Asekol_cervene_k_965x100px__04

HRY NA CESTY

Autor: Lucie Suchochlebová Ryntová

Vydáváte-li se na delší cestu s dětmi, ať už autem, vlakem, autobusem, letadlem nebo lodí, přijměte několik tipů na hry, které mohou učinit vaši cestu zábavnější. Nepotřebujete k nim žádné nebo jen jednoduché pomůcky.

Hry_na_cesty_normal

Cestovní abeceda

Cílem je posbírat celou abecedu ukazování z okna na takové objekty, které začínají písmeny abecedy. Je třeba sbírat je ve správném pořadí. Začnete-li s "A" - auto, nemůžete hlásit "cesta", pokud jste ještě neobjevili objekt začínající na "B". K urychlení hry se mohou využívat i začáteční písmena z cedulí a reklam při cestě. Lze hrát jako soutěž, ale větší zábavou je zapojit všechny do týmové snahy.


Tip! Hledáte-li pro děti kvalitní hračky české výroby, klikněte na www.dracek.cz, v nabídce jsou i zajímavé hry vhodné do auta!


Čtěte také: HRY DO VÍŘIVKY


Právě teď

Vyberte si zřetelný objekt (např. most, budovu), který při jízdě vidíte asi 500m před sebou. Zavřete oči a když si myslíte, že auto právě míjí vbraný objekt, řekněte "teď". Za trefu si započtěte bod. Můžete se buď střídat nebo hrát hru jako soutěž, kdy zavřou oči všichni cestující (kromě řidiče, samozřejmě :-). Pak vyhrává ten, kdo zvolá "teď" ve chvíli, kdy je auto k vybranému objektu nejblíž.

Viděl jsem z okna

První hráč začne popisem, co viděl: "Z okna jsem viděl/a paní s deštníkem." Druhý hráč zopakuje a přidá, co viděl on: " Z okna jsem viděl/a paní s deštníkem a zajíce." Další hráč vždy zopakuje celý dosavadní seznam a přidá, co viděl. Kdo zkazí, má ještě jeden pokus. Zkazí-li podruhé, vypadne. Vyhrává poslední, kdo zbyl.

Odhad času

1.varianta: Jeden hráč sleduje čas na hodinkách a ostatní se snaží odhadnout, za jakou dobu auto ujede zvolený počet kilometrů (cca 5 - 15). Po zapsání odhadů všech hráčů se auto rozjede. Na konci vzdálenosti je vyhlášen vítěz, který byl skutečnému času nejblíže. Ve vlaku nebo autobuse můžete odhadovat čas mezi zastávkami.

2.varianta - odhad pěti minut: Hráči se snaží odhadnout, kdy od daného signálu uplyne 5 minut. Jeden hráč sleduje hodinky, zaznamenává průběžné odhady a po posledním odhadu vyhlašuje vítěze.

Škrtni, co uvidíš

U této hry je třeba malé přípravy předem. Vytvořte seznam asi dvaceti objektů, které můžete během cesty vidět: zvířata, budovy, řeka, rybník, kopec, vlak, policista. Dejte každému hráči kopii seznamu. Jakmile hráč uvidí daný objekt, oznámí to nahlas a škrtne ho ze svého seznamu. Ostatní hráči si ho ze svého seznamu v tu chvíli škrtnout nemohou a musejí čekat na okamžik, kdy sami nějaký objekt uvidí a první ho ohlásí. Pro menší děti můžete nakreslit obrázky. Je dobré určit časový limit, po kterém je vyhlášen vítěz s největším počtem přeškrtnutých objektů.

Kupec z vesmíru - pantomima

Představte si, že návštěvník z cizí planety přistál na Zemi a jde nakupovat. Jeden hráč hraje Kupce, ostatní prodavače. Kupec nerozumí jazyku na Zemi, prodavači nerozumí jeho jazyku. Jediný způsob, jak se může Kupec vyjádřit, je předvést věc, kterou chce koupit. Prodavači musejí hádat, co chce. Kupec pantomimou předvede věc, kterou chce koupit. Prodavač, který uhádne, se stává Kupcem.

Hádejte, co vidím barevného

Vhodné pro malé děti. Hráč uvidí nějaký objekt a řekne: "Hádejte, co vidím červeného/modrého." Ostatní se rozhlédnou a hádají. Nevybírejte však objekty, které při jízdě zmizí za malou chvíli. Vhodné pro dobu čekání (benzínová pumpa, závory, nádraží...).

