Asekol_cervene_k_965x100px__04

VÝPOČET PPM PŘI DRUHÉM PRACOVNÍM POMĚRU, UZAVŘENÉM NA DOBU RODIČOVSKÉ DOVOLENÉ. NÁROK NA DOVOLENOU PŘI PPM.

Autor: kolektiv autorů ČSSZ

DOTAZ Z PORADNY - Mám pracovní smlouvu na dobu neurčitou, od ledna 2006 jsem na mateřské dovolené s prvním dítětem (19.4. mu budou 3 roky), nyní očekávám narození druhého dítěte (14.4.2009). U zaměstavatele mám smlouvu na dobu neurčitou a nyní u něj pracuji na druhý pracovní poměr při rodičovské dovolené( 3000 Kč/měsíc). Z čeho se mi bude počítat peněžitá pomoc v mateřství? Z prvniho pracovního poměru, z druhého nebo z obou? Z jakého období bude výpočet proveden? Budu mít nárok na nějakou dovolenou, když o její čerpání požádám zamněstavatele během pobírání PPM? (Tzn., že bych ji čerpala ihned po skončení PPM?) Pokud ano, na kolik dnů, když v prvním pracovním poměru mám nárok na 20 dnů za rok?


PENĚŽITÁ POMOC V MATEŘSTVÍ (PPM)

Pokud jste v době trvání zaměstnání zakládajícího pojištění nastoupila do dalšího zaměstnání, které jste si sjednala na dobu pracovního volna (tj. i na dobu rodičovské dovolené), a pokud ke vzniku sociální události by došlo za trvání tohoto dalšího zaměstnání, náleží dávky (nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství) jen z tohoto dalšího zaměstnání, pokud založilo účast na nemocenském pojištění. Z uvedeného vyplývá, jestliže neukončíte druhé zaměstnání u zaměstnavatele před nástupem na další mateřskou dovolenou, bude Vám peněžitá pomoc v mateřství poskytována jen z tohoto druhého zaměstnání.

Nástup na peněžitou pomoc v mateřství nastane dnem, který si určíte, a to v období od počátku osmého týdne do počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu.

Pokud uplatníte nárok na peněžitou pomoc v mateřství v původním zaměstnání, platí podle ustanovení § 19 odst. 4 zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, ve znění pozdějších předpisů, u ženy, které za trvání téhož zaměstnání vznikne nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství.

Kolektiv autorů ČSSZ, www.cssz.cz


DOVOLENÁ NA ZOTAVENOU

Dovolená na zotavenou patří mezi základní práva zaměstnance v pracovním poměru. Představuje nárok na pracovní volno s náhradou mzdy ve výši průměrného výdělku podle podmínek stanovených zákoníkem práce.
Nárok na dovolenou vzniká ze zákona pouze zaměstnanci v pracovním poměru. Nezáleží na tom, jde-li o pracovní poměr sjednaný na stanovenou (plnou) či kratší pracovní dobu, o pracovní poměr hlavní či vedlejší. Pokud tedy zaměstnanec uzavřel souběžně více pracovních poměrů, vzniká mu při splnění stanovených podmínek nárok na dovolenou v každém z nich. Z totoho ustanovení vyplývá, že pokud jste zaměstnána na zkrácený pracovní úvazek souběžně s hlavním máte nárok taktéž z titulu tohoto pracovního poměru na dovolenou. U Vás by tedy vznikl nárok na dovolenou z obou pracovních poměrů sjednaných u jednoho zaměstnavatele. Počet dní zůstává u zkráceného pracovního poměru stejný jako u pracovního poměru na plný úvazek.
Jinak obecně k nárokům na dovolenou po dobu MD a poté RD platí následující:
Doba mateřské dovolené je chápána stejně jako výkon práce, a proto Vám od nástupu na MD až po její ukončení narůstá nárok na dovolenou na zotavenou. Před ukončením MD by tedy bylo pro Vás nejlepší, abyste zaměstnavatele písemně požádala o poskytnutí dovolené tak, jak Vám na ni nárok vznikne a zřejmě byste mu také měla oznámit, že následně začnete čerpat rodičovskou dovolenou (nebo se po vyčerpání dovolené na zotavenou také můžete vrátit do práce). Čerpání dovolené na zotavenou Vám nesmí zaměstnavatel odmítnout a sama máte zjištěno, že Vám ji zaměstnavatel nechá před nástupem na rodičovskou dovolenou vyčerpat. Tímto postupem bude zajištěno, že o dovolenou nepřijdete.
Oproti tomu rodičovská dovolená již není chápána jako výkon práce a nárok na dovolenou se za ni krátí (stejně jako při nemoci nad 100 dnů se krátí o 1/12 a za každých dalších 21 zameškaných dnů o další dvanáctinu). Proto podle Vaší délky rodičovské dovolené Vám vypočte zaměstnavatel nárok na dovolenou. Dovolenou si potom budete moci vyčerpat při nástupu zpět do zaměstnání.

Mgr. Tereza Stejskalová


§ Mgr. Tereza Stejskalová,
advokátka
sídlem Komenského 2165/5A, Blansko
tel: 736 120 081

e-mail: ter. stejskalova@seznam.cz
poskytuje následující právní služby:
sepis různých typů smluv a podání,
zastupování před soudy a jinými orgány,
právní poradenství v oblasti práva občanského,
rodinného, pracovního, obchodního a trestního


Související odkazy:

 

 

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, 13.2.2009, www.azrodina.cz

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359