Asekol_cervene_k_965x100px__04

SOCIÁLNÍ DÁVKY A SPOLEČNĚ POSUZOVANÉ OSOBY

Autor: odpověď - KM SSP Praha 6, Mgr. Kateřina Lišková, JUDr. Romana Lužná

DOTAZ Z PORADNY - Mám 2syny a jsem samoživitelka, v současné době nezaměstnaná.
Mám přítele se kterým nežiji, ale jezdí za mnou skoro každý den, finančně mě nijak nepodporuje, protože k nám nemá žádnou vyživovací povinost.
Bydlím v městském bytě a na bytové správě mi bylo řečeno, že když se zde přítel zdržuje víc jak 10 nocí v měsíci, tak ho musím přihlásit, jinak mě mohou vystěhovat. Tak jsem to udělala, ale trvalý pobyt má u jeho matky se kterou žije a hradí náklady na domácnost.
Nyní mám problém, protože sociální pracovnice v našem městě chce, abych přítele uvedla jako společně posuzovanou osobu, jinak mi prý odeberou dávky. Chtěla jsem se zeptat, jak se mám bránit proti těmto nátlakům úřadů, a zda mám nějaká práva? Jedná se o společnou domácnost, když mě přítel navštěvuje skoro každý večer a někdy se tu zdrží i o víkendu?
Odebrání sociálních dávek by mělo pro mě velký finanční dopad, jsem na nich v současné době závislá.


Z POHLEDU KONTAKTNÍHO MÍSTA STÁTNÍ SOCIÁLNÍ PODPORY:

Společná domácnost se v těchto případech velmi obtížně prokazuje. Správní orgán si může ověřovat prohlášení těchto osob na základě údajů , které uvedené osoby uvedly např. v jiných správních řízeních, dokladech. Patrně jste přítele uvedla jako osobu na služby u rozpisu nájmu. Je pochopitelné, že správní firma toto vyžaduje, když za Vámi přítel jezdí skoro každý den. Vždyť jenom co se rozpočítává na osoby v domě - voda, výtah, odvoz odpadků, osvětlení společných prostor atd. Určitě na to poukazovali i ostatní spolunájemníci, když se tam evidentně zdržuje. Máte určitá práva, ale i povinnosti, a to přihlásit osobu, která tam evidentně žije.
Pokud s Vámi přítel v bytě spotřebovává vodu, el. energii atd., měl by Vás finančně podpořit (zvlášť pokud jste v současné době nezaměstnaná. Dle našeho názoru sociální pracovnice v místě Vašeho trvalého bydliště zvolila správný postup.

KM SSP Praha 6


Z POHLEDU SOCIÁLNÍ PRACOVNICE (KRIZOVÁ INTERVENCE):

Děkujeme za Váš dotaz. Z toho, co jste napsala, chápu Vaší obavu o odebrání dávek. Napadá mě, zda byste se s přítelem nemohli domluvit na placení některých společných výdajů, které Vám z jeho častých návštěv vznikají (vyšší náklady na vodu, topení, jídlo,...). Možná byste si tak mohli ujasnit společné soužití i do budoucna. V případě, že byste kvůli jeho přebývání u Vás měla přijít o sociální dávky, připadalo by mi spravedlivé, že Vám bude finančně přispívat na to, co s Vámi evidentně užívá.
Pokud byste chtěla přesnější informace z právního hlediska, doporučila bych Vám obrátit na některou z občanských poraden. Poskytují poradenství zdarma. Přesný kontakt byste našla na www.obcanskeporadny.cz
S přáním hodně sil do dalších kroků

Mgr. Kateřina Lišková


Z POHLEDU PRÁVNÍKA:

Pokud jde o vymezení pojmu „společná domácnost" ve smyslu občanského zákoníku, pak je uvedeno v § 115. Podle tohoto ustanovení Domácnost tvoří fyzické osoby, které spolu trvale žijí a společně uhrazují náklady na své potřeby. Podle komentáře k tomuto ustanovení (nakl. C.H.Beck) je výrazem spolužití těchto osob zpravidla i jejich společné bydlení v témže bytě, společné bydlení však není v každém případě k naplnění pojmu bezpodmínečně nutné. Znakem domácnosti není ani přihlášení se fyzické osoby k pobytu podle přepisů o evidenci obyvatelstva.
Spolužití musí být dále trvalé. Ke spolužití proto nestačí např. jen občasné návštěvy, občasné přespání, přechodné ubytování, výpomoc v domácnosti. Soudní praxe dospěla k závěru, že spolužití ve smyslu § 115 občanského zákoníku je trvalé jen tehdy, jestliže objektivně zjistitelné okolnosti svědčí o úmyslu osob založit a vést takové spolužití nikoliv pouze na přechodnou dobu.
S ohledem na shora uvedené je tedy pro určení toho, zda s partnerem vedete společnou domácnost nebo ne, důležitý charakter vašeho soužití s přítelem a váš oboustranný úmysl. Z toho co uvádíte, lze spíše usuzovat na to, že váš partner zatím vede společnou domácnost se svojí matkou, resp. že tuto společnou domácnost nezrušil, a s vámi se zatím pouze navštěvuje, i když četnost návštěv je vyšší. Toto však je pochopitelné s ohledem na váš možný zájem žít v budoucnu společně. Pro určení charakteru vaše soužití je třeba zhodnotit veškeré konkrétní okolnosti, které však již z dotazu nevyplývají, a podle toho je potřeba sociální pracovnici sdělit potřebné údaje. V žádném případě vás však nemůže nutit k učinění prohlášení, se kterým nesouhlasíte.

JUDr. Romana Lužná,
advokátka
sídlo: Heinrichova 16, 602 00 Brno
tel./fax: 543 213 159
e-mail: info@advokatka.net
www.advokatka.net


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, 20.3.2009, www.azrodina.cz

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359