HYPERAKTIVNÍ DÍTĚ A JÍZDA NA KONI
Autor: odpověď - Vanda Bělinová
DOTAZ Z PORADNY - Náš desetiletý syn je hyperaktivní dítě. Doslechla jsem se, že se v takových případech doporučuje i jízda na koni. Je pravda, že má tato činnost na hyperaktivní děti pozitivní vliv, a mohla by pomoci i nám?
Hiporehabilitace (jízda na koni s pozitivními terapeutickými účinky) je moderní rehabilitační metoda s komplexním bio-psycho-sociálním působením na lidský organismus. Přenášením pohybu koňského hřbetu na lidské tělo totiž dochází ke stimulaci centrálního nervového systému. Hiporehabilitace má několik možných podob, mezi něž patří i léčebné pedagogicko psychologické ježdění, které je zaměřeno na lidi s psychickými potížemi, mentálním postižením, poruchami chování, lehkou mozkovou dysfunkcí, děti s poruchami učení a právě děti hyperaktivní. Jízda na ně má významný psychologický dopad. Přináší prostor pro lepší komunikaci i podmínky pro relaxaci. Nabízí vytvoření interakce mezi terapeutem, koněm a dítětem. Cvičí se tím samostatnost dítěte, obratnost, odvaha, vztah ke zvířeti. Rovněž dochází k tlumení agresivity, výchově k zodpovědnosti a kázni.
Jakmile si dítě vytvoří ke koni citový vztah, učí se, že zvíře potřebuje také nějakou další péči, kterou mu člověk musí věnovat. Terapie tedy není tvořena jen samotnou jízdou, ale i nutnými pracemi okolo koně - jeho sedláním, čištěním apod. Hra a zábava je tak kombinována s prací a povinností, na niž se dítě musí soustředit a investovat do toho rovněž svou vlastní energii. Dítě je s koněm v kontaktu jak ze sedla, tak ze země, a tudíž jeho aktivita není jednotvárná, dítě se nenudí.
Pracovat u koní s hyperaktivními dětmi je možné individuálně i ve skupině, každopádně terapii vždy vedou (nebo by alespoň měli) speciální pedagogové, psychoterapeuti, takže dítě je svěřeno do rukou odborníků, kteří vědí, jak s ním zacházet a jak jeho hyperaktivitu pozitivně ovlivňovat.
Ježdění je zaměřeno na smyslové podněty vycházející z kontaktu se zvířetem. Výsledným efektem je to, že u dítěte dojde k odstranění případné úzkosti a k celkovému zklidnění. Přebytečnou energii navíc dítě vybije vhodným a užitečným způsobem a ne někde s partou pochybných vrstevníků, v níž mu hrozí všelijaká nebezpečí.
Rozhodně se tedy jízda na koni a záležitosti s ní spojené dá rodičům a jejich hyperaktivním dětem doporučit.
Vanda Bělinová, lektorka hiporehabilitace, studentka VŠTVS Palestra, s.r.o.
Odborná garance Mgr. Eva Nechlebová, PhDr., Markéta Šauerová, www.palestra.cz
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, 29.4.2009, www.azrodina.cz