Asekol_cervene_k_965x100px__04

STUDENTKA STARŠÍ 26 LET A ZDRAVOTNÍ A SOCIÁLNÍ POJIŠTĚNÍ

Autor: odpověď - Ing. Ivana Jenšovská, Mgr. Jiří Rod , kolektiv autorů ČSSZ

DOTAZ Z PORADNY - Ráda bych Vás požádala o informace v následující situaci. Nyní jsem na rodičovské dovolené s 2-letým synem. Letos mi bude 36 let, jsem vdaná, máme ještě 4-letého synka. Před nástupem na MD s prvním synkem (v r. 2004) jsem 5 let byla v zaměstnaneckém poměru. Délku rodičovské dovolené jsem zvolila do 3 let věku 2. syna - tj. do 2.1.2010. Tento rok chci začít studovat vysokou školu v řádném denním studiu a ráda bych se zeptala, jak je to se zdravotním a sociálním pojištěním, případně zda se na mě jako na studenta prezenčního studia vztahují nějaké úlevy i přesto, že jsem starší 26-ti let.

Vzhledem k povaze studia se nechci hlásit na úřad práce jako uchazeč o práci, spíše se nahlásit jako žena v domácnosti.

 


ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

Po dobu, kdy budete ženou na mateřské a rodičovské dovolené a budete u své zdravotní pojišťovny takto i zaregistrována, bude za Vás platit zdravotní pojištění stát. To, že se v průběhu roku 2009 stanete studentem, není v tomto případě podstatné, neboť jste přesáhla věkovou hranici 26 let, která je jednou z podmínek pro povinnost státu platit pojistné za osoby, které jsou nezaopatřeným dítětem ve smyslu zákona o státní sociální podpoře. Máte tedy dobré povědomí o nepřekročitelné hranici 26 let pro zařazení pojištěnce do státní kategorie z důvodu řádného studia na střední či vysoké škole. Státní kategorii student opravdu ve Vašem případě nebude možno použít.

Po ukončení rodičovské dovolené byste se mohla u své zdravotní pojišťovny při splnění určitých podmínek zaregistrovat jako osoba celodenně osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku. Podmínka celodenní péče se považuje za splněnou i tehdy, je-li dítě předškolního věku umístěno v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která nepřevyšuje čtyři hodiny denně, a jde-li o dítě plnící povinnou školní docházku, po dobu návštěvy školy, s výjimkou umístění v zařízení s týdenním či celoročním pobytem. (nelze také uznat docházku do školní družiny) Za takové osoby se považuje vždy pouze jedna osoba (buď otec nebo matka dítěte), pokud nemají příjmy ze zaměstnání nebo ze samostatné výdělečné činnosti. Za osoby zaregistrované v této kategorii rovněž platí pojistné stát.

Předpokladem tohoto přihlášení je splnění celodenní řádné péče, oznámení této skutečnosti na pobočce VZP ve lhůtě nejpozději 8 dnů a podepsání Čestného prohlášení o celodenní péči.

Pokud však nebudete v evidenci pojišťovny v této kategorii ani nebudete zařazena v jiné kategorii, za kterou je plátcem pojistného stát (např. uchazeč o zaměstnání, poživatel důchodu...), budete povinna platit si zdravotní pojištění sama jako osoba bez zdanitelných příjmů. Pro Vaši informaci sděluji, že pro rok 2009 výše měsíčního pojistného pro tuto kategorii činí 1 080 Kč.

Současně si Vás dovoluji upozornit na (již výše uvedenou) oznamovací povinnost, při které je pojištěnec povinen příslušné zdravotní pojišťovně oznámit nové skutečnosti, mimo jiné i ty, které mají vliv na placení zdravotního pojištění (např. skutečnosti rozhodné pro vznik nebo zánik povinnosti státu platit za něj pojistné, zařazení do kategorie osoba bez zdanitelných příjmů, atd.). Při plnění oznamovací povinnosti Vám doporučuji informovat se u své zdravotní pojišťovny o aktuální právní úpravě dané problematiky.

Ing. Ivana Jenšovská, ředitelka odboru dohledu nad zdravotním pojištěním, MZ - www.mzcr.cz

Mgr. Jiří Rod, vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí, VZP - www.vzp.cz


SOCIÁLNÍ POJIŠTĚNÍ

Pokud nebudete vykonávat žádnou výdělečnou činnost, která by Vám zakládala ze zákona účast na pojištění a nebudete mít zúčtovaný žádný započitatelný příjem, povinnost hradit pojistné na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti Vám nevznikne.
Žádná ohlašovací povinnost vůči orgánům sociálního zabezpečení Vám rovněž nevzniká.

Kolektiv autorů ČSSZ, www.cssz.cz


Související odkazy:

 

Zdroj:

AZ RODINA.cz - infromační portál (nejen) pro rodiče, 19.3.2009,  www.azrodina.cz

Prospanek-postele_250x250
Azrodina_portal_250x250

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359