Kaloba_baner_965x100

JAK NA ALERGII

Autor: MUDr. Vladimíra Strnadelová, MUDr. Miriam Kabelková

Snad ještě nepatřím mezi starší generaci. A přesto - když jsem já chodila do školy, slovo alergie nikdo neznal. Nepoužívalo se ani v přeneseném slova smyslu a lidé, kteří alergickými problémy trpěli, byli velkou výjimkou. Dnes je situace jiná. V každém dětském kolektivu najdeme děti, které na svém těle pocítily nepříjemné důsledky alergického onemocnění. Přibývá dokonce i kojenců, kteří již berou léky proti alergii. Mnoho dětí muselo omezit pohyb v přírodě, protože ji "nesnášejí" a nejrůznějším způsobem reagují na přítomnost tak běžných věcí, jakými jsou květiny, tráva, stromy, prach či zvířátka. A tak se lidský obzor omezuje stále více, a přirozený vztah s přírodou dostává velké trhliny. Nemůžeme se divit, že přibývá těch, kdo mají ke všemu přirozenému a přírodnímu negativní vztah a stále více se obklopují sterilním prostředím i technickými vymoženostmi, které je zdánlivě chrání. Opak je však pravdou...

Alergie_normal

CO ZPŮSOBUJE ALERGII

Příčina alergie není v žádném případě v přírodě. Na vině není ani pyl, ani prach, ba dokonce ani roztoči. Problémem je pouze postupně se zhoršující imunitní systém. A ten bohužel slábne nejen u jednotlivců, nýbrž u celé populace. Téměř každý z nás je na tom po této stránce hůř než zástupci předchozí generace.

Příčin je hodně a působí na nás nepřetržitě. Z těch globálních jde o charakter životního prostředí, stav ovzduší a vody. Geometrickou řadou narůstá množství nejrůznějších druhů záření, které na nás působí, aniž známe jeho důsledky. Když spočítáme vysoké napětí spolu se všemi nejrůznějšími vysílači, televizemi, počítači, mobilními telefony i mikrovlnnými troubami a uvědomíme si jejich vliv na každou jednotlivou buňku našeho těla, dojde nám, čemu všemu jsme vystaveni. Rozhodně to na našem organismu nezůstává bez odezvy.

CHCI SE DOZVĚDĚT VÍC O HOMEOPATII

WWW.BUDTEZDRAVI.CZ

Avšak zevní působení, i když je velmi agresivní, není bohužel jediným negativním vlivem na náš imunitní systém. Velmi invazivní skupinou je chemická medicínská léčba, která stále narůstá. Jsou jí vystaveny už matky v těhotenství a při kojení i samotní kojenci. Vzhledem k tomu, že po narození se imunitní systém postupně vyvíjí ještě několik let, je potřeba k němu přistupovat šetrně. Rozhodně však nejde o to, jak je nyní často zvykem, snažit se vychovávat dítě ve sterilním prostředí a dbát na to, aby se pokud možno nesetkalo ani s nejmenším množstvím nečistoty, nedej Bože aby olízlo něco, co není vysterilizované. Takto vedený organismus nemůže "vyškolit" svůj imunitní systém a děti žijící ve "skleníku" Jjsou pak neúměrně přecitlivělé.

Jedním ze závažných mýtů je denní koupání kojenců. Na povrchu těla je kyselý plášť, který vytváří ochranu těla. Pokud ho denně smýváme, narušujeme ochranu naší zevní bariéry, a tím dáváme volný přístup bakteriím, virům i plísním. Poškozujeme nejen celkovou imunitu, ale i kůži, která tím častěji onemocní.

