Asekol_cervene_k_965x100px__04

OČKOVÁNÍ PROTI TETANU V DOBĚ KOJENÍ

Autor: odpověď - Dr. Marek Petráš, MUDr. Ilona Kochová, Martina Suchánková

DOTAZ Z PORADNY - Jsem plně kojící matka na mateřské dovolené s 3 měsíčním synkem. V tomto těhotenství mi končilo očkování na tetanus - začátkem těhotenství. Proto jsem nebyla přeočkována. Chci se zeptat, zda se může očkovat nyní, když kojím, nebo musím počkat až kojit přestanu. Nerada bych miminku ublížila.

Ockovani_tetanus_kojeni_400_normal


Ilustrační foto: Matýsek - archiv Hany Žalmanové


Očkování proti tetanu lze provést i během kojení bez omezení. Důležité je však zjistit, kdy bylo provedeno předešlé očkování, bylo-li před více než 15 lety, pak se zpravidla doporučuje očkovat od počátku, tj. podat 3 dávky v intervalech: 6 týdnů a 6 měsíců (vždy od předešlé dávky). Pokud však tento termín byl promeškán před krátkou dobou (tj. do 1 roku), lze ověřit sérologicky hladiny protilátek před očkováním a podle výsledku pak buď zahájit očkování od počátku (tj. v případě, že je protilátek málo nebo žádné) nebo v očkování pokračovat, tj. podat jen jednu posilující dávku vakcíny.

Dr.Marek Petráš, www.vakciny.net


Kojení není kontraindikací při očkování proti tetanu. Ještě je ale podstatná informace, kdy bylo mamince provedeno předešlé očkování. V současné době se již neočkuje po 10 letech (jako dříve), ale až po 15 letech. Bylo zjištěno, že protilátky v těle přetrvávají déle a očkování po 15 letech je ve většině případů dostačující. Proto bych mamince doporučila, aby si nejdříve nechala udělat vyšetření na protilátky, kterým je možné zjistit, zda už je v tuto chvíli očkování nutné. Pokud by měla protilátek dostatek, může odložit očkování na pozdější dobu.

MUDr. Ilona Kochová, Očkovací centrum Praha, http://www.ockovacicentrum.cz/


V kontraindikacich na očkování proti tetanu kojení není.
Pozorně si pročtěte příbalové letáky:
http://www.vakciny.net/pravidelne_ockovani/ALTEANA%20PI.pdf
http://www.vakciny.net/pravidelne_ockovani/Tetavax%20PI.pdf

Můžete s v nich dočíst, že protilátky procházejí i do mateřského mléka, což by nemělo vadit. Nepíše se tam již nic o dalších látkách ve vakcíně (např. formaldehyd), jak ty se v těle chovají.
Je pravdou, ze ve třech měsících jsou děti samy očkovány a to v mnohém podobnými vakcínami, takže proniknutí látek z očkování proti tetanu skrze mateřské mléko bude oproti očkování zenedbatelný.

Protektivita očkování proti tetanu se uvádí 10 - 15 let, někteří lékaři tvrdí minimálně 15 let. "Projde-li očkování" neznamená to nic hrozného, ochrana většinou přetrvává déle.
Ideálně si můžete nechat udělat test na hladinu protilátek v krvi a podle toho se rozhodnout.
Očkování proti tetanu není ze zákona povinné, můžete se rozhodnout podle svého uvážení.

Martina Suchánková, www.rozalio.cz


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, 19.3.2009, www.azrodina.cz

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
38_ska_bambini_litera_web_banner_250x250px_nahled

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359