Kdo jsem

Jeden z vás si myslí určitou osobu známou všem ostatním - pro menší děti osobu z okolí, pro starší i historické postavy. Ostatní se ptají jednoduchými otázkami, na které lze odpovídat pouze ano nebo ne, např. jsi muž?, žiješ v našem městě?, apod. Kdo postavu uhádne, může si myslet další.

Čtení ze rtů

Odezírání ze rtů je dovednost, kterou je třeba nějaký čas nacvičovat. Můžete z ní však utvořit hru a zároveň se této dovednosti učit. Vymyslete si zajímavou větu, pro menší děti vyberte první větu známé říkanky. Bez zvuku větu "řekněte", zřetelně tvarujte slova rty. Kdo uhádne celou větu první, vymýšlí další.

Poznávací značky

Každý hráč si předem zvolí 5-10 dvoumístných čísel, která si zapíše. Pak se snaží najít tato dvojčíslí na poznávacích značkách projíždějících aut. Zvolené dvojčíslí může být součástí vícemístného čísla na poznávací značce.

Přezdívky nebo záliby

Smyslem hry je vymýšlet zábavné přezdívky a/nebo neobvyklé záliby či skolny cestujících, členů rodiny nebo třídy, přátel - podle iniciál jejich jmen a příjmení. Např. Zita Kopecká: "zadumaná květinářka" ("zbožňuje knedlíky"). Hru je možné hrát i tak, že někdo vymyslí přezdívku podle iniciál jiného cestujícího, řekne ji nahlas, dotyčný se musí poznat a pak zas on vyvolává dalšího.

Společný příběh

Na vymyšlení příběhu se podílejí postupně všichni hráči.

1.varianta: každý přidá jen jedno slovo.

2.varianta: každý mluví po určený čas nebo se rozhodne přestat, kdy sám chce.

3.varianta: každému hráči je přidělen jeden předmět, který najdete u sebe (peněženka, klíč, jablko). Hráč pak musí tento předmět zmínit ve své části příběhu.

4.varianta: shromáždíte více předmětů, na které všichni vidí. Cílem je, aby byly postupně všechny předměty zahrnuty do společného příběhu.

60 sekund na dané téma

Úkolem je mluvit co nejzajímavěji po dobu 60 sekund na téma zadané (vylosované). Příklady témat: Můj pokoj, Jak bych utratil 1000 Kč, Nejlepší jídlo, které jsem kdy jedl, apod.

Rytmické asociace

Po třech pomalých tlesknutích všichni lusknou prsty. Při lusknutí první hráč řekne jakékoliv slovo. Tento rytmus se udržuje celou hru a každý hráč je na řadě s novým slovem v okamžiku, kdy všichni lusknou prsty. Nové slovo musí mít nějakou souvislost (asociaci) se slovem předchozím.

Příklad: ryba - rybník - brusle - zima.

Společná věta

V této hře každý hráč přispívá k výsledku, aniž by věděl, jak přispěli ostatní. Rozdělte pruh papíru přeložením na několik (např. 8) dílů. Tyto díly představují části příběhu a mohou mít tyto charakteristiky:

1. Jméno osoby s krátkým popisem.

2. Jméno druhé osoby s popisem.

3. Místo, kde se potkali.

4. Jak se potkali.

5. Co první osoba řekla druhé.

6. Odpověď druhé osoby.

7. Co se stalo pak.

8. Jaké to mělo následky.

Jednodušší varianta: rozdělte papír na 5 dílů a vyplňujte:

1. přídavné jméno (jaký)

2. podstatné jméno (kdo)

3. kdy

4. kde

5. sloveso v minulém čase

První hráč zapíše dle dané charakteristiky slovo do 1.části a papír přehne, takže jeho slovo není vidět. Pokračuje dalším zápisem do 2. části atd. Nakonec se papír rozloží a společně vytvořená věta se přečte.

Příběhy o lidech

Když už máte dost soutěživých her, je zábavné vymýšlet příběhy o lidech, které vidíte z vašeho dopravního prostředku: Jak se jmenují? Kam jdou/jedou? Co budou dělat, až se tam dostanou? Čím humornější historka, tím více děti baví.

