Kaloba_baner_965x100

JAK NA CHŘIPKU?

Autor: Jiří Bodlák

Chřipka je nejrozšířenější vysoce nakažlivá infekční choroba, přenášená kapénkovou infekcí. V epidemiích a pandemiích postihuje celé kontinenty. Vyvolává ji registrovatelný virus různých kmenů. Které přírodní prostředky mohou pomáhat?

Chripka_jak_na_ni_normal

Foto: archiv www.azrodina.cz


Inkubační doba chřipky je 1-3 dny. Začíná náhle, den předem se ohlásí škrabáním v krku. Dále ji doprovází vysoká horečka, mrazení až třesavka, bolesti hlavy, končetin, zad a celková slabost. U dětí se může objevit zvracení, průjem a krvácení z nosu. Často vzniká zánět nosní sliznice a spojivek, přidají se příznaky postižení dýchacích cest a suchý dráždivý kašel.

Po 2-3 dnech začne teplota klesat, nemocný se cítí velmi unavený jako po těžké nemoci a ještě dále kašle. Nastává období rekonvalescence, které u starších osob trvá o něco déle než u mladších. Rekonvalescenti si stěžují na únavnost, nespavost, občasné bušení srdce a pocení.

Pokud se hlenovitý sekret při kašli změní v zelený, žlutý nebo nahnědlý, bývá to známka bakteriální infekce ve vedlejších nosních dutinách či na plicích. Při bolestech na prsou a dušnosti může jít o zánět plic, zvláště trvá-li horečka. V těchto případech je nutná návštěva lékaře.

V době nemoci se nesmí kouřit ani pobývat v zakouřené místnosti. Ležíme raději o den či dva déle. Hodně pít a brát vitamin C. Do jídelníčku zařadit více červené řepy, cibule, česneku, zelí, mrkve, pórku, lískových ořechů, křenu, feferonek, pálivého kari koření, zázvoru, majoránky a malin. Jíst kompoty s angreštem a malinami, čaje sladit malinovým sirupem.

Je třeba vyřadit ze stravy mléko, mléčné výrobky a cukr, podporují tvorbu hlenu a zhoršují potíže. Pro zvýšení imunity podáváme denně 20 až 30 mg zinku, který urychluje uzdravení.


Tip! Víte, jak posílit imunitu? Více ...


FYTOTERAPIE

Říká se, že léčená chřipka trvá sedm dní a neléčená celý týden. Účelem fytoterapie je zmírnit celý její průběh a napomoci organismu, aby se s nemocí co nejúspěšněji vypořádal, bez nějakých závažnějších komplikací.

Základní byliny používané při chřipce:

 • Rudbekie nachová (Echinacea purpurea): Účinnou látku obsahuje kořen, případně okvětní lístky. Obě drogy působí proti chřipkovým virům. Pokud se droga podává samostatně, je nejlepší lékovou formou tinktura. Preventivně se využívá zejména pro zvýšení imunity organismu při chřipkových epidemiích, a to 2 x denně 1 čajová lžička kapek
 • Tymián obecný (Thymus vulgaris): Drogou je kvetoucí nať; podání drogy zvyšuje obranyschopnost organismu proti infekčním chorobám chřipkového typu. Běžnou formou je nálev z 1 čajové lžičky drogy na šálek vroucí vody 2-3 x denně. Pozor! Tymol, který droga obsahuje je jedovatý, proto platí zákaz užití vyšších dávek a dlouhodobé podávání.
 • Yzop lékařský (Hyssopus officinalis): Droga je také vhodná při infekčních chorobách chřipkového typu. Běžnou lékovou formou je nálev, podávaný 3 x denně.
 • Bez černý (Sambucus nigra): Drogou je květ. Podává se při vysoké horečce. Vhodná je jeho kombinace s ovocnými šťávami. Běžnou lékovou formou je nálev z 1 čajové lžičky drogy na šálek vroucí vody, 3 x denně.
 • Řebříček obecný (Achillea millefolium): Drogou je list. Podává se jako regulátor tělesné teploty a vrací chuť k jídlu. Lékovou formou je nálev z 1 čajové lžičky drogy na šálek vroucí vody, 1 x denně.
 • Máta peprná (Mentha piperita): Drogou je list. Podává se jako regulátor tělesné teploty. Lékovou formou je nálev z 1 čajové lžičky na šálek vroucí vody, 1-2 x denně.
 • Tužebník jilmový (Filipendula ulmaria): Drogou je nať. Podává se ke zmírnění bolestí svalů a hlavy. Lékovou formou je nálev z 1 čajové lžičky na šálek vroucí vody, 1-2 x denně.

