Asekol_cervene_k_965x100px__04

PRÁVA A POVINNOSTI PLNOLETÉ DCERY

Autor: odpověď - PhDr. Ilona Špaňhelová, JUDr. Romana Lužná

DOTAZ Z PORADNY - Prosím o radu s následujícím problémem, který se možná zdá banální. Jsem rozvedená, mám dceru (20)a syna (17). Dcera si těsně před 18-tými narozeninami postavila hlavu, nechává si vyplácet výživné přímo od otce s tím, že já tyto finance nevyužívám v její prospěch. U mě "jen" bydlí v samostatném pokoji v bytě 3+kk a jí. Neustále poukazuje na svá práva, neuznává žádné povinnosti, v domácnosti nic nedělá...

V současné době přišla s novým nápadem, kdy si chce soudně požádat o výživné i ode mě a oddělit se ze společné domácnosti. Neumím si představit praktické řešení - jak ji pak přimět dostát závazku platit přiměřený podíl na provoz bytu.
Tento problém se táhne již téměř tři roky, je pro mě neskutečně vysilující, ale i když jsem matka, nemohu se přece nechat vydírat a okrádat. Snad to není příliš sobecké.


Z POHLEDU PSYCHOLOGA:

Určitě to není z vaší strany sobecké, je to určení pravidel, které měla z mého pohledu dcera dostat už dávno. Tak jako vy musíte respektovat nějaká pravidla, tak by je měla respektovat i dcera. Je velká a měla by jasně vědět, že pokud vám nebude pomáhat s praním, žehlením, nedá se nic dělat, bude si to dělat sama. Pokud chce i výživné z vaší strany, pak by měla přispívat na jídlo ... na nájem, elektřinu ... Zdá se mi, že by to chtělo mluvit s dcerou. Je už pozdě? Byli jste příliš láskyplní, když jste si sdělovali pravidla společného soužití? Má respekt k sobě? Má ho k jiným lidem i k vám?
Jde se ještě spojit s jejím tatínkem, abyste se na pravidlech shodli?
Jde a chtěla byste to - jí říct, že takto už dál žít nechcete a tak ji prosíte, aby si našla podnájem? Znamenalo by to pro ni, že by se ještě víc zatvrdila nebo by to pomohlo k její větší odpovědnosti? Zvažte, zapřemýšlejte.


Klidné dny

Ilona Špaňhelová, psycholožka, www.spanhelova.cz


Z POHLEDU PRÁVNÍKA:

Váš postoj je správný i z právního hlediska. Výživné se dítěti poskytuje buď formou osobní péče, nebo u rodiče, který dítě nemá ve své péči, formou finančního příspěvku. Čím je dítě starší, tím se samozřejmě podíl osobní péče o dítě snižuje. Dále pak správně uvádíte, že dcera má nejen práva, ale i povinnosti. Podle zákona o rodině dítě, které žije ve společné domácnosti s rodiči, je povinno podle svých schopností jim pomáhat. Je dále povinno přispívat i na úhradu společných potřeb rodiny, pokud má vlastní příjem, popřípadě majetek, kterého lze použít pro společné potřeby rodiny.
Vy tedy dceři poskytujete výživné tím, že zajišťujete její potřeby v rámci společné domácnosti, hradíte za ni, jak uvádíte, náklady na provoz bytu, nakupujete, vaříte, perete atd. Pokud by se tedy dcera, s ohledem na svoji zletilost, chtěla zcela osamostatnit, pak by si musela veškeré tyto výdaje hradit sama. V tomto případě by její nárok na výživné proti vám byl odůvodněný. Pokud by však nadále zůstávala ve společném bytě s vámi, pak by to znamenalo povinnost přispívat na nájem, služby atd.
V současné době, kdy bydlíte společně, nejste povinna dceři žádnou částku na výživné platit. Navíc, vzhledem k tomu, že výživné od otce je poukazováno přímo k jejím rukám, byste měla zvažovat výdaje, které za dceru vydáváte, neboť má svůj vlastní příjem. Uvedené výživné totiž v sobě zahrnuje i výdaje za bydlení, na jídlo, ošacení atd. Výživné pochopitelně nepokryje všechny tyto výdaje, avšak osobní potřeby, výdaje na studium, kulturu či zájmovou činnost byste měla nechat dceru platit samotnou. Záleží pochopitelně na konkrétní situaci, kterou z vašeho dotazu neznám.
Dále, pokud by skutečně dcera podala k soudu žalobu o výživné proti vám, pak samotná tato skutečnost neznamená, že vám soud povinnost placení výživného uloží. Vy máte možnost se v rámci soudního řízení vyjádřit ke všem skutečnostem, a v rámci rozhodování o výživném soud hodnotí nejen příjmy povinné osoby, ale i výdaje, a to včetně výdajů na dceru (podíl na platbách za bydlení apod.). V rámci soudního řízení pak může být shledáno, že svoji vyživovací povinnost plníte dostatečně, a že dcera na výživné proti vám nárok nemá.

Romana Lužná,


JUDr. Romana Lužná,
advokátka
sídlo: Heinrichova 16, 602 00 Brno
tel./fax: 543 213 159
e-mail: info@advokatka.net
www.advokatka.net

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, 19.2.2009,  www.azrodina.cz

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359