PROBLÉM S OČKOVÁNÍM

Diskuse, které se v současné době vedou nad povinným očkováním, mají své opodstatnění. Nevyvinutý imunitní systém je z ničeho nic vystaven velké zátěži, musí rychle vyvinout protilátky proti hned několika agresivním infekcím, a to rychle po sobě. U zdravého dítěte to může proběhnout dobře, ale když miminko již vrozeně nemá imunitu v pořádku (a to zdaleka hned nepoznáme), nebo když má protrahovanou novorozeneckou žloutenku či není dostatečně dlouho kojené, pak agresivní očkování imunitní systém poškodí. To se většinou neprojeví hned, nicméně může to být jedna z příčin, které ve starším věku vedou k alergii.

DALŠÍ PŘÍČINA ALERGIÍ: STŘEVNÍ DYSBIÓZA

Další příčinou rostoucího počtu alergií je kvalita současné stravy a s tím související kvalita střeva. Ve sliznici střeva vznikají imunoglobuliny, které jsou odpovědné za určitou část imunitního systému. Při chronickém poškození střevní sliznice klesá i obranyschopnost celého organismu, čímž je dán prostor pro vznik alergie.

Kvalita sliznice střeva závisí na několika skutečnostech - především na vrozené dispozici, která se odvíjí od kvality střeva matky. Vzhledem k tomu, že se již několik generací živíme ne příliš kvalitní stravou, následující generace dědí slabší kvalitu střeva a s ní i zhoršenou kvalitu imunity. Dalším důležitým faktorem je kojení. Největší vývoj imunity střevní se děje do jednoho roku života dítěte. Pokud v tomto období není dítě dostatečně kojené a opakovaně se setkává s cizorodou bílkovinou (kravské mléko, lepek), pak je sliznice poškozována a kvalita imunity klesá. Další možností poškození jsou potravinové zátěže, které může dítě zdědit po matce. Pokud matka jí potraviny, které v době kojení sama neumí zpracovat, přenáší se tato neschopnost i na dítě.

Když dítě se sníženou imunitou onemocní, obvykle užívá antibiotika. Ta sice zlepší probíhající zánět, ale zhorší střevní imunitu, a vzniká začarovaný kruh. Přemnožené plísně při takto vznikající střevní dysbióze přispívají nejen ke vzniku alergií, ale i k jiným onemocněním, která se postupně během života vyvíjejí. Vzhledem k tomu, že tento stav je chronický a střevní obtíže nebývají významné, běžná vyšetření jsou negativní. Příčině není věnována náležitá pozornost a je léčen jen důsledek, kterým je alergie. Protože strava současného člověka je velmi zatěžující pro naše střeva, nevidíme žádnou významnou tendenci ke zlepšení. V průběhu života sice některé alergie ustupují, ale jsou mnohdy nahrazovány závažnějšími, degenerativními onemocněními, která mají jiné projevy. Jenže základ potíží zůstává stále stejný.

VELKÉ NEBEZPEČÍ: NEVYVÁŽENÁ STRAVA

Strava hraje pro stav naší imunity i pro rozvoj či zmírnění alergií zásadní roli. Jejím prostřednictvím můžeme svůj stav zhoršit, ale naopak i zlepšit nebo vyléčit. Současné stravovací zvyklosti jsou bohužel špatné co se týká kvantity, složení i kvality stravy. Ve stravě běžného "civilizovaného" člověka je nadbytek cukrů, tuků a bílkovin a naopak absolutní nedostatek ostatních látek jako jsou minerály, vitaminy, vláknina a hlavně složité, kvalitní cukry, polysacharidy. Chemie zasahuje do pěstování plodin, chovu zvířat i do zpracování potravin z důvodu stabilizace, emulgace a dochucení potravy. Mnoho potravin, které máme běžně v jídelníčku, má blíže k chemii než k přírodě. Běžně se tak prohřešujeme proti našemu trávení, a to i ve způsobu, jakým potravu přijímáme. Jíme ve spěchu a nepravidelně. Nekoušeme. Jíme v noci. To vše náš organismus poškozuje.

