PRÁVA A POVINNOSTI PLNOLETÉ DCERY
Autor: odpověď - PhDr. Ilona Špaňhelová, JUDr. Romana Lužná
DOTAZ Z PORADNY - Prosím o radu s následujícím problémem, který se možná zdá banální. Jsem rozvedená, mám dceru (20)a syna (17). Dcera si těsně před 18-tými narozeninami postavila hlavu, nechává si vyplácet výživné přímo od otce s tím, že já tyto finance nevyužívám v její prospěch. U mě "jen" bydlí v samostatném pokoji v bytě 3+kk a jí. Neustále poukazuje na svá práva, neuznává žádné povinnosti, v domácnosti nic nedělá...
V současné době přišla s novým nápadem, kdy si chce soudně požádat o výživné i ode mě a oddělit se ze společné domácnosti. Neumím si představit praktické řešení - jak ji pak přimět dostát závazku platit přiměřený podíl na provoz bytu.
Tento problém se táhne již téměř tři roky, je pro mě neskutečně vysilující, ale i když jsem matka, nemohu se přece nechat vydírat a okrádat. Snad to není příliš sobecké.
Z POHLEDU PSYCHOLOGA:
Určitě to není z vaší strany sobecké, je to určení pravidel, které měla z mého pohledu dcera dostat už dávno. Tak jako vy musíte respektovat nějaká pravidla, tak by je měla respektovat i dcera. Je velká a měla by jasně vědět, že pokud vám nebude pomáhat s praním, žehlením, nedá se nic dělat, bude si to dělat sama. Pokud chce i výživné z vaší strany, pak by měla přispívat na jídlo ... na nájem, elektřinu ... Zdá se mi, že by to chtělo mluvit s dcerou. Je už pozdě? Byli jste příliš láskyplní, když jste si sdělovali pravidla společného soužití? Má respekt k sobě? Má ho k jiným lidem i k vám?
Jde se ještě spojit s jejím tatínkem, abyste se na pravidlech shodli?
Jde a chtěla byste to - jí říct, že takto už dál žít nechcete a tak ji prosíte, aby si našla podnájem? Znamenalo by to pro ni, že by se ještě víc zatvrdila nebo by to pomohlo k její větší odpovědnosti? Zvažte, zapřemýšlejte.
Klidné dny
Ilona Špaňhelová, psycholožka, www.spanhelova.cz
Z POHLEDU PRÁVNÍKA:
Váš postoj je správný i z právního hlediska. Výživné se dítěti poskytuje buď formou osobní péče, nebo u rodiče, který dítě nemá ve své péči, formou finančního příspěvku. Čím je dítě starší, tím se samozřejmě podíl osobní péče o dítě snižuje. Dále pak správně uvádíte, že dcera má nejen práva, ale i povinnosti. Podle zákona o rodině dítě, které žije ve společné domácnosti s rodiči, je povinno podle svých schopností jim pomáhat. Je dále povinno přispívat i na úhradu společných potřeb rodiny, pokud má vlastní příjem, popřípadě majetek, kterého lze použít pro společné potřeby rodiny.
Vy tedy dceři poskytujete výživné tím, že zajišťujete její potřeby v rámci společné domácnosti, hradíte za ni, jak uvádíte, náklady na provoz bytu, nakupujete, vaříte, perete atd. Pokud by se tedy dcera, s ohledem na svoji zletilost, chtěla zcela osamostatnit, pak by si musela veškeré tyto výdaje hradit sama. V tomto případě by její nárok na výživné proti vám byl odůvodněný. Pokud by však nadále zůstávala ve společném bytě s vámi, pak by to znamenalo povinnost přispívat na nájem, služby atd.
V současné době, kdy bydlíte společně, nejste povinna dceři žádnou částku na výživné platit. Navíc, vzhledem k tomu, že výživné od otce je poukazováno přímo k jejím rukám, byste měla zvažovat výdaje, které za dceru vydáváte, neboť má svůj vlastní příjem. Uvedené výživné totiž v sobě zahrnuje i výdaje za bydlení, na jídlo, ošacení atd. Výživné pochopitelně nepokryje všechny tyto výdaje, avšak osobní potřeby, výdaje na studium, kulturu či zájmovou činnost byste měla nechat dceru platit samotnou. Záleží pochopitelně na konkrétní situaci, kterou z vašeho dotazu neznám.
Dále, pokud by skutečně dcera podala k soudu žalobu o výživné proti vám, pak samotná tato skutečnost neznamená, že vám soud povinnost placení výživného uloží. Vy máte možnost se v rámci soudního řízení vyjádřit ke všem skutečnostem, a v rámci rozhodování o výživném soud hodnotí nejen příjmy povinné osoby, ale i výdaje, a to včetně výdajů na dceru (podíl na platbách za bydlení apod.). V rámci soudního řízení pak může být shledáno, že svoji vyživovací povinnost plníte dostatečně, a že dcera na výživné proti vám nárok nemá.
Romana Lužná,
JUDr. Romana Lužná,
advokátka
sídlo: Heinrichova 16, 602 00 Brno
tel./fax: 543 213 159
e-mail: info@advokatka.net
www.advokatka.net
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, 19.2.2009, www.azrodina.cz