Asekol_cervene_k_965x100px__04

4 LETÉ DÍTĚ ROZRUŠENÉ PO STYKU S OTCEM

Autor: odpověď - PhDr. Ilona Špaňhelová, JUDr. Romana Lužná

DOTAZ Z PORADNY - Chci Vás požádat o radu. Jsem půl roku rozvedená - dohodou. Máme skoro 4 leté dítě. Od začátku jsem otci umožňovala styk s dítětem na celý víkend 1x za 14 dnů, jednou i v týdnu, když měl čas. A to i přes to, že se dítě od otce vracelo velmi často nemocné.
Po poslední návštěvě dítě zvracelo a bylo psychicky hodně rozrušené. Jsme objednaní k paní psycholožce, která mi do telefonu řekla, že není vhodné, aby takhle malé dítě zůstávalo samo přes noc. Řekla jsem otci, že místo víkendu, než se dítě dá do pořádku, mu ho dám pouze na procházku, ale on mi vyhrožuje, že si zažádá o svěření dítěte do své péče. Nechci a nikdy jsem nechtěla znemožňovat styk, chtěla jsem, aby měli hezký vztah, ale také aby dítě nebylo vystresované, ale spokojené a šťastné.
Nevím teď, jak mám postupovat.


Z POHLEDU PSYCHOLOGA:

Zdravím Vás!
Je velmi dobré, že máte domluvenou schůzku s dětskou psycholožkou, se kterou můžete celou situaci rozebrat. Z mého pohledu - obecně - je dobré, pokud má dítě i po rozchodu rodičů kontakt s oběma z nich. Je to důležité pro utváření dětské osobnosti, vytváření si modelu pro svoji budoucí roli. To chce, aby fungovala spolupráce rodičů v oblasti rodičovství.
Je tedy zapotřebí, aby rodiče při této příležitosti fungovali dál jako rodiče. To znamená chtěli se domlouvat na výchovných postupech, na obecných věcech, které dítěti dovolit a které ne. Rodičovství je role až do smrti.
Je i z mého pohledu zcela běžné, že dítě ve 4 letech rádo spí u jiného člověka než u rodiče. Jsou to prarodiče, kamarádi. Pokud má tedy syn vztah s otcem, mělo by být přirozené, že u něho rád i spí.
Dovedete určit, čím je syn vystresovaný? Mluvili jste spolu o tom, jak se měl, co si prožil?

Doporučuji další postup:
- mluvit s otcem
- pokud to bude pro něj a pro vás možné - společná návštěva psychologa a  nastavení pravidel pro návštěvu syna
- je možný společně strávený čas obou se synem?
- určení si pravidel pobytu - je to vždy přínos pro otce, on nezná zvyklosti dítěte, když je u matky

Držím vám palce

Ilona Špaňhelová, dětská psycholožka, www.spanhelova.cz


Z POHLEDU PRÁVNÍKA:

Z vašeho dotazu usuzuji, že styk otce se synem probíhá na základě vaší ústní dohody, že nebyla soudem schvalována dohoda, ani nebyl soudem styk určován. Z hlediska čistě právního v tomto případě styk syna s otcem umožňovat nemusíte, resp. není žádná sankce za neumožnění styku. V zájmu dítěte však samozřejmě je, aby se stýkalo s oběma rodiči, proto by k zamezení, nebo i omezení styku mělo docházet jen v odůvodněných případech. Je proto dobré, že jste se rozhodla vzniklou situaci řešit s psycholožkou, která je schopna zhodnotit stav objektivně. Při dalším domlouvání termínů pro návštěvu syna s otcem pak vycházejte z doporučení psycholožky. Pokud otec nebude s vaším návrhem souhlasit, je na něm, aby se případně obrátil na soud s žádostí o úpravu styku. Vy byste v rámci soudního řízení sdělila, že jste vycházela z doporučení dětské psycholožky, za tímto účelem by proto bylo dobré požádat ji o písemnou zprávu ze schůzky.
Dále doplňuji, že pokud jde o soudní úpravu styku, můžete návrh na zahájení řízení podat také vy, pokud dohoda s otcem nebude možná a vy se budete domnívat, že úprava je nutná. Situaci je možné konzultovat také se sociální pracovnicí orgánu péče o dítě, kde vám mohou pomoci sepsat i případný návrh na zahájení řízení o úpravu styku. Konzultaci zde bych však doporučovala až poté, co budete mít vyjádření psycholožky a bude zřejmé, že otec se jejímu doporučení nebude chtít přizpůsobit.

JUDr. Romana Lužná,


JUDr. Romana Lužná,
advokátka
sídlo: Heinrichova 16, 602 00 Brno
tel./fax: 543 213 159
e-mail: info@advokatka.net
www.advokatka.net


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, 11.5.2009, www.azrodina.cz

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359