Co tedy udělat jako prevenci či léčbu alergií? Naprostou nezbytností je snaha vyhnout se potravě, která je znehodnocená, jak chemicky, tak i nešetrnou technologií zpracování. Tím nemyslím vaření potravy, neboť čerstvě uvařená strava je naopak našemu trávení výborně přístupná. Nežádoucí je každá forma denaturace, která je v rozporu s potřebami živého organismu.

Promyšleným stravováním významně pomůžeme našemu imunitnímu systému. Ne vždy to však stačí. Při dlouho trvajících obtížích je někdy nutné zasáhnout i přírodní léčbou. Je zapotřebí posílit některé důležité orgány (ledviny, játra a další). Dále je zapotřebí vyčistit a regenerovat střevní sliznici, odstranit z organismu těžké kovy, viry, bakterie, plísně, které se v něm usídlily díky nedostatečné obranyschopnosti. Pokud toto postupně uděláme, pak se odstraní příčina alergií a antihistaminika a jiné léky nebudou zapotřebí.

Léčba však mnohdy není rychlá a jednoduchá, a tak někteří lidé ztrácejí trpělivost. Je to škoda, neboť život s alergií není příjemný a v mnoha směrech nás omezuje. Uzavírá nás do izolace, jež budí pocit nepohodlí a vnitřní strach. Psychické tlaky dále zhoršují naše zdraví a bludný kruh je uzavřen...

Alergie nemá jen jednu příčinu. Jde o soubor mnoha vlivů, které na nás běžně působí. Místo toho, abychom se nad příčinou zamysleli a snažili se vrátit zpět k pochopení přírodních zákonů, provádíme často úplný opak. A protože to dělá většina lidí, je to považováno na normu. Je pravděpodobné, že v brzké době bude mít alergii většina lidí, a tato porucha začne být považována za normální a nezbytnou součást života.

K takové absurdní situaci už chybí tzv. moderní společnosti jenom krůček. Pak budou příroda a přirozenost definitivně potlačeny. Jenže člověk je součástí přírody a co pak s ním, jako s živočišným druhem, bude? Na tuto otázku si musí odpovědět každý sám. Domnívám se, že východiskem je jen jediná cesta: každý musí začít sám u sebe. Kdybychom totiž čekali, až se změní společnost a všeobecné vědomí lidí, mohli bychom špatně dopadnout. A pro změnu nechoďme daleko. Stačí začít u toho základního a každodenního - u našeho stolu. To, co je na něm, máme v plné moci.

MUDr. Vladimíra Strnadelová, Institut celostní medicíny


Jak může při ALERGII pomáhat homeopatie?

Alergickou reakci zažívá bohužel stále více lidí, ať jako projev senné rýmy nebo ve formě otoků na kůži. Jedná se o přehnanou reakci na obvyklý podnět - s pyly či roztoči se setkáváme všichni, ale jen někdo z nás začne kýchat, má ucpaný nos, slzí apod.

HOMEOPATIE NA AZRODINA.CZ

HLEDEJ LÉKAŘE HOMEOPATA

HLEDEJ LÉKÁRNU

Poumon histamine 30 CH

Je to základní lék na alergii. Zpomaluje až zastavuje jakoukoliv alergickou reakci.

Dávkování: při dávkování záleží na rychlosti rozvoje alergické reakce - čím rychlejší je reakce těla, tím častější podávání léku - 5 granulí po 30 minutách. Když se zpomalí otok, prodlužují se intervaly - až na 2krát denně.

Apis mellifica 30 CH

Pomáhá proti otokům, které jsou zlepšeny studeným obkladem. Tento lék je připraven z včely a obraz na kůži, který léčí, se podobá obrazu po včelím bodnutí - horká, suchá kůže, která pálí, a uleví jí studený obklad.

Dávkování: je opět různé podle akutnosti potíží - 5 granulí po 30 minutách (je možné kombinovat s Poumon histamine 30CH) až 2krát denně.

