Kaloba_baner_965x100

S TONÍKEM NA NÁVŠTĚVĚ

Autor: MUDr. Hana Středová

Jste se svým tříletým Toníkem na návštěvě u kamarádky, která má podobně starou Lucinku. Povídáte si v kuchyni u kafe, zatímco si děti spolu hrají v dětském pokoji. Po chvilce vás „praští" do uší divné ticho. Jdete se podívat, kde jsou děti a najdete je v babiččině pokoji, jak baští barevné „bonbónky", co našly na nočním stolku.

 

Prvni_pomoc_leky_normal

Vykřiknete, otevřete jim ústa. Toník má v ústech jeden lék, který hned vyndáte a v ruce další, Lucinka nemá v pusince nic a v ruce drží babiččin pořadač na léky, kde má dopředu na celý týden připravené své dávky.
Uhodíte na děti kolik čeho snědly. Obě shodně tvrdí, že nic.
Zavoláte babičce, co užívá za léky a kolik jich tam měla. Babička tvrdí, že bere léky na srdce, na cukrovku, na řídnutí kostí a nějaké vitamíny, ale že neví, kolik jich využívala, protože si je občas zapomene vzít.

CO UDĚLÁTE?

a) Zavoláte sanitku na číslo 155.
b) Budete dětem věřit, že nic nesnědly. Podle vás by je ani nemohly bez zapití spolknout. Rozhodnete se, že je budete pozorovat a kdyby se něco nenormálního dělo, tak to budete řešit.
c) Pokusíte se u dětí vyvolat zvracení. Dáte jim napít teplou vodu se solí.
d) Zkusíte si na informacích zjistit číslo na Toxikologické informační středisko a zavoláte o radu tam.

Po dvaceti minutách začíná být Toník ospalý, polehává, začíná usínat a na vaše otázky odpovídá se zpožděním. Po prožitém stresu a vzhledem k tomu, že po obědě nespal, by na únavu měl nárok.

Co uděláte teď?

e) Necháte ho si trochu odpočinout, s tím, že ho za půl hodinky vzbudíte a zkontrolujete ho.
f) Znovu se pokusíte vyvolat zvracení a když to nejde, dáte mu rozkousat tabletu živočišného uhlí.
g) Naložíte děti do auta a odvezete je na pohotovost.
h) Pokud jste ještě nevolali, zavoláte sanitku na číslo 155. Budete ho budit, nutit ať si s vámi hraje, nenecháte ho usnout.


VYHODNOCENÍ:

a) V této chvíli ji volání sanitky předčasné, ale dispečerky záchranné služby jsou schopné vám také poradit a pomoci.
b) V této situaci musí jít důvěra k vašemu dítěti stranou, protože jakékoliv zdržení by mohlo mít za následek jeho smrt, všechny druhy léků, které babička vyjmenovala můžou i v malé dávce dítěti způsobit těžkou otravu.
c) Zvracení raději vyvolávejte na výslovnou radu odborníka. U léků obecně není vyvolání zvracení chybou, ale má svá pravidla, která je nutno dodržovat. Rozhodně nepoužívejte k vyvolání zvracení u dětí vodu se solí. Může dojít k otravě solemi.
Přehněte dítě přes vaše koleno, dejte jim hlavu níže a svým prstem podrážděte kořen jazyka. K usnadnění můžete dítěti dát předtím napít trochu vody (ne mléka!). Zvracení smíte vyvolat pouze u dětí starších 6ti měsíců a zcela při vědomí (ve slovním kontaktu).
d) To je nejsprávnější postup. Na čísle Toxikologického informačního střediska - non-stop služba - 224 919 293, 224 915 402 sedí odborník, který vám informace nejpozději do několika minut vyhledá a poradí vám postup, co dělat. U otrav léky ze jmenovaných skupin je první pomocí pokusit se vyvolat zvracení, poté rozdrtit několik tablet živočišného uhlí do vody a dát ho dítěti vypít, kontrolovat vědomí a dýchání. Podle stavu postiženého zavolat záchranku nebo odvézt k lékaři.
e) Za půl hodinky by mohl být už mrtvý. Toník už má příznaky sníženého vědomí, po chvíli by mohl upadnout do bezvědomí a ve spaní se udusit.
f) Léky už pravděpodobně účinkují, nyní je na zvracení pozdě. Živočišné uhlí by mohlo ještě pomoci, ovšem ne jedna tableta, ale 10 tablet a ne rozkousat, ale rozdrtit rozpustit ve vodě a vypít.
g) V tomto stavu sníženého vědomí je už lepší zavolat sanitku. Samoodvozem do nemocnice riskujete, že při zhoršení stavu dítěte nebudete moct pomoci, protože budete muset řídit. Záchranka začíná léčit už v okamžiku příjezdu.
h) Zavolat sanitku a kontrolovat vědomí a dýchání je správný postup.