Čajové směsi:

Čaj 1: Navážíme po 20 g květu černého bezu, lipového květu, listů máty peprné, květu heřmánku, natě zeměžluči a natě Benediktu. 1 čajovou lžičku směsi přelijeme šálkem vařící vody, 15 minut louhujeme a přecedíme. Podáváme 3 x denně šálek.

Čaj 2: Navážíme po 20 g listů podbělu, květů divizny, natě plicníku, listů jitrocele, natě mateřídoušky. 2 čajové lžičky směsi přelijeme 250 ml vařící vody, necháme 15 minut louhovat, poté scedíme a osladíme medem. Pije se teplé, malými doušky.

Čaj 3: 10 g listů máty peprné, 30 g květů černého bezu, 10 g květů heřmánku, 20 g květů lípy. 1 čajovou lžičku směsi přelijeme 250 ml vařící vody, 20 minut necháme louhovat a scedíme. Pijeme 3 šálky denně po doušcích po celý den.

Čaj 4: 10 g řebříčku, 10 g máty, 10 g meduňky lékařské, 10 g květů černého bezu. Byliny smísíme a spaříme potřebným množstvím vody (1 lžíce směsi bylin na 250 ml vody). Necháme 10 minut vyluhovat, scedíme a osladíme medem. Pije se ještě horké. Čaj se osvědčil především v počátečním stadiu chřipky.

Čaj 5: 50 g listů podbělu, 45 g černého bezu, 45 g kořene pampelišky, 25 g lipového květu, 25 g jitrocele. 1 lžíci směsi přelijeme 250 ml vroucí vody a necháme 15 minut louhovat. Pije se 3 x denně l šálek.

Čaj 6: Koktejlový čaj proti chřipce - Recept Sumy Ching Hai. Pro 1 osobu: 650 ml vody, 1,5 lžíce hřebíčku, 20 g zázvoru (asi velikosti palce), 2 kousky anýzu, 10 g skořice (dle chuti), 1 stroužek česneku, 50 g cukru.

Příprava: Do hrnce nalijte vodu, přidejte všechny suroviny a uveďte do varu. Zmírněte oheň a vařte 20 minut. Sceďte. Čaj pomáhá obzvláště proti rýmě a chřipce.

Inhalace

Nejběžnější formou inhalace je vdechování páry s účinnými rostlinnými složkami pod plachetkou. Do umyvadla nebo většího hrnce dáme horkou vodu, ze které stoupá pára, a do ní vlijeme 500 ml horkého nálevu z účinné rostliny. Přes hlavu a umyvadlo přehodíme ručník, aby páry neunikaly a inhalujeme nepřetržitě po dobu 10 minut. Dýcháme při tom normálně, ne příliš zhluboka. Místo nálevu lze do vroucí vody přidat 5-10 kapek silice nebo směsi silic.
K inhalacím jsou vhodné tyto byliny: nať dobromysli, nať tymiánu, nať mateřídoušky, borovicové pupeny, květ heřmánku, list máty peprné, plod anýzu.

