Asekol_cervene_k_965x100px__04

PRÁCE V EU A NÁROK NA PPM A DALŠÍ DÁVKY V MATEŘSTVÍ

Autor: odpověď - kolektiv autorů ČSSZ, Bc. Šárka Sedláková ÚP Brno-město, KM SSP Praha 6

DOTAZ Z PORADNY - Od roku 2005 pracujeme s manželem v Rakousku, kde platíme veškeré potřebné pojištění. V květnu plánujeme návrat do ČR a chceme založit rodinu. Budu mít v ČR nárok na PPM a rodičovský příspěvek? Budu mít nárok i na případné nemocenské nebo podporu v nezaměstnanosti? Je pro případný nárok na dávky rozhodující, jestli otěhotním až v ČR nebo přijedu již jako těhotná?


Pro posouzení, podle kterých právních předpisů daného státu budou poskytovány peněžité dávky v nemoci a mateřství, je rozhodující den vzniku sociální události (tj. nástup na mateřskou dovolenou, vznik dočasné pracovní neschopnosti apod.). Peněžitá pomoc v mateřství se z českého systému poskytuje po dobu 28 týdnů mateřské dovolené, která přísluší zaměstnankyni v souvislosti s porodem a péčí o narozené dítě, a to od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu, nejdříve však od počátku osmého týdne před tímto dnem. Ve své podstatě tedy není rozhodující, kdy otěhotníte, ale nástup na mateřskou dovolenou.
Pokud dojde k sociální události v době trvání zaměstnání v jiném členském státě EU (ve Vašem případě v Rakousku), poskytuje dávku příslušný nositel nemocenského pojištění kompetentního státu; tj. rakouský systém, a to podle svých právních předpisů. Podmínky pro nárok na dávku, její výše, výplata a ostatní práva a povinnosti se tak řídí rakouskými právními předpisy. Skutečnost, že by v průběhu poskytování dávky došlo ke skončení zaměstnání v Rakousku, nezakládá nárok na dávku podle českých právních předpisů. Pokud by tedy došlo k přesídlení do ČR, bude dávka vyplácena nadále ze systému Rakouska.
Odlišná situace by nastala, pokud by sociální událost vznikla až po skončení zaměstnání v Rakousku a nevztahovaly by se na Vás nadále rakouské právní předpisy, dávka by se pak poskytla podle českých právních předpisů, tj. za stejných podmínek, jako kdybyste byla ze svého posledního zaměstnání účastna nemocenského pojištění podle českých právních předpisů.
V tomto případě byste musela prokázat, že jste skončila zaměstnání v členském státě EU (tedy v Rakousku), že nejste přeshraničním pracovníkem, že máte bydliště v ČR a že jste registrována na úřadě práce jako uchazečka o zaměstnání v ČR a máte nárok na podporu v nezaměstnanosti, nebo že jste se nestačila z důvodu onemocnění zaregistrovat, avšak pokud byste tak učinila, měla byste nárok na podporu v nezaměstnanosti. Dále byste musela prokázat, že nemáte nárok na obdobnou dávku ze státu posledního zaměstnání.
Nárok na dávku se uplatňuje u příslušné okresní správy sociálního zabezpečení podle místa trvalého pobytu v ČR, a to předložením příslušného tiskopisu: „ Rozhodnutí o dočasné pracovní neschopnosti", „Žádost o peněžitou pomoc v mateřství" s určením data nástupu na mateřskou dovolenou či data pravděpodobného dne porodu. Tyto žádosti Vám vystaví Váš ošetřující lékař v ČR.

Kolektiv autorů ČSSZ, www.cssz.cz

Ohledně nároku na podporu v nezaměstnanosti je třeba konstatovat, že zaměstnání v EU žadatel o podporu dokládá prostřednictvím formuláře E301, který vyplňují a potvrzují úřady práce konkrétních členských zemí, ve Vašem případě tedy „Service für Arbeitsuche" (AMS Österreich) v místě bydliště. Po zkušenostech lze doporučit, aby si případný žadatel o podporu zažádal o vydání formuláře E301 ještě před odjezdem z členské země, aby se zamezilo zbytečným průtahům během poštovního styku.

Bc. Šárka Sedláková, ÚP Brno-město

Bude-li mít tazatelka nárok na peněžitou pomoc v mateřství, rodičovský příspěvek bude pobírat po skončení této dávky. Nebude-li mít nárok na PPM, rodičovský příspěvek bude pobírat od porodu.

(viz TABULKA ČERPÁNÍ RODIČOVSKÉHO PŘÍSPĚVKU V SOUVISLOSTI S NÁROKEM NA PPM)

KM SSP Praha 6


Související odkazy:

 

 

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, 12.2.2009, www.azrodina.cz

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359