Kaloba_baner_965x100

PRASEČÍ CHŘIPKA - CO JE DOBRÉ VĚDĚT

Autor: kolektiv autorů

Média plní zprávy o šířící se prasečí chřipce. U mnoha rodičů vzrůstají obavy a kladou si otázku, co je vhodné v danou chvíli dělat. Přečtěte si informace o prasečí (mexické) chřipce, které vám pomohou zachovat klid.

Praseci_chripka_normal

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Co je prasečí chřipka?

Prasečí chřipka je respirační onemocnění u prasat způsobené virem chřipky typu A, které u nich často propuká. Lidé za normálních okolností touto nemocí neonemocní, ale k nakažení lidí může dojít a stává se to. V minulosti byl zaznamenán přenos viru prasečí chřipky z člověka na člověka, ale přenos se omezil na max. tři lidi.

Je prasečí chřipka přenosná nemoc?

Centrum pro kontrolu šíření nemocí určilo, že prasečí chřipka typu A je nakažlivá a přenáší se z člověka na člověka. Přesto v tuto chvíli přesně nelze definovat, jak jednoduše je virus mezi lidmi přenositelný.

Jak se prasečí chřipka přenáší?

Předpokládá se, že přenos prasečí chřipky typu A (H1N1) probíhá stejným způsobem jako sezónní chřipka. Chřipkové viry se šíří z člověka na člověka především kýcháním nebo kašlem. Někdy se lidé mohou nakazit taktéž dotekem místa infikovaného virem a následného přenosu do úst nebo nosu.

Mohou se lidé nakazit prasečí chřipkou po požití vepřového masa?

Ne. Virus prasečí chřipky se nepřenáší potravinami. Nelze se nakazit prasečí chřipkou požitím vepřového či výrobků z vepřového masa. Požívání řádně zpracovaného a upraveného masa a vepřových výrobků je bezpečné. Tepelná úprava masa zabíjí virus prasečí chřipky již při teplotě 64 °C stejně jako u jiných bakterií a virů.

Co bych měl(a) udělat, abych chřipku nedostal(a)?

První a nejdůležitější pravidlo je umývat si ruce. Snažte si udržet celkově dobrý zdravotní stav. Hodně spěte, buďte fyzicky aktivní, zvládejte stres, pijte hodně tekutin a jezte vyváženou stravu. Snažte se nedotýkat se ploch, které mi mohly být nakaženy virem. Vyhněte se kontaktu s nemocnými lidmi.


Tip! Víte jak posílit imunitu? Více...


Existují léky proti prasečí chřipce?

Ano. Protivirové léky se podávají na předpis (v podobě prášků, kapek nebo inhalačního přístroje) a bojují proti chřipce tak, že v těle zabraňují virům v jejich další reprodukci. Pokud onemocníte, léky vám průběh nemocí zmírní a rychleji se zotavíte. Taktéž zabraňují vážným komplikacím způsobených chřipkou.

Zdroj: http://www.mzcr.cz/Verejne/Pages/205-2742009-klicova-fakta-k-praseci-chripce.html

a http://www.mzcr.cz/Verejne/Pages/206-2742009-praseci-chripka-a-vy.html

 

AKTUÁLNÍ SITUACE

  • Světová zdravotnická organizace (WHO) zvýšila 30.4.2009 varování před pandemií prasečí chřipky ze čtvrtého na pátý stupeň. Specifikace 5.stupně: Interhumánní šíření je stále omezeno, ale jsou již  nakaženy velké skupiny lidí, což svědčí pro rostoucí adaptaci viru na lidský organismus. Schopnost šíření viru není dosud plně srovnatelná s běžnými sezónními viry chřipky. 

  • K 31.4.2009 mělo všech 19 potvrzených případů v rámci Evropy nákazy mírný klinický průběh, žádné úmrtí nebylo hlášeno. 

Zdroj: http://www.mzcr.cz/Verejne/Pages/227-3042009-svetova-zdravotnicka-organizace-zvysila-varovani-na-stupen-5.html) a http://www.mzcr.cz/Verejne/Pages/229-3042009-ecdc-situacni-zprava.html)

Aktuální informace k pozdějšímu datu najdete na:

http://pandemie.mzcr.cz/

OTÁZKY A ODPOVĚDI

A.cz: Pokud k nám prasečí chřipka skutečně pronikne, co se bude v Česku dít? Jaká opatření by se měla udělat?

