Asekol_cervene_k_965x100px__04

ZAMĚSTNANKYNĚ A ZÁROVEŇ OSVČ - JAK SE VYPOČÍTÁ PPM?

Autor: odpověď - kolektiv autorů ČSSZ

DOTAZ Z PORADNY - Chtěla bych se zeptat, jak je to s peněžitou podporou v mateřství (PPM). Jsem zaměstnancem u firmy již 2 roky a nyní si obnovuji živnost, tedy OSVČ. Chtěla bych si začít platit zálohy na nemocenské pojištění ve výši cca 1000 Kč. Pokud splním dané podmínky (270 dní, 180 dní) mohu si pak uplatnit dvě žádosti pro peněžitou podporu v mateřství a žádat i dvě dávky tedy jako pojištěnec a jako OSVČ?


Nárok na peněžitou pomoc v mateřství (dále jen PPM) má pojištěnka, která splnila podmínku účasti na nemocenském pojištění jako zaměstnankyně po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech nebo jako osoba samostatně výdělečně činná (dále jen OSVČ), která musí mít splněnu tutéž podmínku jako zaměstnankyně a současně 180 kalendářních dnů účasti na nemocenském pojištění OSVČ. Podmínky nároku musí být splněny přede dnem nástupu na PPM.

V případě souběhu pojištění se podmínky nároku na dávku posuzují v každém pojištění samostatně. Je-li nárok na tutéž dávku (s výjimkou vyrovnávacího příspěvku v těhotenství a mateřství), současně z více pojištění, náleží dávka ze všech pojištění jen jednou s tím, že se vyměřovací základy sčítají.

Maximální denní dávka činí 963 Kč a za 30 dnů činí 28 890 Kč. Této maximální dávky dosáhnete, pokud Váš měsíční vyměřovací základ bude činit 71 662 Kč. Rozhodným obdobím pro výpočet dávky je 12 kalendářních měsíců před měsícem, ve kterém vznikla sociální událost (nástup na PPM).

V případě, že měsíční vyměřovací základ ze zaměstnání činí 71 662 Kč, není již nutné být účastna nemocenského pojištění OSVČ. Pokud je však měsíční vyměřovací základ ze zaměstnání nižší než 71 662 Kč, lze se přihlásit k účasti na nemocenském pojištění OSVČ a platit pojistné pro dosažení maximální dávky PPM.

Vyměřovacím základem pro pojistné OSVČ je minimálně 4 000 Kč a měsíční pojistné tak činí nejméně 56 Kč tj. 1,4 %. Pro úplnost předkládáme vyměřovací základy z různě uhrazených částek na nemocenské pojištění v roce 2009.

Jestliže uhradíte měsíčně 100 Kč, měsíční základ bude činit 7143 Kč
200 Kč 14 286 Kč
300 Kč 21 429 Kč
400 Kč 28 572 Kč
500 Kč 35 715 Kč
600 Kč 42 858 Kč
700 Kč 50 000 Kč
800 Kč 57 143 Kč
900 Kč 64 286 Kč
1 000 Kč 71 429 Kč
Uhrazená platba činí 1,4% z měsíčního základu (100 : 0,014 = 7142,85 = 7 143).

Kolektiv autorů ČSSZ, 23.3.2009, www.cssz.cz


Související odkazy:

 

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359