Asekol_cervene_k_965x100px__04

STANDARDNÍ ČETNOST STYKU OTCE S DÍTĚTEM

Autor: odpověď - JUDr. Romana Lužná

DOTAZ Z PORADNY - Mám 7 měsíční dceru ve své výchově (soudní rozhodnutí), s jejím otcem jsme nikdy nežili ve společné domácnosti. Od jejího narození umožňuji otci styk s dítětem každý týden - sám si vždy určoval den a čas, kdy se styk uskuteční. Ohledně styku otce s dítětem není soudní rozhodnutí. Jenže z jeho strany mi to připadá, že si pouze diktuje, co a jak bude, a nebere ohled ani na zájmy dcery natož mé. Není výjimkou, že u mě v bytě realizuje styk s dítětem do pozdních večerních hodin, většinou do 20.00, aniž předem řekne, že tak dlouho s dítětem bude. Nemohu tak naplánovat časový rozvrh pro druhou dceru, ani pro mě. Je toho více, ale chtěla jsem se zeptat, jak je obvykle rozhodováno o rozsahu styku dítěte s otcem v tomto věku (četnost a doba trvání).


Zákon o rodině zakotvuje právo dítěte stýkat se s oběma rodiči, je tedy v pořádku, že styk otce s dcerou umožňujete. Pokud jsou vztahy mezi dcerou a otcem dobré, je to zejména v zájmu dcery. Tato skutečnost však nemůže narušovat nepřiměřeným způsobem váš život a život vaší rodiny. S otcem dcery si proto dohodněte termíny styku předem, s uvedením konkrétních dnů a konkrétního času. Dohoda by měla zohledňovat jak možnosti vaše a otce (např. pracovní a jiné závazky), tak zejména denní režim dcery. Tato dohoda může být upravena tak, že budete mít dohodnuty termíny do budoucna obecně, například každou sobotu od 14 do 18 hodin, nebo může být dohodnuto, že vám otec dcery oznámí konkrétní termín například týden dopředu. Dohoda znamená, že úprava bude vyhovovat oběma stranám, ne že si otec dcery pouze nadiktuje termíny, kterým se budete přizpůsobovat. Pokud se vám nepodaří dohodnout, jakým způsobem bude styk probíhat, resp. v jakých termínech, je na otci dcery, aby podal k soudu návrh na úpravu styku s dcerou. Do právní moci rozhodnutí soudu nemusíte styk v době, která vám z vážných důvodů nevyhovuje, umožňovat. Jakmile rozsudek nabude právní moci, jste povinna rozhodnutí soudu dodržovat a může být vymáháno i exekučně. Do té doby je na dohodě vás a otce dcery, kdy a jakým způsobem bude styk probíhat.
Pokud jde o četnost styku, záleží vždy na konkrétních okolnostech a možnostech rodičů a dítěte, u dítěte se jedná zejména o jeho věk. Vzhledem k tomu, že se v rámci internetové poradny nelze zabývat podrobně všemi rozhodnými okolnostmi, např. vztahem mezi vámi a otcem dcery, z jakého důvodu probíhá styk otce s dcerou pouze u vás v bytě atd., nelze předjímat, jak často by měl styk probíhat. Pokud máte zájem, aby kontakty byly co nejčastější a pokud by měl styk probíhat pouze u vás v bytě, bylo by vhodné domluvit si například hodinu 1-2x týdně, pokud může styk probíhat i mimo váš byt, může se jednat o dobu delší, pokud je to možné. Jakmile bude dcera starší a nebude vyžadovat vaši celodenní péči, je možné domluvit styky tak, že dcera bude u otce například 1x za 14 dní celou sobotu, nebo celý víkend a podobně.

JUDr. Romana Lužná, 9.4.2009

JUDr. Romana Lužná,
advokátka
sídlo: Heinrichova 16, 602 00 Brno
tel./fax: 543 213 159
e-mail: info@advokatka.net
www.advokatka.net


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359