Dá se takové situaci předejít? Jak je to u otrav chemikáliemi?
Odpovědi na tyto a další otázky se dozvíte na kurzu první pomoci u dětí ZDrSEM MAMA www.zdrsem.cz. Nejbližší termín celodenního semináře najdete na: http://www.zdrsem.cz/kurzy/terminy.aspx. Přihlásit se můžete na výše uvedeném webu nebo na info@zdrsem.cz.

Zdroj:

www.zdrsem.cz, na AZ RODINA.cz zveřejněno 23.2.2009

Banner250minimal
Radek_banga_-_v_prodeji_250x250

PRŮZKUM JAK FUNGUJE VÁŠ LÉKAŘ V DOBĚ KORONAVIRU

Prosíme, pomozte zmapovat, jak ordinují lékaři v ČR, co se děje s dlouho naplánovanými vyšetřeními či operacemi a jak je vůbec zjišťována běžná lékařská péče.

Užijte si klidný podzim, poradíme jak

Podzim není na první pohled příliš lákavé období. Ubývá denního světla, nepotěší ani klesající teploty a častější déšť. Navíc nám po letním, leckdy volnějším, režimu přibývá povinností v práci a starostí doma, třeba se školou povinnými dětmi. Nezapomeňte však, že podzim je zároveň krásný čas, kdy nás ven lákají nádherně zbarvené listy a zpět nás vábí teplo domova. Přinášíme proto pár tipů, jak si ho užít v klidu.

Chřipkové období aneb Jak probudíme náš imunitní systém?

Dobře fungující imunitní systém je základem celkově vyváženého stavu a naší výkonnosti. Vždyť stále více lidí trpí až neobvykle často nachlazením, a to nejen v typických dobách vyššího výskytu nachlazení během zimy. Mnozí z nás se prokýchávají a prostonávají od jedné infekce k další.

MÁTE ZDRAVOTNÍ PROBLÉMY A NEVÍTE SI RADY?

Jako řešení se nabízí diagnostika vašeho zdravotního stavu, nalezení příčiny a tomu odpovídající léčba, která příčinu odstraní. Původní česká společnost Energy takto úspěšně pomáhá lidem již přes 20 let…

VINCENTKA A ŠTÍTNÁ ŽLÁZA

S žertovnou nadsázkou se říká, že Vincentka obsahuje téměř celou Mendělejevovu periodickou tabulku prvků. Je to velmi silně mineralizovaná, jodová uhličitá minerální voda z přírodního léčivého zdroje, hydrogenuhličitan-chlorido-sodného typu, se zvýšeným obsahem fluoridů a kyseliny borité, studená, hypotonická. Obsahuje ionty sodíku, draslíku, vápníku, lithia, hořčíku, fluoru, chloru, jódu a železa.

ASEKOL naděloval smysluplně

Každý rok je to stejné. Přijdou Vánoce a všichni si lámou hlavu s dárky. Ať už se jedná o běžné smrtelníky, kteří nevědí, co dát dědečkovi a babičce, nebo nadzvukové supermany firemního marketingu, kteří svádí stále stejný boj a rozhodují se mezi „mazáním“, tedy ověřenou lahví alkoholu, nebo něčím novým, na co jejich klienti nemusí být zvyklí. Ať už se jedná o rodinný kruh nebo velkou korporaci s několika stovkami klientů, boj je to vždy lítý. A alkohol většinou vyhrává.

Život s dítětem na vozíčku

Ačkoli se to nemusí zdát spravedlivé, najde se i malé dítě, které je od narození nebo zásahem osudu upoutáno na invalidní vozík. To ale neznamená, že by muselo vést chudší život než ostatní děti.

Ať jsou i Vaše děti zdravé … Kolostrum pomáhá dětem v období nemocí

Mnohé rodiče jistě zarazí zvýšená nemocnost u dětí, které začnou navštěvovat mateřskou školku nebo školu. Existuje mnoho teorií proč tomu tak je.

JAK NA PROBLÉM S ÚNIKEM MOČI?

INKONTINENCE – INTIMNÍ ZÁLEŽITOST, O KTERÉ SE NEMLUVÍ. JAK JI ZABRÁNIT?

HLEDÁTE NĚCO PŘÍRODNÍHO NA PODPORU IMUNITY? ZKUSTE VČELKU!

Léto skončilo, slunečných dnů ubývá a podzim se už hlásí na scéně. Začíná tak období, které zkouší obranyschopnost naši i našich dětí...

KTERÝ TLAKOMĚR JE SPOLEHLIVÝ A JAK SPRÁVNĚ MĚŘIT TLAK?