Další přípravky

 • Včelí Med: 100 g včelího medu smícháme se šťávou z 1 citronu a během dne bereme po lžičkách. Cibulový med: Cibuli najemno nastrouháme a smícháme se stejným množstvím medu. Necháme hodinu odstát a protlačíme přes plátno. Užíváme 3 x denně čajovou lžičku zředěnou polévkovou lžící zředěného teplého mléka.
 • Směs pelyňku a medu: 1 g pelyňkového prášku, 1 lžička medu. Pelyněk a med smísíme, užíváme 2 x denně. Přípravek snižuje horečku, zkracuje dobu trvání chřipky a zlepšuje zdravotní stav pacienta. Pozor! Není vhodné pro těhotné ženy.
 • Ocet: Ocet má přímo zázračné účinky, nejlepší jsou tzv. octové punčochy. Vlněné podkolenky vložíme do studené octové vody (6 lžic octa na 1 litru vody), vyždímáme a navlékneme. Přes ně natáhneme suché ponožky a ulehneme do postele. Můžeme je mít na nohou celou noc.
 • Slunečnicová tinktura: Snižuje horečku. Do 50 ml 60% alkoholu dáme 5 g sušených listů slunečnice a necháme 10 dní louhovat. Scedíme a uchováme do tmavé láhve. Užíváme 20 kapek do sklenice vody.
 • Ruský křenový punč: Do sklenice teplé vody přidejte polévkovou lžíci čerstvého strouhaného křenu, jednu kávovou lžičku medu a stejné množství mletého hřebíčku. Směs zamíchejte. Pomalu jej usrkávejte a stále jím míchejte, protože křen má tendenci usadit se. Jde o starý ruský lék, který uklidňuje hrdlo a pomáhá léčit.
 • Jantarová tinktura: Je vynikajícím preventivním prostředkem. Stačí 3 kapky do šálku čaje, třeba 3 x denně, a chřipka „se nekoná".

Příprava jantarové tinktury: Do 750 ml čistého lihu (aspoň 80%) dáme 50 g jantaru, ale surového, neopracovaného, a necháme 10 dní stát v teple. Pak si odlijeme vždycky jen potřebné množství a necháme libovolně dlouho stát. Po vyčerpání láhve jantar rozmělníme a znovu zalijeme lihem, vše se opakuje. Tinkturu ovšem můžeme vyrábět pouze dvakrát, ne více!

 • Zázvor na nachlazení a chřipku: 10 g čerstvého zázvoru, 7 g zeleného čaje, 15 g přírodního cukru, 200 ml vody. Zázvor opláchneme, nakrájíme a povaříme s čajem asi 1 minutu. Odvar přecedíme a osladíme cukrem. Pijeme po jídle v případě nachlazení, které je spojeno se zimnicí a pocity chladu. Důležité je vypít jej ihned, když zjistíme, že jsme nachlazeni.

HOMEOPATIE


Homeopatie je při léčbě chřipky velmi účinným prostředkem. Při léčbě homeopatiky je třeba pít hodně tekutin, jíst čerstvé ovoce a zeleninu a podávat zinek (20-30 mg denně), vitamin C (až 1000 mg denně) a vitamin A, nejlépe ve formě přírodního betakarotenu (provitamin A), tj. mrkev apod.

CHCI SE DOZVĚDĚT VÍC O HOMEOPATII

WWW.BUDTEZDRAVI.CZ

Z homeopatických léků podáváme následující:

 • Belladonna - když se chřipka vyvíjí prudce, objevují se pulzující bolesti, kůže je zarudlá, vysušená a horká.
 • Baptista - při zažívacích obtížích a naprosté slabosti.
 • Bryonia - při bolestivém kašli a žízni
 • Arsenicum album - když nemoc doprovází pocit únavy a neklidu.
 • Gelsemium - při zimnici, bolestech svalů a kostí, bolestech očí a celkové únavě.
 • Pulsatilla - když hleny mají žlutou barvu, nemocný nepociťuje žízeň a ztrácí čich.

Pokud neurčí lékař jinak, užívají se výše uvedené léky v potenci 9 CH a v dávce pět granulí každé dvě hodiny, maximálně však šest dávek za den. Opakovat po dobu tří dnů.
Dětem se mohou podávat stejné dávky. Pokud je dítě mladší tří let, můžeme granule rozpustit ve trošce vody.
Chřipka velmi často bývá spojená s rýmou a zde jsou vynikajícím lékem homeopatické polykompozitní (vícesložkové) přípravky, které rychle a trvale odstraňují symptomy a potíže a současně zvyšují nespecifickou obranyschopnost organismu, čímž se zkracuje doba nutné rekonvalescence. Jsou to Gripp-Heel tablety a Euphorbium kompositum - nosní kapky.