Především zachovat klid, nepanikařit, nenakupovat Tamiflu. Obava tady je, virus má skutečně pandemický potenciál a situace skutečně může vyústit ve velice závažné zdravotnické téma.

Je proto důležité sledovat informace, aby lidi byli připraveni na to, že i oni se mají chránit a dodržovat základní hygienická pravidla - mýt se, smrkat do kapesníků, ty pak vyhodit. Také by se neměli příliš pohybovat v místech s vyšší koncentrací lidí, nepoužívat společné příbory...

Jestliže pak člověk symptomy pociťuje, měl by se uvést do klidu a léčit se v domácím prostředí jako v případě sezónní chřipky. Eventuálně by mohl vyhledat lékaře, který pak poradí, jestli je na místě léčba Tamiflu.

A.cz: Je v tuto chvíli rozumné preventivně předepisovat Tamiflu? Někteří lékaři už s tím začali.

Je to naprosto nerozumné, přímo trestuhodné. Protože se může stát, že až bude opravdu potřeba léčit lidi tímto lékem, že už bude na něj vypěstovaná rezistence. Je to v tuto chvíli naprosto nevhodné a měl by někdo zasáhnout - lékařská komora, nebo jiná z autorit. Mělo by se tomuto běsnění zamezit.

Je prasečí chřipka smrtelná?

Každé nakažení určitě nekončí smrtí. Nejvíce úmrtí hlásí Mexiko. Někteří pacienti v USA jsou naopak léčení jen léky na obyčejnou chřipku. Stojí za připomenutí, že právě na lidskou chřipku u nás zemře kolem dvou až tří tisíc lidí ročně.

Zdroj:

http://aktualne.centrum.cz/domaci/zivot-v-cesku/clanek.phtml?id=636071

http://aktualne.centrum.cz/report/stalo-se/clanek.phtml?id=636012

 

SMRTÍCÍ PANDEMIE NEBO PANIKA VYVOLANÁ MÉDII?

Stále nevíme, jak silný vlastně nový typ viru A/H1N1 je a kolik lidí skutečně zahubil. Většina případů po světě je mírných a v Mexiku, odkud se nákaza rozšířila, bylo dosud expertními laboratorními testy potvrzeno jen osm úmrtí způsobených virem.

Masato Taširo, člen pohotovostního výboru WHO a Japonského národního institutu infekčních chorob:

„Tento virus je relativně slabý a přibližně stejný jako běžný chřipkový virus, který se šíří z člověka na člověka. Nemyslím si, že se stane zhoubným. Ale domnívám se, že se jedná o nový druh, který je odlišný od běžného H1N1. Lidé, kteří se nakazili (běžným sezónním) H1N1 virem, nejsou imunní proti novému viru, takže bude mít možnost se šířit...

...Zdravotní hrozba pocházející od ptačí chřipky a její úmrtnost jsou mnohem vyšší než u nového viru. Velice se obávám toho, že vyplýtváme současné zásoby protivirové medicíny a budeme bezbranní, až budeme muset čelit ptačí chřipce. Největší hrozbou lidstvu je ptačí chřipka H5N1..."

Julian Tang, virolog, Národní univerzitní nemocnice, Singapur:

„...Kromě Mexika jsou ostatní případy, které hlásí jiné země, obecně mírné. Odpovídá to předchozím pandemickým chřipkovým virům, které se adaptovaly na člověka.

Jak vidíme, bude případů hlášených ze světa přibývat, ty bohužel povedou k dalším úmrtím, ale nemyslím si, že by byla celková úmrtnost odlišná od předchozích chřipkových pandemií..."

Zdroj: http://aktualne.centrum.cz/zahranici/asie-a-pacifik/clanek.phtml?id=636171

 

NÁZOR PEDIATRA

Zkušený český dětský lékař, který intenzivně monitoruje situaci, 30.dubna 2009 k problému uvedl:

"Podle posledních informací významných českých zpravodajských serverů je pradvěpodobnost pandemie dramaticky nižší, než se dosud očekávalo. Existuje názor, že virus prasečí chřipky H1N1 je natolik blízký dosud se vyskytujícímu lidskému viru, že budeme mít protilátek dostatek."


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, 1.5.2009, www.azrodina.cz

Banner250minimal
Radek_banga_-_v_prodeji_250x250

PRŮZKUM JAK FUNGUJE VÁŠ LÉKAŘ V DOBĚ KORONAVIRU

Prosíme, pomozte zmapovat, jak ordinují lékaři v ČR, co se děje s dlouho naplánovanými vyšetřeními či operacemi a jak je vůbec zjišťována běžná lékařská péče.