Zvýšený krevní tlak je nemoc uspěchané doby, která potichu zabíjí. Vysoký krevní tlak je totiž jednou z nejčastějších příčin úmrtí a invalidity. Příznaky však bývají po dlouhou dobu nerozpoznatelné, neboť většina pacientů trpících hypertenzí se cítí zdráva. Závratě, bolesti hlavy, hučení v uších a další symptomy se vyskytují spíše výjimečně. Jediným spolehlivým řešením je pravidelná kontrola tlaku v ordinaci lékaře nebo přímo doma za pomoci profesionálního tlakoměru. Pouze včasná diagnóza a správná léčba poskytují účinnou ochranu před následky hrozivými pro krevní oběh a srdce.

Jak nastartovat zažívání?

Ve všedních dnech se dokážeme v jídle chovat umírněně – pak ale přijdou volné dny a s nimi jakoby se v naší hlavě něco přeprogramovalo. Smažené pokrmy, chlebíčky a do toho sladkosti a návštěvy, kde s jídlem a většinou i alkoholem vesele pokračujeme. Náš žaludek dostává pořádně na frak.

Žaludeční nevolnost? Novinka se zázvorem uleví i těhotným a dětem

Žaludeční nevolnost patří k nejčastějším zdravotním potížím dospělých i dětí, ovšem její příčiny mohou být různé. Jednak způsobené vlastní vinou, pokud se přejíte nebo na oslavě vypijete o skleničku víc, než je zdrávo. Především dětem pak bývá od žaludku zle při cestování a zcela samostatnou kapitolou je těhotenská nevolnost, která trápí až tři čtvrtiny gravidních žen. Přirozeným pomocníkem pro léčbu takových žaludečních obtíží často doprovázených nechutenstvím bývají byliny, zejména osvědčený zázvor. Nyní je v lékárnách nově k dostání zázvorový extrakt v tabletách Antimetil.

MLÉČNÁ KRUSTA (TZV. SEBOROICKÁ DERMATITIDA)

Problém mnoha kojenců a tím pádem i maminek. Miminku se vytvoří na hlavičce tuhé nažloutlé šupinky, někdy se mohou objevovat i v oblasti obočí. Co s tím?

KTERÝ TEPLOMĚR JE DOBRÝ? CEMIO METRIC 308 SMART. ŽÁDNÉ SKLEPÁVÁNÍ, STŘEPY ANI BUZENÍ NEMOCNÉHO DÍTĚTE. NAVÍC HO VYUŽIJETE I JINAK!

Kvalitní teploměr patří k základnímu vybavení každé domácí lékárničky. Bez teploměru se neobjedete doma ani na cestách, zvlášť pokud máte malé děti. Jenže jaký teploměr vybrat, aby byl opravdu spolehlivý a jen tak se nerozbil? S obyčejnými digitálními bývá potíž v přesnosti, do skleněného zase stačí malinko klepnout a pohroma je na světě. Ty nové sice už neobsahují rtuť, takže nemusíte honit jedovaté kuličky po podlaze, nicméně střepům se stejně nevyhnete. Navíc sklepat je na původní nízkou hodnotu často vyžaduje nadlidský výkon...Naštěstí existuje řešení, které vás všech výše uvedených problémů zbaví a ještě získáte několik bonusů navíc. Teploměr Cemio Metric 308 SMART.

CRP testy si našly cestu i do domácích lékárniček

Určitě to taky znáte. Ráno se probudíte s ucpaným nosem, bolavou hlavou a v krku tak trochu škrábe. To nic není, uvařím si čaj a vyrazím do kanceláře. Ale co když se mi rozjíždí třeba angína, to asi v kanceláři pochvalu nedostanu. Mám tedy jet k doktorovi? A zabít půlden v čekárně plné nemocných lidí, aby to stejně skončilo u toho čaje a paralenu? Kdyby tak existoval způsob, jak dilema mezi „rýmičkou“ a skutečnou nemocí rozhodnout rychle a v pohodlí domova. Pozor, už existuje! Jmenuje se CRP test.

DEJTE SE PO ANTIBIOTIKÁCH RYCHLE DO KUPY

Chladnější měsíce roku jsou rájem pro spotřebu antibiotik. Ta nás sice snadno vyléčí z angín i dalších neduhů, nicméně po sobě zanechají v našem těle tak trochu spoušť. Ničí totiž i prospěšné bakterie: probiotika, která se nachází ve střevech.

KVALITNÍ POLŠTÁŘ PRO ZDRAVÉ SPANÍ

Životní styl většiny z nás není zrovna ideální. Trávíme spoustu času u počítače, nezřídka v poloze, která naší páteři dvakrát neprospívá. Na pravidelný pohyb nám většinou chybí čas. Ordinace rehabilitačních lékařů a fyzioterapeutů pak praskají ve švech, protože nezdravý životní styl si vybírá svou daň v podobě různých potíží, způsobených nesprávně přetěžovanou páteří. Krční páteři přitom uděláme velmi dobrou službu kvalitním ortopedickým polštářem, který by měl být nedílnou součástí ložního vybavení každého z nás. Můžeme tak svému tělu prospět, i když právě spíme.

11499205
Noc vydala svůj plod, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359