Zdroj:

Časopis APERIO 2/06, na AZ RODINA.cz zveřejněno 23.3.2009


Související odkazy:

 

 

Banner_az_rodina_250
Radek_banga_-_v_prodeji_250x250

Hudebně-kulturní festival Hrady CZ své letošní putování uzavře na Bezdězu s Chinaski, Mig 21, Mirai, Rybičkami 48 či Divokým Billem

Na hradní zastávce dále vystoupí Tomáš Klus, Anna K., Trautenberk, Pokáč a další kapely a interpret

Putovní hudební festival Hrady CZ rozezní Bouzov s Chinaski, Mirai, Tomášem Klusem, Rybičkami 48 či Divokým Billem

Na hradní zastávce dále vystoupí Mig 21, Anna K., Trautenberk, Pokáč a další kapely a interpreti

Putovní hudební festival Hrady CZ se představí na Hradci nad Moravicí s Chinaski, Rybičkami 48, Mirai či Tomášem Klusem

Na hradní zastávce dále vystoupí Divokej Bill, Mig 21, Anna K., Trautenberk a další kapely a interpreti

Hudebně-švestkový festival Trnkobraní opět rozezní Vizovice s kapelami Chinaski, Tři sestry, Rybičky 48 a dalšími interprety

V pátek a sobotu 19. a 20.8. zde dále vystoupí Mirai, No Name, Harlej, Tomáš Klus a další

Hudební festival Hrady CZ se představí na hradě Švihov s kapelami Rybičky 48, Chinaski či Divokej Bill

Na hradní tour dále vystoupí Tomáš Klus, Mirai, Mig 21 či Anna K. a další kapely a interpreti

Hudební festival Hrady CZ se představí na hradě Kunětická hora s kapelami Rybičky 48, Chinaski či Visacím zámkem

Na hradní tour dále vystoupí Tomáš Klus, Divokej Bill, Mirai, Mig 21 či Anna K. a další kapely a interpreti

Hudební festival Hrady CZ startuje tento pátek a sobotu na Točníku s kapelami Rybičky 48, Chinaski či Tomášem Klusem

Na hradní tour dále vystoupí Divokej Bill, Mirai, Mig 21 či Anna K. a další kapely a interpreti

Putovní festival Hrady CZ je zpět v plné síle a oznamuje kompletní program pro osm zastávek v čele s kapelami Rybičky 48 a Chinaski

dále vystoupí Divokej Bill, Mirai, Mig 21, Pokáč, Anna K. a další interpreti a kapely

BUSHMAN slaví 25 let: Pojďte ven s Lukášem Langmajerem!

8 výletů v průběhu května až června, nevšední krásy české krajiny a průvodce Lukáš Langmajer, který se pro toulky přírodou narodil. Existuje snad lepší způsob, jak by mohl BUSHMAN, tradiční značka volnočasového oblečení, oslavit své jubileum?

RÁDIO UKRAJINA

Český rozhlas spustil internetový stream rozhlasového vysílání Ukrajinského Rádia. Naleznete jej na audioportálu a v mobilní aplikaci mujRozhlas.cz. Dále je vysílání dostupné na digitálním rádiu DAB+ a v televizním vysílání DVB-T2. Český rozhlas také vydává podcast s názvem Novinky pro Ukrajince v Česku a další audio obsah.

NEVÍTE CO S DĚTMI O PRÁZDNINÁCH?

Příměstské tábory SPORTJOY a KIDSJOY Vám poskytnou jistotu.

Brumbrum, Miška! Holoubek z Midi Lidi složil hudbu k písničce pro film Mlsné medvědí příběhy

Ukázka s písničkou k Mlsným medvědím příběhům v kinech zde: https://vimeo.com/393396545

Letní příměstské tábory pro děti ve věku 3 - 15 let!

Hlavním cílem našich příměstských táborů je nalezení způsobu, jak dětem a mladistvým ukázat, že volný čas se dá strávit zábavně, kreativně a pohybem.

VÝBORNÁ ČESKÁ ROKENROLOVÁ KAPELA? CRAZY DOGS!

Pořádáte akci a hledáte hudbu, která osloví všechny generace? Kapela CRAZY DOGS hraje americkou klasiku 50.let.

HLEDÁTE ÚSPORNÉ AUTO NEBO POHODLNÉ KOLO? PŘEČTĚTE SI UŽITEČNÉ RADY, TÝKAJÍCÍ SE ALTERNATIVNÍ DOPRAVY

Zajímá vás, jak se můžete chovat ohleduplněji k životnímu prostředí? Vnímáte stále se zvyšující náklady na dopravu a pohonné hmoty? Existují alternativní možnosti dopravy, o kterých mnohdy lidé vědí žalostně málo. I proto vznikl praktický E.ON rádce, který vám poskytne odpovědi na nejčastější otázky, ať už se týkají elektromobilů, automobilů na plyn nebo elektrokol.

