně značná spoluúčast pacienta, takže vynaložené náklady za péči Vám nebudou zřejmě plně refundovány. O následnou refundaci můžete požádat přímo ve Švýcarsku nebo po návratu do ČR.
Pokud se jedná o vlastní porod a jeho úhradu, je vhodné se informovat buď přímo ve Vámi vybrané švýcarské porodnici nebo ve švýcarské instituci LAMal, která Vás bude informovat o nároku na zdravotní péči a její úhradu. Řada nemocnic vnímá očekávaný porod na území Švýcarska jako plánovanou péči a vyžaduje předchozí souhlas kompetentní zdravotní instituce. V ČR je souhlas s plánovanou péčí v zahraničí vydáván pouze v případě, že není časově či fakticky dostupná v českých ZZ.

Mgr. Jiří Rod, VZP ČR, www.vzp.cz


Související odkazy:

 

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, 12.2.2009, www.azrodina.cz

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359