 • Gripp-Heel tablety se podávají ihned při prvních příznacích chřipkové nákazy nárazovým dávkováním, 1 tableta každých 15 minut po dobu 2 hodin. Další dávkování je 3-5 x denně 1 tableta. Tabletu Gripp-Heelu vždy nechat rozpustit pod jazykem.
 • Euphorbium compositum - nosní kapky (spray s dávkovačem bez hnacího plynu ). Nosní kapky ve formě spraye podporují (stimulativně) funkce sliznice se speciální orientací na oblast nosu a vedlejší dutiny nosní. Působí regulativně na různá onemocnění sliznice nosu a vedlejších dutin. Sliznice nosu se čistí samotným roztokem od všech příškvarků a sekretů, aniž by docházelo k otoku a hyperemii. Tím nedochází k nepříjemnému vysoušení, uvolňují se cesty dýchací a odstraňuje se nepříjemný tlak v čele. Dávkuje se všeobecně 3-5 x denně 1-2 vstřiky sprayem.

AROMATERAPIE

Významným pomocníkem v ochraně před chřipkovým onemocněním, ale i při její léčbě, je aromaterapie. Nabízí celou řadu olejů, jež můžeme vhodně kombinovat a s jejich pomocí udržovat co nejlepší psychickou a fyzickou kondici.
Před příchodem chřipkové epidemie je nejlépe poradit se o vhodném postupu se zkušeným aromaterapeutem. Zatím uvedu jen několik základních rad, jak si v tomto období počínat.

 • Pokud prochladneme, tak po příchodu domů si co nejrychleji připravíme prohřívací koupel. Ve 100 ml mléka rozpustíme 3-5 kapek silice, např. hřebíčkové, mateřídouškové, tympánové, jalovcové, z černého pepře, zázvoru nebo yzopu. Směs vlijeme do plné vany vody a dobře promícháme.
 • Podobnou koupel si můžeme dopřát i preventivně k posílení imunity. Postup je stejný, avšak přidáme 2 kapky tympánové a 3 kapky levandulové silice
 • V chřipkovém období je vhodné nechat pomocí aromalampy v obývací místnosti odpařovat mateřídouškovou, tympánovou, levandulovou eukalyptovou nebo citrónovou silici.
 • Pokud máme ucpané nosní dutiny, je vhodná inhalace eukalyptové silice.
 • Při horečce můžeme k jejímu snížení využít koupel, která je o 2°C nižší než tělesná teplota. V tomto případě přidáme 2 kapky levandulové, citrónové nebo bergamotové silice.
 • Pokud přikládáme nemocnému tzv. Priessnitzův obklad, lze do vody, ve které jej namáčíme, přidat 2-3 kapky čajovníkové (TTO) silice. Kapky nutno ve vodě pečlivě promíchat a ihned v ní část namočit, aby se kapky opět nestačily spojit.

Jiří Bodlák

 

Zdroj:

Časopis MEDUŇKA ročník 2004, www.medunka.cz

Na AZ RODINA.cz zveřejněno 28.4.2009


Související odkazy:

Banner250minimal
Radek_banga_-_v_prodeji_250x250

PRŮZKUM JAK FUNGUJE VÁŠ LÉKAŘ V DOBĚ KORONAVIRU

Prosíme, pomozte zmapovat, jak ordinují lékaři v ČR, co se děje s dlouho naplánovanými vyšetřeními či operacemi a jak je vůbec zjišťována běžná lékařská péče.

Užijte si klidný podzim, poradíme jak

Podzim není na první pohled příliš lákavé období. Ubývá denního světla, nepotěší ani klesající teploty a častější déšť. Navíc nám po letním, leckdy volnějším, režimu přibývá povinností v práci a starostí doma, třeba se školou povinnými dětmi. Nezapomeňte však, že podzim je zároveň krásný čas, kdy nás ven lákají nádherně zbarvené listy a zpět nás vábí teplo domova. Přinášíme proto pár tipů, jak si ho užít v klidu.

Chřipkové období aneb Jak probudíme náš imunitní systém?

