Asekol_cervene_k_965x100px__04

JAK JE MOŽNÉ DOLOŽIT PŘÍJMY U SOUDU O VÝŽIVNÉ

Autor: odpověď - JUDr. Romana Lužná

DOTAZ Z PORADNY - Od mého přítele odešla před půl rokem přítelkyně i s jejich 1,5 ročním synem. Otec dítěte od té doby posílal na syna výživné, které nebylo určeno soudem ve výši 4.000,- Kč. V této době ale nemá tak vysoké výdělky, aby si tuto částku mohl nadále dovolit, proto oznámil své bývalé partnerce snížení částky na 2.000,- Kč. Její reakce byla, že ho dává k soudu o výživné.

Přítel navíc přispívá na nákupy nákladnějších věcí (kočárek, dětská postýlka, oblečení a pod.) a snaží se syna vídat co nejčastěji, ovšem má to přes 3/4 republiky, což je finančně náročné, neboť si musí platit cestu i ubytování v místě pobytu.
Chtěla jsem se zeptat - lze u soudu nějakým způsobem argumentovat těmito skutečnostmi? Jde o to, že ačkoli měl přítel příjmy za poslední rok vysoké, poslední 3 měsíce tomu tak není. Co je potřeba u soudu doložit, aby otec prokázal nižší příjmy za poslední dobu, když veškeré dokumenty jsou potvrzovány zaměstnavatelem průměrným výdělkem za poslední rok?


V případě, že otec posílal na dítě výživné dobrovolně, bez určení výše soudem, bude se v tomto případě rozhodovat o stanovení výživného, nikoli o jeho změně. Pokud dojde k soudnímu řízení, je třeba, aby otec u soudu předložil doklady o tom, že na dítě řádně přispíval, a to jak zasílané výživné, tak příspěvky na nákup věcí. V rámci soudního řízení budou mimo jiné hodnoceny majetkové poměry otce, což je jádro vašeho dotazu. U nezletilých dětí je možné výživné stanovit až tři roky zpětně. Ve vašem případě by tedy měl soud hodnotit příjmy otce od narození syna. To znamená, že si zjistí výši příjmů za toto období a rozhodne, jestli bylo placené výživné vzhledem k majetkovým poměrům otce a potřebám syna dostatečné. Pokud by shledal že ne, což ve vašem případě nepředpokládám, avšak vycházím pouze z potřeb syna, příjmy otce neznám, mohl by rozhodnout, že na výživném vznikl za minulé období nedoplatek, který musí být v určité lhůtě uhrazen.
Kromě příjmů se v rámci úpravy výživného hodnotí také odůvodněné výdaje povinné osoby, proto uveďte i výdaje spojené s cestami za synem, a dále všechny další zvýšené výdaje otce, které mohou být spojené například s náročným povoláním, zhoršeným zdravotním stavem apod. Pokud jde o vámi uváděné snížení příjmů - soud sice vychází z průměrných výdělků za určité období, pokud však v určitém období došlo k důvodnému snížení příjmů (nepřihlíží se např. k úmyslnému vzdání se zaměstnání), může soud vyživovací povinnost za toto období, nebo od určitého období snížit. Pokud si soud vyžádá zprávu od zaměstnavatele o průměrném výdělku za celý rok, vy snížení příjmů můžete doložit u soudu předložením výplatních pásek otce za poslední měsíce. Snížení příjmů je ovšem nutné odůvodnit, aby bylo zřejmé, že se otec nevzdal příjmů např. pouze fiktivně, za účelem snížení vyživovací povinnosti (odůvodnění postačuje v rámci výpovědi u soudu).

JUDr. Romana Lužná, 20.3.2009


JUDr. Romana Lužná,
advokátka
sídlo: Heinrichova 16, 602 00 Brno
tel./fax: 543 213 159
e-mail: info@advokatka.net
www.advokatka.net


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, 20.3.2009, www.azrodina.cz

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359