Asekol_cervene_k_965x100px__04

SEPARAČNÍ ÚZKOST

Autor: odpověď - Markéta a Jiří Královcovi, PhDr. Ilona Špaňhelová

DOTAZ Z PORADNY - Chtěla bych se zeptat, zda je možné, že by malé dítě (1-2 roky) při úplném odloučení od matky (cca 1 měsíc) z důvodu hospitalizace v nemocnici mohlo mít (kromě strachu o ni) také pocit, že jej matka nemá ráda a nechce ho, když s ním není. Existuje nějaká kniha, zabývající se touto problematikou?

Separacni_uzkost_normal

Ilustrační foto: Matýsek, archiv Hany Žalmanové


Výzkumem odloučení dětí od rodičů se systematicky začal zabývat britský psychoterapeut James Robertson v polovině 20. století - v roce 1952 vznikl jeho film "Dvouletá jde do nemocnice" ("A Two-Year Old Goes to Hospital"), v němž zdokumentoval prožívání dvouleté holčičky, která podstoupila zhruba týdenní hospitalizaci v souvislosti s operací pupeční kýly. Přesto, že šlo o relativně krátkou hospitalizaci, zajišťovanou vlídným personálem, maminka navíc za děvčátkem denně chodila na návštěvy, ukazuje film, do jakého citového zmatku bylo dítě odloučením od rodičů uvedeno. Děti - a to i děti mnohem starší a "rozumnější" - mohou separaci od rodiče opravdu vnímat jako zradu, nedostatek lásky nebo trest; čím je ovšem dítě menší, tím nemožnější je vysvětlit mu, proč jej maminka nechává v nemocnici samotné.

James Robertson se svou manželkou Joyce pak v 80. letech napsal knihu Separace a velmi malé děti ("Separation and ther Very Young"), v 60. a 70. letech se vlivu separace velmi intenzívně věnovala například dcera Sigmunda Freuda, Anna Freudová. Srovnatelnou českou literaturu na toto téma neznáme - člověk, na nějž se dodnes mnozí odvolávají jako na autoritu, pan profesor Matějček, při vší úctě k němu, zastával ve vztahu k hospitalizaci postoj, který byl spíše na straně odborníků než rodičů, a tento jeho laskavý paternalismus českou scénu poměrně citelně poznamenal. K negativnímu dopadu odloučení hospitalizovaného dítěte od jeho blízkých se opakovaně ve svých článcích věnuje PhDr. Jaroslav Šturma; dalším psychologem, se kterým v této oblasti v případě potřeby spolupracujeme, je PhDr. Václav Mertin, který nahlíží na potřeby dětí také ve smyslu zjištění manželů Robertsonových.

Náš Nadační fond Klíček se věnuje podpoře společného pobývání rodičů s hospitalizovanými dětmi už mnoho let - mj. také proto, že jsme měli s kolegy a spolupracovníky možnost vidět na stovkách případů, jak je pro děti odloučení od jejich blízkých v nemocnici bolesté, a na druhé straně máme možnost zejména v poslední době naopak zaznamenat, jak velkých přínosem společná hospitalizace dítěte s někým z jeho blízkých je, a to nejen pro dítě a jeho rodiče, ale vůbec pro celou rodinu a také pro nemocniční personál.
Pokud hledáte materiál, na základě kterého by bylo možné vést debatu na toto téma či ujasnit si, co je v podobné situaci správné, je možné kromě zmíněné zahraniční literatury sáhnout po stručných, ale výstižných letáčcích, které jsme v rámci kampaně "Nezůstat sám" vydali:
lze je najít na webových stránkách www.detivnemocnici.cz (lze si o ně také napsat na naši adresu); na těchto stránkách lze také najít český překlad Charty práv hospitalizovaných dětí, zajímavý je i dokument režiséra Tomáše Škrdlanta "Dítě v nemocnici", který můžeme zapůjčit na DVD. Tématu potřeb dětí v nemocnici se ve svých diplomových a absolventských pracích věnovalo rovněž několik studentů - práce máme také k zapůjčení.
Pokud rodiče trápí výčitky svědomí, že své dítě z nějakého důvodu zanechali v nemocnici bez své přítomnosti, je třeba se z podobné situace poučit a pokud možno dítěti ve "zvýšené míře" dopřát svou blízkost - nelze o podobné situaci mluvit obecně, protože každé dítě podle svého založení a podle své dosavadní zkušenosti vnímá různé situace po svém - v každém případě je užitečné o svých pocitech i o pocitech a chování dítěte hovořit. Na naši non-stop bezplatnou poradenskou linku (775 204 109) se čas od času obracejí rodiče i s takovými starostmi - takže Vám můžeme nabídnout i konzultaci po telefonu nebo při osobním setkání.

Za Nadační fond Klíček zdraví
Markéta a Jiří Královcovi, 25.2.2009

www.klicek.org


Zdravím Vás,

pokud se matka na nějaký čas od dítěte vzdálí - ve vašem případě na měsíc díky hospitalizaci v nemocnici - určitě dítě na matku nezapomene. Jistě s tím máte i zkušenost, pokud dítě nevidělo někoho z příbuzných a uvidí ho až za měsíc, vzpomene si na něho a je s ním rádo, pokud má z dřívější doby dobrou zkušenost. Také se domnívám, že to není tak, že dítě pociťuje stav, že ho matka nemá ráda díky tomu, že s ním určitou dobu nebyla. Domnívám se, že pociťuje určitou "zradu", nerozumí tomu. Také je možné, že nedovede dát rychle najevo své pocity a tak se trochu stáhne a nechce k matce.

Dle mých zkušeností je to spíše obranná reakce dítěte. Samozřejmě záleží na tom, jaký vztah měla matka a dítě před tím než odešla do nemocnice. Pokud to byl vztah blízký a milý, jistě se to za určitý čas vrátí znovu do starých kolejí. Je vhodné se dítěti nevnucovat, zachovat vstřícný a nevtíravý postoj i po návratu z nemocnice.

Je také velmi důležité, aby ten, kdo byl s dítětem po dobu matčiny nepřítomnosti, vyjádřil slovně i fyzicky, jak je rád, že se matka vrátila. Jak je rád z její přítomnosti. Mnohdy dítě i formou nápodoby zareaguje podobně jako daný člověk.

PhDr. Ilona Špaňhelová, dětská psycholožka, www.spanhelova.cz


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359