Dobře fungující imunitní systém je základem celkově vyváženého stavu a naší výkonnosti. Vždyť stále více lidí trpí až neobvykle často nachlazením, a to nejen v typických dobách vyššího výskytu nachlazení během zimy. Mnozí z nás se prokýchávají a prostonávají od jedné infekce k další.

MÁTE ZDRAVOTNÍ PROBLÉMY A NEVÍTE SI RADY?

Jako řešení se nabízí diagnostika vašeho zdravotního stavu, nalezení příčiny a tomu odpovídající léčba, která příčinu odstraní. Původní česká společnost Energy takto úspěšně pomáhá lidem již přes 20 let…

VINCENTKA A ŠTÍTNÁ ŽLÁZA

S žertovnou nadsázkou se říká, že Vincentka obsahuje téměř celou Mendělejevovu periodickou tabulku prvků. Je to velmi silně mineralizovaná, jodová uhličitá minerální voda z přírodního léčivého zdroje, hydrogenuhličitan-chlorido-sodného typu, se zvýšeným obsahem fluoridů a kyseliny borité, studená, hypotonická. Obsahuje ionty sodíku, draslíku, vápníku, lithia, hořčíku, fluoru, chloru, jódu a železa.

ASEKOL naděloval smysluplně

Každý rok je to stejné. Přijdou Vánoce a všichni si lámou hlavu s dárky. Ať už se jedná o běžné smrtelníky, kteří nevědí, co dát dědečkovi a babičce, nebo nadzvukové supermany firemního marketingu, kteří svádí stále stejný boj a rozhodují se mezi „mazáním“, tedy ověřenou lahví alkoholu, nebo něčím novým, na co jejich klienti nemusí být zvyklí. Ať už se jedná o rodinný kruh nebo velkou korporaci s několika stovkami klientů, boj je to vždy lítý. A alkohol většinou vyhrává.

Život s dítětem na vozíčku

Ačkoli se to nemusí zdát spravedlivé, najde se i malé dítě, které je od narození nebo zásahem osudu upoutáno na invalidní vozík. To ale neznamená, že by muselo vést chudší život než ostatní děti.

Ať jsou i Vaše děti zdravé … Kolostrum pomáhá dětem v období nemocí

Mnohé rodiče jistě zarazí zvýšená nemocnost u dětí, které začnou navštěvovat mateřskou školku nebo školu. Existuje mnoho teorií proč tomu tak je.

JAK NA PROBLÉM S ÚNIKEM MOČI?

INKONTINENCE – INTIMNÍ ZÁLEŽITOST, O KTERÉ SE NEMLUVÍ. JAK JI ZABRÁNIT?

HLEDÁTE NĚCO PŘÍRODNÍHO NA PODPORU IMUNITY? ZKUSTE VČELKU!

Léto skončilo, slunečných dnů ubývá a podzim se už hlásí na scéně. Začíná tak období, které zkouší obranyschopnost naši i našich dětí...

KTERÝ TLAKOMĚR JE SPOLEHLIVÝ A JAK SPRÁVNĚ MĚŘIT TLAK?

Zvýšený krevní tlak je nemoc uspěchané doby, která potichu zabíjí. Vysoký krevní tlak je totiž jednou z nejčastějších příčin úmrtí a invalidity. Příznaky však bývají po dlouhou dobu nerozpoznatelné, neboť většina pacientů trpících hypertenzí se cítí zdráva. Závratě, bolesti hlavy, hučení v uších a další symptomy se vyskytují spíše výjimečně. Jediným spolehlivým řešením je pravidelná kontrola tlaku v ordinaci lékaře nebo přímo doma za pomoci profesionálního tlakoměru. Pouze včasná diagnóza a správná léčba poskytují účinnou ochranu před následky hrozivými pro krevní oběh a srdce.

Jak nastartovat zažívání?

Ve všedních dnech se dokážeme v jídle chovat umírněně – pak ale přijdou volné dny a s nimi jakoby se v naší hlavě něco přeprogramovalo. Smažené pokrmy, chlebíčky a do toho sladkosti a návštěvy, kde s jídlem a většinou i alkoholem vesele pokračujeme. Náš žaludek dostává pořádně na frak.

