JAK JE MOŽNÉ DOLOŽIT PŘÍJMY U SOUDU O VÝŽIVNÉ
Autor: odpověď - JUDr. Romana Lužná
DOTAZ Z PORADNY - Od mého přítele odešla před půl rokem přítelkyně i s jejich 1,5 ročním synem. Otec dítěte od té doby posílal na syna výživné, které nebylo určeno soudem ve výši 4.000,- Kč. V této době ale nemá tak vysoké výdělky, aby si tuto částku mohl nadále dovolit, proto oznámil své bývalé partnerce snížení částky na 2.000,- Kč. Její reakce byla, že ho dává k soudu o výživné.
Přítel navíc přispívá na nákupy nákladnějších věcí (kočárek, dětská postýlka, oblečení a pod.) a snaží se syna vídat co nejčastěji, ovšem má to přes 3/4 republiky, což je finančně náročné, neboť si musí platit cestu i ubytování v místě pobytu.
Chtěla jsem se zeptat - lze u soudu nějakým způsobem argumentovat těmito skutečnostmi? Jde o to, že ačkoli měl přítel příjmy za poslední rok vysoké, poslední 3 měsíce tomu tak není. Co je potřeba u soudu doložit, aby otec prokázal nižší příjmy za poslední dobu, když veškeré dokumenty jsou potvrzovány zaměstnavatelem průměrným výdělkem za poslední rok?
V případě, že otec posílal na dítě výživné dobrovolně, bez určení výše soudem, bude se v tomto případě rozhodovat o stanovení výživného, nikoli o jeho změně. Pokud dojde k soudnímu řízení, je třeba, aby otec u soudu předložil doklady o tom, že na dítě řádně přispíval, a to jak zasílané výživné, tak příspěvky na nákup věcí. V rámci soudního řízení budou mimo jiné hodnoceny majetkové poměry otce, což je jádro vašeho dotazu. U nezletilých dětí je možné výživné stanovit až tři roky zpětně. Ve vašem případě by tedy měl soud hodnotit příjmy otce od narození syna. To znamená, že si zjistí výši příjmů za toto období a rozhodne, jestli bylo placené výživné vzhledem k majetkovým poměrům otce a potřebám syna dostatečné. Pokud by shledal že ne, což ve vašem případě nepředpokládám, avšak vycházím pouze z potřeb syna, příjmy otce neznám, mohl by rozhodnout, že na výživném vznikl za minulé období nedoplatek, který musí být v určité lhůtě uhrazen.
Kromě příjmů se v rámci úpravy výživného hodnotí také odůvodněné výdaje povinné osoby, proto uveďte i výdaje spojené s cestami za synem, a dále všechny další zvýšené výdaje otce, které mohou být spojené například s náročným povoláním, zhoršeným zdravotním stavem apod. Pokud jde o vámi uváděné snížení příjmů - soud sice vychází z průměrných výdělků za určité období, pokud však v určitém období došlo k důvodnému snížení příjmů (nepřihlíží se např. k úmyslnému vzdání se zaměstnání), může soud vyživovací povinnost za toto období, nebo od určitého období snížit. Pokud si soud vyžádá zprávu od zaměstnavatele o průměrném výdělku za celý rok, vy snížení příjmů můžete doložit u soudu předložením výplatních pásek otce za poslední měsíce. Snížení příjmů je ovšem nutné odůvodnit, aby bylo zřejmé, že se otec nevzdal příjmů např. pouze fiktivně, za účelem snížení vyživovací povinnosti (odůvodnění postačuje v rámci výpovědi u soudu).
JUDr. Romana Lužná, 20.3.2009
JUDr. Romana Lužná,
advokátka
sídlo: Heinrichova 16, 602 00 Brno
tel./fax: 543 213 159
e-mail: info@advokatka.net
www.advokatka.net
Související odkazy:
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, 20.3.2009, www.azrodina.cz