VŠICHNI KE STOLU!

Vegetariánská restaurace Etnosvět představuje novinku. Víkendový brunch "Tutti a Tavola" pro celou rodinu.

VARTA MINI POWERPACK - ZÁLOŽNÍ ENERGIE KDEKOLI

Možná tu situaci taky znáte. Jste na dovolené nebo jen delší dobu mimo domov a na mobilu vám zbývá pár procent baterie, že se bojíte už i zavolat, aby vám telefon neodešel. Tato situace se na místě řeší velmi špatně. Na druhou stranu jsou k dispozici mobilní zdroje energie, jako je např. Varta Mini Powerpack, které v takové situaci umožní dodat energii ještě na několik hovorů.

HRY DO VÍŘIVKY

Po nějaké době vás sezení ve vířivce může pochopitelně trochu nudit. Pobavte se díky hrám do vířivky. V tomto článku vám představíme hned tři. Jsou vhodné pro dospělé i pro děti, protože jsou bezpečné a snadno pochopitelné. Díky hrám si ve vířivce s přáteli užijete kromě odpočinku i mnoho zábavy.

DO PŘÍRODY S DĚTMI

Být s dětmi každý den doma by bylo k zbláznění. Vyrážet na výlety, kratší, na jeden den i několikadenní, je sice také náročné, ale stojí to za to. Kam vyrazit? Nemusíte jezdit pokaždé daleko, místní les, louka, rybník nebo park jsou pro děti dlouho zdrojem dalších a dalších objevů a budou se sem rády vracet. Jednou za čas můžete vymyslet i nějaký speciální cíl, kam se vydáte třeba vlakem. Výlety je potřeba dětem uzpůsobit, určitě je nebude bavit jen chodit z bodu A do bodu B, je dobré mít nějaký cíl, který bude pro děti dostatečně zajímavý, příp. se po cestě na určitých místech zastavit, postavit lesní domek, poráchat se ve studánce, apod.

ZABALIT NA DOVOLENOU S DĚTMI JE HRAČKA. NEVĚŘÍTE?

Horko. Chladno. Déšť. Vítr. Rodič, který balí na dovolenou, si v hlavě přehrává snad všechny stavy počasí, které by během volných dnů mohly nastat. Místo dvou kufrů potom těžko skládáme do auta několik tašek, vybaveni do každého nečasu. Přitom neexistuje špatné počasí, jen špatné oblečení.

TIP NA DÁREK PRO VELKÉ DĚTI

Máte doma teenagera nebo hledáte dárek pro dospělého, který si rád hraje? Vyberte si z široké nabídky na http://obchod.hryahlavolamy.cz/! Najdete tu hry a hlavolamy pro každou věkovou skupinu.

RODINNÉ FOTKY JAKO KRÁSNÁ DEKORACE NEBO ORIGINÁLNÍ DÁREK

Rádi fotíte a máte spoustu krásných úlovků, ale málokdy najdete čas se k fotkám vracet? Vyzdobte si nejhezčími momentkami byt nebo obdarujte krásnou dekorací vaše blízké. Kterou babičku by např. nepotěšilo mít svoje vnoučky denně na očích?

VENKU S DĚTMI ZA KAŽDÉHO POČASÍ

Jaro je tu a tak začínáme pořizovat dětem praktické oblečení vhodné jak na sport tak třeba na písek, do mokré trávy, na brouzdání kalužemi apod. Také při výběru oblečení do školky či školy se řídíme funkčností a kvalitou oblečení, které mohou děti nosit celoročně.

Dětské podzimní oblečení - déšť nemusí být překážkou

Déšť a mokro nemusí být překážkou, když víte, jak děti obléci. Poradíme vám, jak děti nachystat do podzimních plískanic. Pokud jsou děti dobře oblečené, mohou si hrát venku bez obav i na podzim a přitom zůstanou pěkně v suchu a v teple.

Vysloužilé elektrospotřebiče do popelnice nepatří

Třídíte doma odpad? Můžete k tazateli přistoupit blíže, se vztyčenou hlavou se mu podívat do očí a říct: Že váháš? Mnoho z vás si to může dovolit. Jak rychle se však poženete vstříc otázce: Co děláte s vysloužilými elektrospotřebiči?

Lekce_tance_a_baletu_banner_ukrajina_380
Ožívá motýl, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359
Asekol_cervene_k_468x60px__05