Žaludeční nevolnost? Novinka se zázvorem uleví i těhotným a dětem

Žaludeční nevolnost patří k nejčastějším zdravotním potížím dospělých i dětí, ovšem její příčiny mohou být různé. Jednak způsobené vlastní vinou, pokud se přejíte nebo na oslavě vypijete o skleničku víc, než je zdrávo. Především dětem pak bývá od žaludku zle při cestování a zcela samostatnou kapitolou je těhotenská nevolnost, která trápí až tři čtvrtiny gravidních žen. Přirozeným pomocníkem pro léčbu takových žaludečních obtíží často doprovázených nechutenstvím bývají byliny, zejména osvědčený zázvor. Nyní je v lékárnách nově k dostání zázvorový extrakt v tabletách Antimetil.

MLÉČNÁ KRUSTA (TZV. SEBOROICKÁ DERMATITIDA)

Problém mnoha kojenců a tím pádem i maminek. Miminku se vytvoří na hlavičce tuhé nažloutlé šupinky, někdy se mohou objevovat i v oblasti obočí. Co s tím?

KTERÝ TEPLOMĚR JE DOBRÝ? CEMIO METRIC 308 SMART. ŽÁDNÉ SKLEPÁVÁNÍ, STŘEPY ANI BUZENÍ NEMOCNÉHO DÍTĚTE. NAVÍC HO VYUŽIJETE I JINAK!

Kvalitní teploměr patří k základnímu vybavení každé domácí lékárničky. Bez teploměru se neobjedete doma ani na cestách, zvlášť pokud máte malé děti. Jenže jaký teploměr vybrat, aby byl opravdu spolehlivý a jen tak se nerozbil? S obyčejnými digitálními bývá potíž v přesnosti, do skleněného zase stačí malinko klepnout a pohroma je na světě. Ty nové sice už neobsahují rtuť, takže nemusíte honit jedovaté kuličky po podlaze, nicméně střepům se stejně nevyhnete. Navíc sklepat je na původní nízkou hodnotu často vyžaduje nadlidský výkon...Naštěstí existuje řešení, které vás všech výše uvedených problémů zbaví a ještě získáte několik bonusů navíc. Teploměr Cemio Metric 308 SMART.

CRP testy si našly cestu i do domácích lékárniček

Určitě to taky znáte. Ráno se probudíte s ucpaným nosem, bolavou hlavou a v krku tak trochu škrábe. To nic není, uvařím si čaj a vyrazím do kanceláře. Ale co když se mi rozjíždí třeba angína, to asi v kanceláři pochvalu nedostanu. Mám tedy jet k doktorovi? A zabít půlden v čekárně plné nemocných lidí, aby to stejně skončilo u toho čaje a paralenu? Kdyby tak existoval způsob, jak dilema mezi „rýmičkou“ a skutečnou nemocí rozhodnout rychle a v pohodlí domova. Pozor, už existuje! Jmenuje se CRP test.

DEJTE SE PO ANTIBIOTIKÁCH RYCHLE DO KUPY

Chladnější měsíce roku jsou rájem pro spotřebu antibiotik. Ta nás sice snadno vyléčí z angín i dalších neduhů, nicméně po sobě zanechají v našem těle tak trochu spoušť. Ničí totiž i prospěšné bakterie: probiotika, která se nachází ve střevech.

KVALITNÍ POLŠTÁŘ PRO ZDRAVÉ SPANÍ

Životní styl většiny z nás není zrovna ideální. Trávíme spoustu času u počítače, nezřídka v poloze, která naší páteři dvakrát neprospívá. Na pravidelný pohyb nám většinou chybí čas. Ordinace rehabilitačních lékařů a fyzioterapeutů pak praskají ve švech, protože nezdravý životní styl si vybírá svou daň v podobě různých potíží, způsobených nesprávně přetěžovanou páteří. Krční páteři přitom uděláme velmi dobrou službu kvalitním ortopedickým polštářem, který by měl být nedílnou součástí ložního vybavení každého z nás. Můžeme tak svému tělu prospět, i když právě spíme.

Pokud_pomahame_druhym_nevypust_dusi_300
Noc vydala svůj plod, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359