PRÁCE V EU A NÁROK NA PPM A DALŠÍ DÁVKY V MATEŘSTVÍ
Autor: odpověď - kolektiv autorů ČSSZ, Bc. Šárka Sedláková ÚP Brno-město, KM SSP Praha 6
DOTAZ Z PORADNY - Od roku 2005 pracujeme s manželem v Rakousku, kde platíme veškeré potřebné pojištění. V květnu plánujeme návrat do ČR a chceme založit rodinu. Budu mít v ČR nárok na PPM a rodičovský příspěvek? Budu mít nárok i na případné nemocenské nebo podporu v nezaměstnanosti? Je pro případný nárok na dávky rozhodující, jestli otěhotním až v ČR nebo přijedu již jako těhotná?
Pro posouzení, podle kterých právních předpisů daného státu budou poskytovány peněžité dávky v nemoci a mateřství, je rozhodující den vzniku sociální události (tj. nástup na mateřskou dovolenou, vznik dočasné pracovní neschopnosti apod.). Peněžitá pomoc v mateřství se z českého systému poskytuje po dobu 28 týdnů mateřské dovolené, která přísluší zaměstnankyni v souvislosti s porodem a péčí o narozené dítě, a to od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu, nejdříve však od počátku osmého týdne před tímto dnem. Ve své podstatě tedy není rozhodující, kdy otěhotníte, ale nástup na mateřskou dovolenou.
Pokud dojde k sociální události v době trvání zaměstnání v jiném členském státě EU (ve Vašem případě v Rakousku), poskytuje dávku příslušný nositel nemocenského pojištění kompetentního státu; tj. rakouský systém, a to podle svých právních předpisů. Podmínky pro nárok na dávku, její výše, výplata a ostatní práva a povinnosti se tak řídí rakouskými právními předpisy. Skutečnost, že by v průběhu poskytování dávky došlo ke skončení zaměstnání v Rakousku, nezakládá nárok na dávku podle českých právních předpisů. Pokud by tedy došlo k přesídlení do ČR, bude dávka vyplácena nadále ze systému Rakouska.
Odlišná situace by nastala, pokud by sociální událost vznikla až po skončení zaměstnání v Rakousku a nevztahovaly by se na Vás nadále rakouské právní předpisy, dávka by se pak poskytla podle českých právních předpisů, tj. za stejných podmínek, jako kdybyste byla ze svého posledního zaměstnání účastna nemocenského pojištění podle českých právních předpisů.
V tomto případě byste musela prokázat, že jste skončila zaměstnání v členském státě EU (tedy v Rakousku), že nejste přeshraničním pracovníkem, že máte bydliště v ČR a že jste registrována na úřadě práce jako uchazečka o zaměstnání v ČR a máte nárok na podporu v nezaměstnanosti, nebo že jste se nestačila z důvodu onemocnění zaregistrovat, avšak pokud byste tak učinila, měla byste nárok na podporu v nezaměstnanosti. Dále byste musela prokázat, že nemáte nárok na obdobnou dávku ze státu posledního zaměstnání.
Nárok na dávku se uplatňuje u příslušné okresní správy sociálního zabezpečení podle místa trvalého pobytu v ČR, a to předložením příslušného tiskopisu: „ Rozhodnutí o dočasné pracovní neschopnosti", „Žádost o peněžitou pomoc v mateřství" s určením data nástupu na mateřskou dovolenou či data pravděpodobného dne porodu. Tyto žádosti Vám vystaví Váš ošetřující lékař v ČR.
Kolektiv autorů ČSSZ, www.cssz.cz
Ohledně nároku na podporu v nezaměstnanosti je třeba konstatovat, že zaměstnání v EU žadatel o podporu dokládá prostřednictvím formuláře E301, který vyplňují a potvrzují úřady práce konkrétních členských zemí, ve Vašem případě tedy „Service für Arbeitsuche" (AMS Österreich) v místě bydliště. Po zkušenostech lze doporučit, aby si případný žadatel o podporu zažádal o vydání formuláře E301 ještě před odjezdem z členské země, aby se zamezilo zbytečným průtahům během poštovního styku.
Bc. Šárka Sedláková, ÚP Brno-město
Bude-li mít tazatelka nárok na peněžitou pomoc v mateřství, rodičovský příspěvek bude pobírat po skončení této dávky. Nebude-li mít nárok na PPM, rodičovský příspěvek bude pobírat od porodu.
(viz TABULKA ČERPÁNÍ RODIČOVSKÉHO PŘÍSPĚVKU V SOUVISLOSTI S NÁROKEM NA PPM)
KM SSP Praha 6
Související odkazy:
- CO JE PPM (PENĚŽITÁ POMOC V MATEŘSTVÍ) A CO RODIČOVSKÝ PŘÍSPĚVEK (aktualizace k 1.1.2009)
- PORADNA - rodič a pobyt, práce v cizině
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, 12.2.2009, www.azrodina.cz