Užijte si klidný podzim, poradíme jak

Podzim není na první pohled příliš lákavé období. Ubývá denního světla, nepotěší ani klesající teploty a častější déšť. Navíc nám po letním, leckdy volnějším, režimu přibývá povinností v práci a starostí doma, třeba se školou povinnými dětmi. Nezapomeňte však, že podzim je zároveň krásný čas, kdy nás ven lákají nádherně zbarvené listy a zpět nás vábí teplo domova. Přinášíme proto pár tipů, jak si ho užít v klidu.

Chřipkové období aneb Jak probudíme náš imunitní systém?

Dobře fungující imunitní systém je základem celkově vyváženého stavu a naší výkonnosti. Vždyť stále více lidí trpí až neobvykle často nachlazením, a to nejen v typických dobách vyššího výskytu nachlazení během zimy. Mnozí z nás se prokýchávají a prostonávají od jedné infekce k další.

MÁTE ZDRAVOTNÍ PROBLÉMY A NEVÍTE SI RADY?

Jako řešení se nabízí diagnostika vašeho zdravotního stavu, nalezení příčiny a tomu odpovídající léčba, která příčinu odstraní. Původní česká společnost Energy takto úspěšně pomáhá lidem již přes 20 let…

VINCENTKA A ŠTÍTNÁ ŽLÁZA

S žertovnou nadsázkou se říká, že Vincentka obsahuje téměř celou Mendělejevovu periodickou tabulku prvků. Je to velmi silně mineralizovaná, jodová uhličitá minerální voda z přírodního léčivého zdroje, hydrogenuhličitan-chlorido-sodného typu, se zvýšeným obsahem fluoridů a kyseliny borité, studená, hypotonická. Obsahuje ionty sodíku, draslíku, vápníku, lithia, hořčíku, fluoru, chloru, jódu a železa.

ASEKOL naděloval smysluplně

Každý rok je to stejné. Přijdou Vánoce a všichni si lámou hlavu s dárky. Ať už se jedná o běžné smrtelníky, kteří nevědí, co dát dědečkovi a babičce, nebo nadzvukové supermany firemního marketingu, kteří svádí stále stejný boj a rozhodují se mezi „mazáním“, tedy ověřenou lahví alkoholu, nebo něčím novým, na co jejich klienti nemusí být zvyklí. Ať už se jedná o rodinný kruh nebo velkou korporaci s několika stovkami klientů, boj je to vždy lítý. A alkohol většinou vyhrává.

Život s dítětem na vozíčku

Ačkoli se to nemusí zdát spravedlivé, najde se i malé dítě, které je od narození nebo zásahem osudu upoutáno na invalidní vozík. To ale neznamená, že by muselo vést chudší život než ostatní děti.

Ať jsou i Vaše děti zdravé … Kolostrum pomáhá dětem v období nemocí

Mnohé rodiče jistě zarazí zvýšená nemocnost u dětí, které začnou navštěvovat mateřskou školku nebo školu. Existuje mnoho teorií proč tomu tak je.

JAK NA PROBLÉM S ÚNIKEM MOČI?

INKONTINENCE – INTIMNÍ ZÁLEŽITOST, O KTERÉ SE NEMLUVÍ. JAK JI ZABRÁNIT?

HLEDÁTE NĚCO PŘÍRODNÍHO NA PODPORU IMUNITY? ZKUSTE VČELKU!

Léto skončilo, slunečných dnů ubývá a podzim se už hlásí na scéně. Začíná tak období, které zkouší obranyschopnost naši i našich dětí...

KTERÝ TLAKOMĚR JE SPOLEHLIVÝ A JAK SPRÁVNĚ MĚŘIT TLAK?

Zvýšený krevní tlak je nemoc uspěchané doby, která potichu zabíjí. Vysoký krevní tlak je totiž jednou z nejčastějších příčin úmrtí a invalidity. Příznaky však bývají po dlouhou dobu nerozpoznatelné, neboť většina pacientů trpících hypertenzí se cítí zdráva. Závratě, bolesti hlavy, hučení v uších a další symptomy se vyskytují spíše výjimečně. Jediným spolehlivým řešením je pravidelná kontrola tlaku v ordinaci lékaře nebo přímo doma za pomoci profesionálního tlakoměru. Pouze včasná diagnóza a správná léčba poskytují účinnou ochranu před následky hrozivými pro krevní oběh a srdce.

Jak nastartovat zažívání?

