SOCIÁLNÍ DÁVKY A SPOLEČNĚ POSUZOVANÉ OSOBY
Autor: odpověď - KM SSP Praha 6, Mgr. Kateřina Lišková, JUDr. Romana Lužná
DOTAZ Z PORADNY - Mám 2syny a jsem samoživitelka, v současné době nezaměstnaná.
Mám přítele se kterým nežiji, ale jezdí za mnou skoro každý den, finančně mě nijak nepodporuje, protože k nám nemá žádnou vyživovací povinost.
Bydlím v městském bytě a na bytové správě mi bylo řečeno, že když se zde přítel zdržuje víc jak 10 nocí v měsíci, tak ho musím přihlásit, jinak mě mohou vystěhovat. Tak jsem to udělala, ale trvalý pobyt má u jeho matky se kterou žije a hradí náklady na domácnost.
Nyní mám problém, protože sociální pracovnice v našem městě chce, abych přítele uvedla jako společně posuzovanou osobu, jinak mi prý odeberou dávky. Chtěla jsem se zeptat, jak se mám bránit proti těmto nátlakům úřadů, a zda mám nějaká práva? Jedná se o společnou domácnost, když mě přítel navštěvuje skoro každý večer a někdy se tu zdrží i o víkendu?
Odebrání sociálních dávek by mělo pro mě velký finanční dopad, jsem na nich v současné době závislá.
Z POHLEDU KONTAKTNÍHO MÍSTA STÁTNÍ SOCIÁLNÍ PODPORY:
Společná domácnost se v těchto případech velmi obtížně prokazuje. Správní orgán si může ověřovat prohlášení těchto osob na základě údajů , které uvedené osoby uvedly např. v jiných správních řízeních, dokladech. Patrně jste přítele uvedla jako osobu na služby u rozpisu nájmu. Je pochopitelné, že správní firma toto vyžaduje, když za Vámi přítel jezdí skoro každý den. Vždyť jenom co se rozpočítává na osoby v domě - voda, výtah, odvoz odpadků, osvětlení společných prostor atd. Určitě na to poukazovali i ostatní spolunájemníci, když se tam evidentně zdržuje. Máte určitá práva, ale i povinnosti, a to přihlásit osobu, která tam evidentně žije.
Pokud s Vámi přítel v bytě spotřebovává vodu, el. energii atd., měl by Vás finančně podpořit (zvlášť pokud jste v současné době nezaměstnaná. Dle našeho názoru sociální pracovnice v místě Vašeho trvalého bydliště zvolila správný postup.
KM SSP Praha 6
Z POHLEDU SOCIÁLNÍ PRACOVNICE (KRIZOVÁ INTERVENCE):
Děkujeme za Váš dotaz. Z toho, co jste napsala, chápu Vaší obavu o odebrání dávek. Napadá mě, zda byste se s přítelem nemohli domluvit na placení některých společných výdajů, které Vám z jeho častých návštěv vznikají (vyšší náklady na vodu, topení, jídlo,...). Možná byste si tak mohli ujasnit společné soužití i do budoucna. V případě, že byste kvůli jeho přebývání u Vás měla přijít o sociální dávky, připadalo by mi spravedlivé, že Vám bude finančně přispívat na to, co s Vámi evidentně užívá.
Pokud byste chtěla přesnější informace z právního hlediska, doporučila bych Vám obrátit na některou z občanských poraden. Poskytují poradenství zdarma. Přesný kontakt byste našla na www.obcanskeporadny.cz
S přáním hodně sil do dalších kroků
Mgr. Kateřina Lišková
Z POHLEDU PRÁVNÍKA:
Pokud jde o vymezení pojmu „společná domácnost" ve smyslu občanského zákoníku, pak je uvedeno v § 115. Podle tohoto ustanovení Domácnost tvoří fyzické osoby, které spolu trvale žijí a společně uhrazují náklady na své potřeby. Podle komentáře k tomuto ustanovení (nakl. C.H.Beck) je výrazem spolužití těchto osob zpravidla i jejich společné bydlení v témže bytě, společné bydlení však není v každém případě k naplnění pojmu bezpodmínečně nutné. Znakem domácnosti není ani přihlášení se fyzické osoby k pobytu podle přepisů o evidenci obyvatelstva.
Spolužití musí být dále trvalé. Ke spolužití proto nestačí např. jen občasné návštěvy, občasné přespání, přechodné ubytování, výpomoc v domácnosti. Soudní praxe dospěla k závěru, že spolužití ve smyslu § 115 občanského zákoníku je trvalé jen tehdy, jestliže objektivně zjistitelné okolnosti svědčí o úmyslu osob založit a vést takové spolužití nikoliv pouze na přechodnou dobu.
S ohledem na shora uvedené je tedy pro určení toho, zda s partnerem vedete společnou domácnost nebo ne, důležitý charakter vašeho soužití s přítelem a váš oboustranný úmysl. Z toho co uvádíte, lze spíše usuzovat na to, že váš partner zatím vede společnou domácnost se svojí matkou, resp. že tuto společnou domácnost nezrušil, a s vámi se zatím pouze navštěvuje, i když četnost návštěv je vyšší. Toto však je pochopitelné s ohledem na váš možný zájem žít v budoucnu společně. Pro určení charakteru vaše soužití je třeba zhodnotit veškeré konkrétní okolnosti, které však již z dotazu nevyplývají, a podle toho je potřeba sociální pracovnici sdělit potřebné údaje. V žádném případě vás však nemůže nutit k učinění prohlášení, se kterým nesouhlasíte.
JUDr. Romana Lužná,
advokátka
sídlo: Heinrichova 16, 602 00 Brno
tel./fax: 543 213 159
e-mail: info@advokatka.net
www.advokatka.net
Související odkazy:
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, 20.3.2009, www.azrodina.cz