Senná rýma

Toto onemocnění je sezónní. Záleží na daném pacientovi, na které pyly nebo trávy je citlivý, ve které období se alergie projeví. Reakce jednotlivých nemocných je různá - někdo má více potíží v oblasti očí, někdo trpí na alergickou rýmu, jiného svědí horní patro apod. Homeopatické léky pokrývají jednotlivé oblasti. Některé léky je možné užívat i preventivně.

Preventivně

Pollens 30 CH

Lék je připravený z pylů kvetoucích stromů.

Dávkování: na jaře 5 granulí ráno ještě před odchodem z domova.

Pollen de graminées 30 CH

Lék je připravený z pylů trav a sena. Používá se od května přes léto, podle citlivosti nemocného.

Dávkování: 5 granulí ráno ještě před odchodem z domova.

Podle oblastí (oči, nos, patro)

Euphrasia officinalis 9CH

Léčí slzící, pálící oči, s pocitem cizího tělesa na spojivkách. Pacient si oči často mne, čímž se zhoršuje slzení.

Dávkování: 5 granulí podle potíží 2 - 4krát denně.

Nux vomica 9CH

Lék, který pomáhá při rýmě s ucpaným nosem, kýcháním a následně vodnatým výtokem - stálá kapka u nosu. Působí také proti rýmě z chladu a průvanu.

Dávkování: 5 granulí 2 - 5krát denně podle potíží.

Allium cepa 9CH

Lék je připravený z cibule. Pomáhá při vodnaté rýmě, která leptá nosní dírky (odřený nos). Výtok někdy doprovází kýchání.

Dávkování: 5 granulí 2- 5krát denně.

Sabadilla 9CH

Pacienta velmi svědí sliznice horního patra, nosohltanu.

Dávkování: 5 granulí po hodině při potížích.

MUDr. Miriam Kabelková

Zdroj:

Text Jak na alergii (MUDr.Vladimíra Strnadelová) - časopis APERIO II/2005, www.aperio.cz

Text Jak může při ALERGII pomáhat homeopatie? (MUDr. Miriam Kabelková) - úryvek z knihy Poznáváme homeopatii - Jak se léčit šetrně - vydalo nakladatelství Grada v roce 2008


Na AZ RODINA.cz zveřejněno 14.4.2009


Související odkazy:

Banner250minimal
Radek_banga_-_v_prodeji_250x250

PRŮZKUM JAK FUNGUJE VÁŠ LÉKAŘ V DOBĚ KORONAVIRU

Prosíme, pomozte zmapovat, jak ordinují lékaři v ČR, co se děje s dlouho naplánovanými vyšetřeními či operacemi a jak je vůbec zjišťována běžná lékařská péče.

Užijte si klidný podzim, poradíme jak

Podzim není na první pohled příliš lákavé období. Ubývá denního světla, nepotěší ani klesající teploty a častější déšť. Navíc nám po letním, leckdy volnějším, režimu přibývá povinností v práci a starostí doma, třeba se školou povinnými dětmi. Nezapomeňte však, že podzim je zároveň krásný čas, kdy nás ven lákají nádherně zbarvené listy a zpět nás vábí teplo domova. Přinášíme proto pár tipů, jak si ho užít v klidu.

Chřipkové období aneb Jak probudíme náš imunitní systém?

Dobře fungující imunitní systém je základem celkově vyváženého stavu a naší výkonnosti. Vždyť stále více lidí trpí až neobvykle často nachlazením, a to nejen v typických dobách vyššího výskytu nachlazení během zimy. Mnozí z nás se prokýchávají a prostonávají od jedné infekce k další.

MÁTE ZDRAVOTNÍ PROBLÉMY A NEVÍTE SI RADY?

Jako řešení se nabízí diagnostika vašeho zdravotního stavu, nalezení příčiny a tomu odpovídající léčba, která příčinu odstraní. Původní česká společnost Energy takto úspěšně pomáhá lidem již přes 20 let…

VINCENTKA A ŠTÍTNÁ ŽLÁZA

S žertovnou nadsázkou se říká, že Vincentka obsahuje téměř celou Mendělejevovu periodickou tabulku prvků. Je to velmi silně mineralizovaná, jodová uhličitá minerální voda z přírodního léčivého zdroje, hydrogenuhličitan-chlorido-sodného typu, se zvýšeným obsahem fluoridů a kyseliny borité, studená, hypotonická. Obsahuje ionty sodíku, draslíku, vápníku, lithia, hořčíku, fluoru, chloru, jódu a železa.

ASEKOL naděloval smysluplně

Každý rok je to stejné. Přijdou Vánoce a všichni si lámou hlavu s dárky. Ať už se jedná o běžné smrtelníky, kteří nevědí, co dát dědečkovi a babičce, nebo nadzvukové supermany firemního marketingu, kteří svádí stále stejný boj a rozhodují se mezi „mazáním“, tedy ověřenou lahví alkoholu, nebo něčím novým, na co jejich klienti nemusí být zvyklí. Ať už se jedná o rodinný kruh nebo velkou korporaci s několika stovkami klientů, boj je to vždy lítý. A alkohol většinou vyhrává.

Život s dítětem na vozíčku

Ačkoli se to nemusí zdát spravedlivé, najde se i malé dítě, které je od narození nebo zásahem osudu upoutáno na invalidní vozík. To ale neznamená, že by muselo vést chudší život než ostatní děti.

Ať jsou i Vaše děti zdravé … Kolostrum pomáhá dětem v období nemocí

Mnohé rodiče jistě zarazí zvýšená nemocnost u dětí, které začnou navštěvovat mateřskou školku nebo školu. Existuje mnoho teorií proč tomu tak je.

JAK NA PROBLÉM S ÚNIKEM MOČI?

INKONTINENCE – INTIMNÍ ZÁLEŽITOST, O KTERÉ SE NEMLUVÍ. JAK JI ZABRÁNIT?

HLEDÁTE NĚCO PŘÍRODNÍHO NA PODPORU IMUNITY? ZKUSTE VČELKU!

Léto skončilo, slunečných dnů ubývá a podzim se už hlásí na scéně. Začíná tak období, které zkouší obranyschopnost naši i našich dětí...

KTERÝ TLAKOMĚR JE SPOLEHLIVÝ A JAK SPRÁVNĚ MĚŘIT TLAK?

Zvýšený krevní tlak je nemoc uspěchané doby, která potichu zabíjí. Vysoký krevní tlak je totiž jednou z nejčastějších příčin úmrtí a invalidity. Příznaky však bývají po dlouhou dobu nerozpoznatelné, neboť většina pacientů trpících hypertenzí se cítí zdráva. Závratě, bolesti hlavy, hučení v uších a další symptomy se vyskytují spíše výjimečně. Jediným spolehlivým řešením je pravidelná kontrola tlaku v ordinaci lékaře nebo přímo doma za pomoci profesionálního tlakoměru. Pouze včasná diagnóza a správná léčba poskytují účinnou ochranu před následky hrozivými pro krevní oběh a srdce.

Jak nastartovat zažívání?

Ve všedních dnech se dokážeme v jídle chovat umírněně – pak ale přijdou volné dny a s nimi jakoby se v naší hlavě něco přeprogramovalo. Smažené pokrmy, chlebíčky a do toho sladkosti a návštěvy, kde s jídlem a většinou i alkoholem vesele pokračujeme. Náš žaludek dostává pořádně na frak.