Ve všedních dnech se dokážeme v jídle chovat umírněně – pak ale přijdou volné dny a s nimi jakoby se v naší hlavě něco přeprogramovalo. Smažené pokrmy, chlebíčky a do toho sladkosti a návštěvy, kde s jídlem a většinou i alkoholem vesele pokračujeme. Náš žaludek dostává pořádně na frak.

Žaludeční nevolnost? Novinka se zázvorem uleví i těhotným a dětem

Žaludeční nevolnost patří k nejčastějším zdravotním potížím dospělých i dětí, ovšem její příčiny mohou být různé. Jednak způsobené vlastní vinou, pokud se přejíte nebo na oslavě vypijete o skleničku víc, než je zdrávo. Především dětem pak bývá od žaludku zle při cestování a zcela samostatnou kapitolou je těhotenská nevolnost, která trápí až tři čtvrtiny gravidních žen. Přirozeným pomocníkem pro léčbu takových žaludečních obtíží často doprovázených nechutenstvím bývají byliny, zejména osvědčený zázvor. Nyní je v lékárnách nově k dostání zázvorový extrakt v tabletách Antimetil.

MLÉČNÁ KRUSTA (TZV. SEBOROICKÁ DERMATITIDA)

Problém mnoha kojenců a tím pádem i maminek. Miminku se vytvoří na hlavičce tuhé nažloutlé šupinky, někdy se mohou objevovat i v oblasti obočí. Co s tím?

KTERÝ TEPLOMĚR JE DOBRÝ? CEMIO METRIC 308 SMART. ŽÁDNÉ SKLEPÁVÁNÍ, STŘEPY ANI BUZENÍ NEMOCNÉHO DÍTĚTE. NAVÍC HO VYUŽIJETE I JINAK!

Kvalitní teploměr patří k základnímu vybavení každé domácí lékárničky. Bez teploměru se neobjedete doma ani na cestách, zvlášť pokud máte malé děti. Jenže jaký teploměr vybrat, aby byl opravdu spolehlivý a jen tak se nerozbil? S obyčejnými digitálními bývá potíž v přesnosti, do skleněného zase stačí malinko klepnout a pohroma je na světě. Ty nové sice už neobsahují rtuť, takže nemusíte honit jedovaté kuličky po podlaze, nicméně střepům se stejně nevyhnete. Navíc sklepat je na původní nízkou hodnotu často vyžaduje nadlidský výkon...Naštěstí existuje řešení, které vás všech výše uvedených problémů zbaví a ještě získáte několik bonusů navíc. Teploměr Cemio Metric 308 SMART.

CRP testy si našly cestu i do domácích lékárniček

Určitě to taky znáte. Ráno se probudíte s ucpaným nosem, bolavou hlavou a v krku tak trochu škrábe. To nic není, uvařím si čaj a vyrazím do kanceláře. Ale co když se mi rozjíždí třeba angína, to asi v kanceláři pochvalu nedostanu. Mám tedy jet k doktorovi? A zabít půlden v čekárně plné nemocných lidí, aby to stejně skončilo u toho čaje a paralenu? Kdyby tak existoval způsob, jak dilema mezi „rýmičkou“ a skutečnou nemocí rozhodnout rychle a v pohodlí domova. Pozor, už existuje! Jmenuje se CRP test.

DEJTE SE PO ANTIBIOTIKÁCH RYCHLE DO KUPY

Chladnější měsíce roku jsou rájem pro spotřebu antibiotik. Ta nás sice snadno vyléčí z angín i dalších neduhů, nicméně po sobě zanechají v našem těle tak trochu spoušť. Ničí totiž i prospěšné bakterie: probiotika, která se nachází ve střevech.

KVALITNÍ POLŠTÁŘ PRO ZDRAVÉ SPANÍ

Životní styl většiny z nás není zrovna ideální. Trávíme spoustu času u počítače, nezřídka v poloze, která naší páteři dvakrát neprospívá. Na pravidelný pohyb nám většinou chybí čas. Ordinace rehabilitačních lékařů a fyzioterapeutů pak praskají ve švech, protože nezdravý životní styl si vybírá svou daň v podobě různých potíží, způsobených nesprávně přetěžovanou páteří. Krční páteři přitom uděláme velmi dobrou službu kvalitním ortopedickým polštářem, který by měl být nedílnou součástí ložního vybavení každého z nás. Můžeme tak svému tělu prospět, i když právě spíme.

11499205
Noc vydala svůj plod, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359