Asekol_cervene_k_965x100px__04

MOHU ŽÁDAT O ZVÝŠENÍ VÝŽIVNÉHO?

Autor: odpověď - JUDr. Romana Lužná

DOTAZ Z PORADNY - Chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na zvýšení výživného na mé dvě nezletilé děti. Dceři je 15 let a studuje na střední škole a synovi je 13 let. Před dvěma lety jsem už jednou žádala o zvýšení a to jsem uspěla. Myslím si, že tenkrát otec bral méně, než v současné době. Nemá žádnou jinou vyživovací povinnost. Od té doby se ale změnilo hodně věcí na naší straně. Dcera je na střední škole, kde musí být v domově mládeže a za autobus platí také víc. Otec jí od jejích 11let nic nedal, nepodílí se se mnou na placení různých aktivit pro dceru, např. taneční, lyžařský výcvik, očkování proti klíšťatům, očkování proti rakovině děložního čípku, prostě na dceru nedá ani korunu navíc, než mu určil soud. Dcera k otci nejezdí už od svých 12 let, z důvodu věčných hádek a ponižování. Se synem je to pomalu to samé, on tedy otce navštěvuje, ale otec mu nekoupí nic takového, aby si to mohl vzít domů a užívat to. Na jeho zájmové aktivity a kroužky mu také nic nedá, pouze argumentuje tím, že já jsem ho chtěla tak ať se starám. Přispěl mu pouze jednou na lyžařský výcvik. Nyní mám ještě dvě děti 3 a 2 roky a s přítelem a všemi dětmi žijeme ve společném domě. Až se bude vypočítávat výše výživného, tak se tam budou počítat jen mé příjmy nebo celé mé rodiny? Myslíte si, že mám nárok na zvýšení, nebo to mám nechat být? Je lepší si vzít k tomuto řízení právníka nebo to zvládnu teď sama? Platí se za podání k soudu o úpravě výživného?


Podle informací, které jste uvedla, by podání návrhu na zvýšení výživného pro děti bylo důvodné. Soud při rozhodování o změně výše výživného porovnává situaci, resp. změny, ke kterým došlo oproti situaci při poslední úpravě výživného. U otce zřejmě mohlo dojít ke zvýšení příjmů a nedošlo ke zvýšení výdajů, naopak na vaší straně vznikly dvě další vyživovací povinnosti k dětem, které máte se současným partnerem. U starších dětí pak došlo prokazatelně ke zvýšení výdajů jak v souvislosti s věkem, tak zejména se školní docházkou.
Pokud jde o samotné soudní řízení, návrh můžete podat sama nebo v zastoupení advokátem. Se sepisem návrhu na zvýšení výživného vám bezplatně pomohou sociální pracovnice na orgánu péče o dítě. V případě, že to vaše finanční situace odůvodňuje, můžete požádat soud o ustanovení advokáta ex offo, jehož odměnu hradí stát. Na jeho ustanovení však není nárok a v případě opatrovnického řízení u nezletilých dětí soud zpravidla advokáta neustanovuje, tato možnost je ponechávána spíše pro složitější právní spory.
Pokud jde o zkoumání vašich příjmů, pak vzhledem k tomu, že s partnerem vedete společnou domácnost, bude soud zkoumat příjmy vaše i partnera společně.
Soudní poplatek se v případě návrhu na zvýšení výživného pro nezletilé děti neplatí a soud nepřiznává ani náhradu nákladů v případě zastoupení advokátem.

JUDr. Romana Lužná, 27.4.2009,

JUDr. Romana Lužná,
advokátka
sídlo: Heinrichova 16, 602 00 Brno
tel./fax: 543 213 159
e-mail: info@advokatka.net
www.advokatka.net


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359