Žaludeční nevolnost? Novinka se zázvorem uleví i těhotným a dětem

Žaludeční nevolnost patří k nejčastějším zdravotním potížím dospělých i dětí, ovšem její příčiny mohou být různé. Jednak způsobené vlastní vinou, pokud se přejíte nebo na oslavě vypijete o skleničku víc, než je zdrávo. Především dětem pak bývá od žaludku zle při cestování a zcela samostatnou kapitolou je těhotenská nevolnost, která trápí až tři čtvrtiny gravidních žen. Přirozeným pomocníkem pro léčbu takových žaludečních obtíží často doprovázených nechutenstvím bývají byliny, zejména osvědčený zázvor. Nyní je v lékárnách nově k dostání zázvorový extrakt v tabletách Antimetil.

MLÉČNÁ KRUSTA (TZV. SEBOROICKÁ DERMATITIDA)

Problém mnoha kojenců a tím pádem i maminek. Miminku se vytvoří na hlavičce tuhé nažloutlé šupinky, někdy se mohou objevovat i v oblasti obočí. Co s tím?

KTERÝ TEPLOMĚR JE DOBRÝ? CEMIO METRIC 308 SMART. ŽÁDNÉ SKLEPÁVÁNÍ, STŘEPY ANI BUZENÍ NEMOCNÉHO DÍTĚTE. NAVÍC HO VYUŽIJETE I JINAK!

Kvalitní teploměr patří k základnímu vybavení každé domácí lékárničky. Bez teploměru se neobjedete doma ani na cestách, zvlášť pokud máte malé děti. Jenže jaký teploměr vybrat, aby byl opravdu spolehlivý a jen tak se nerozbil? S obyčejnými digitálními bývá potíž v přesnosti, do skleněného zase stačí malinko klepnout a pohroma je na světě. Ty nové sice už neobsahují rtuť, takže nemusíte honit jedovaté kuličky po podlaze, nicméně střepům se stejně nevyhnete. Navíc sklepat je na původní nízkou hodnotu často vyžaduje nadlidský výkon...Naštěstí existuje řešení, které vás všech výše uvedených problémů zbaví a ještě získáte několik bonusů navíc. Teploměr Cemio Metric 308 SMART.

CRP testy si našly cestu i do domácích lékárniček

Určitě to taky znáte. Ráno se probudíte s ucpaným nosem, bolavou hlavou a v krku tak trochu škrábe. To nic není, uvařím si čaj a vyrazím do kanceláře. Ale co když se mi rozjíždí třeba angína, to asi v kanceláři pochvalu nedostanu. Mám tedy jet k doktorovi? A zabít půlden v čekárně plné nemocných lidí, aby to stejně skončilo u toho čaje a paralenu? Kdyby tak existoval způsob, jak dilema mezi „rýmičkou“ a skutečnou nemocí rozhodnout rychle a v pohodlí domova. Pozor, už existuje! Jmenuje se CRP test.

DEJTE SE PO ANTIBIOTIKÁCH RYCHLE DO KUPY

Chladnější měsíce roku jsou rájem pro spotřebu antibiotik. Ta nás sice snadno vyléčí z angín i dalších neduhů, nicméně po sobě zanechají v našem těle tak trochu spoušť. Ničí totiž i prospěšné bakterie: probiotika, která se nachází ve střevech.

KVALITNÍ POLŠTÁŘ PRO ZDRAVÉ SPANÍ

Životní styl většiny z nás není zrovna ideální. Trávíme spoustu času u počítače, nezřídka v poloze, která naší páteři dvakrát neprospívá. Na pravidelný pohyb nám většinou chybí čas. Ordinace rehabilitačních lékařů a fyzioterapeutů pak praskají ve švech, protože nezdravý životní styl si vybírá svou daň v podobě různých potíží, způsobených nesprávně přetěžovanou páteří. Krční páteři přitom uděláme velmi dobrou službu kvalitním ortopedickým polštářem, který by měl být nedílnou součástí ložního vybavení každého z nás. Můžeme tak svému tělu prospět, i když právě spíme.

Pokud_pomahame_druhym_nevypust_dusi_300
Noc vydala svůj plod, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359