Asekol_cervene_k_965x100px__04

DAROVANÝ DŮM A MAJETKOVÉ VYPOŘÁDÁNÍ PŘI ROZVODU

Autor: odpověď - JUDr. Romana Lužná

DOTAZ Z PORADNY - Moje dcera se provdala a s manželem měli zanedlouho dítě. Bydleli spolu v naší domácnosti, v rodinném domku, který byl ve vlastnictví mém a manžela (každý ideální 1/2). Po příchodu druhého dítěte, jsme se vzhledem k neúnosné situaci ve společném bydlení, rozhodli k našemu RD přistavit další bytovou jednotku. My s manželem jsme darovali (darovací smlouvou) dceři celý náš RD v hodnotě 1 400 000,-Kč (každý id.1/2). Ona následně darovala id. 1/2 svému manželovi, ještě před počátkem stavby. To byla podmínka zeťových rodičů pro jejich finanční dar (bez darovací smlouvy - jak se říká z ruky do ruky) 1 000 000,- Kč na stavbu. My jsme ještě přispěli částkou 100 000,- kč (z ruky do ruky) a veškeré náklady na spotřebu energie po dobu stavby, včetně vaření pro dělníky jsme hradili my. Nyní vlastní oba mladí manželé každý id. 1/2 RD. Veškerý pozemek kolem RD vlastní můj manžel. Jelikož nejsou mladí manželé schopni se domluvit na majetkovém vypořádání po rozvodu, ráda bych alespoň přibližně věděla,jak může dopadnout soudní řízení.
Zeť souhlasí s rozvodem a jsou domluveni na svěření péče o děti mé dceři.


Pokud mají manželé zájem o projednání rozvodu nespornou cestou, je třeba uzavřít dohodu o úpravě rodičovské zodpovědnosti k nezletilým dětem a dohodu o vypořádání vzájemných majetkových vztahů a společného bydlení pro dobu po rozvodu.
V rámci dohody o úpravě rodičovské zodpovědnosti je třeba se dohodnout na tom, komu budou děti svěřeny do péče a jakou částkou bude druhý z rodičů přispívat na výživu dětí. V rámci dohody může být také upraven styk rodičů, kterému děti nebyly svěřeny do výchovy, s dětmi, tato úprava však nutná není.
Pokud jde o dohodu o vypořádání vzájemných majetkových vztahů a společného bydlení, pak se v rámci dohody vypořádávají zejména věci, které tvoří společné jmění manželů. Rodinný dům, který uvádíte, do společného jmění manželů nespadá, neboť každý z nich nabyl polovinu darem. Záleží na manželech, zda si vzájemně tyto majetkové vztahy nějak vyrovnají, v rámci dohody to možné je, pokud budou souhlasit oba. Pokud by dohoda nebyla uzavřena a došlo na rozhodování o vypořádání společného jmění manželů soudním rozhodnutím, pak by se soud rodinným domem nezabýval, neboť jak již bylo uvedeno, nespadá do společného jmění manželů. Vypořádání domu by probíhalo v režimu vypořádání, resp. zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví, což je jiný druh sporu a probíhá podle jiných pravidel (opět i zde je možná dohoda, pokud se spoluvlastníci na vypořádání dohodnout, soudní řízení nastupuje v případě, že dohoda možná není).
Pokud jde o vaše investice do domu, pak toto jsou vaše pohledávky za spoluvlastníky domu (vaše dcera a její manžel) a jedná se o další druh sporného řízení, v jehož rámci byste museli prokazovat výši investic, důvod jejich vložení (zda se nejednalo o dar) atd., v tomto případě se však obávám, že i kdyby se vám investice podařilo prokázat, že by tyto nároky již byly promlčeny.

JUDr. Romana Lužná, 9.4.2009

JUDr. Romana Lužná,
advokátka
sídlo: Heinrichova 16, 602 00 Brno
tel./fax: 543 213 159
e-mail: info@advokatka.net
www.advokatka.net


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

Prospanek-postele_250x250
Azrodina_portal_250x250

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

MĚKKÁ NEBO TVRDÁ MATRACE? ZVOLTE VARIABILNÍ.

Na trhu je spousta matrací z různých materiálů, které se liší kromě jiného také různými stupni tuhosti. Pro laika je velmi těžké se v nabídce zorientovat. Často nevíme, jestli je pro nás vhodnější matrace tužší nebo měkčí, případně zda ji nebudeme později využívat pro jiného rodinného příslušníka, který může mít na matraci jiné požadavky. Ideálním řešením je variabilní matrace.

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359