JAKÁ PRÁVA MÁ RODIČ PŘI ČERPÁNÍ PPM?
Autor: odpověď - Mgr. Tereza Stejskalová
DOTAZ Z PORADNY - Potřebujeme, aby manžel nastoupil na měsíc za mě na mateřskou dovolenou, ale nevíme jak to bude mít s prací. Pracuje ve fabrice a má smlouvu na neurčito, ale bojíme se, že když na mateřskou nastoupí, přijde o své místo, nemusí ho již zaměstnat na tutéž smlouvu a mohou ho po krátké době po nástupu propustit. Prosím Vvs tedy o radu jak to vlastě je a jak máme postupovat.
Často dochází k záměně mateřské dovolené (při níž se až na výjimky pobírá peněžitá pomoc v mateřství) a rodičovské dovolené (při níž se pobírá rodičovský příspěvek). Peněžitá pomoc v mateřství se začíná vyplácet šest až osm týdnů před plánovaným porodem. Matka na ni má nárok po dobu 28 týdnů (u dvou a více dětí 37 týdnů). Jde o určitý podíl z jejího předchozího měsíčního výdělku. Na mateřskou dovolenou má nastávající matka nárok přímo ze zákona, nečeká na souhlas zaměstnavatele. Rodičovský příspěvek pobírají matka či otec během rodičovské dovolené, většinou bezprostředně navazující na mateřskou.
Rodičovskou dovolenou může čerpat i otec. U zaměstnavatele na ni má nárok automaticky ze zákona, přestože je s dítětem doma i matka.
Není však možné, aby oba rodiče současně dostávali příslušnou podporu od státu. Když matka pobírá peněžitou pomoc v mateřství, nedostává otec zároveň rodičovský příspěvek (jen výjimečně ano, pokud je vyšší než mateřská). Pochopitelně nemůžou dostávat souběžně ani rodičovské příspěvky.
Nově může otec vystřídat matku i na mateřské, nejen na rodičovské dovolené. Vystřídání je však možné až od sedmého týdne po porodu, tedy po šestinedělí. Není vyloučeno, že otce pak může opět vystřídat matka, dokonce je možné i opakované střídání.
Rodičovská dovolená nemusí být čerpána vcelku. Jestliže tedy zaměstnanec nastoupí zpátky do práce, může pak kdykoliv (do věku tří let dítěte) znovu požádat o čerpání rodičovské dovolené a zaměstnavatel mu musí vyhovět.
Nelze však měnit už jednou zvolenou délku čerpání rodičovského příspěvku. A to ani tehdy, když se rodiče při jeho pobírání vystřídají.
Nárok na stejné pracovní místo, je to pravda, ale jen částečně. Vrací-li se žena/muž po mateřské zpátky do práce, musí ji/ho zaměstnavatel zařadit na předchozí práci včetně stejného pracoviště. Pokud to však není možné (protože tato práce odpadla nebo pracoviště bylo zrušeno), může zaměstnavatel zařadit „jen" podle - většinou obecněji stanoveného - předmětu činnosti uvedeného v pracovní smlouvě.
Jestliže se žena (nebo i muž) vracejí do práce až po skončení rodičovské dovolené, postačí zaměstnavateli jejich zařazení na místo odpovídající pracovní smlouvě.
Mgr. Tereza Stejskalová, 24.4.2009
§ Mgr. Tereza Stejskalová,
advokátka
sídlem Komenského 2165/5A, Blansko
tel: 736 120 081
e-mail: ter. stejskalova@seznam.cz
poskytuje následující právní služby:
sepis různých typů smluv a podání,
zastupování před soudy a jinými orgány,
právní poradenství v oblasti práva občanského,
rodinného, pracovního, obchodního a trestního
Související odkazy:
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz