MOHU SVĚŘIT NA ČAS DÍTĚ NĚKOMU JINÉMU BEZ SOUDNÍ ÚPRAVY?
Autor: odpověď - Mgr. Tereza Stejskalová
DOTAZ Z PORADNY - Mám v péči 8 letého syna. Pokud mi možnosti nedovolí o něj pečovat, mohu ho svěřit na přechodnou dobu (např. na 1 školní rok) do péče otce s tím, že nemusím žádat o změnu u soudu ? Nebo může případně syn být vychováván na tuto dočasnou dobu, babičkou a dědou doma, kde to zná, také bez úpravy soudu?
Pokud rodiče nemohou vykonávat svou rodičovskou zodpovědnost, je možné svěřit dítě jiné osobě. Zákon o rodině nabízí několik možností, které se v praxi užívají v situacích různého druhu. Jde o pěstounskou péči, státem podporovanou a placenou službu dlouhodobého charakteru, dále osvojení jako nejhlubší formu náhradní výchovy, ale také svěření do výchovy jiné fyzické osoby podle § 45 Zákona o rodině. Tento institut plní v našem právním řádu funkci primárně přechodného řešení. Pokud je na straně rodičů dítěte překážka či problém dlouhodobějšího charakteru, je vhodnější uvažovat právě o některém z jiných typů náhradní, nejlépe rodinné výchovy. Pokud ovšem je naděje, že se dítě bude moci do svého původního rodinného prostředí vrátit, či není jiný typ náhradní výchovy vhodný či je jiný opodstatněný důvod pro takové řešení, je namístě uvažovat o řešení podle § 45 Zákona o rodině. Může jít například o situaci, kdy jediný žijící rodič utrpí autonehodu a je nucen po několik měsíců zůstat v nemocnici. Pak bude nejčastěji vhodné svěřit dítě do výchovy např. prarodičům, kteří se o něj dočasně postarají.
Charakter instituce svěření podle §45 Zákona o rodině je dán charakterem situací, na které se bude aplikovat. Rodiče (či poručník, pokud rodiče nejsou schopni být zákonnými zástupci dítěte) nadále rozhoduje o podstatných záležitostech ohledně dítěte. Jiná fyzická osoba rozhoduje pouze o těch běžných. Stejně tak co se týče zastupování. Přesný rozsah práv a povinností fyzické osoby k dítěti vymezí při rozhodnutí o svěření soud.
Proto tedy je nutné zvážit Vaši situaci - zejména délku pobytu dítěte u jiné osoby, zda se obejdete bez soudního rozhodnutí dle § 45 Zákona o rodině, pokud by pobyt dítěte měl být u jiné osoby dlouhodobější, doporučuji Vám zvážit formu soudního rozhodnutí zejména kvůli zastupování dítěte v jeho záležitostech.
Mgr. Tereza Stejskalová, 11.5.2009
§ Mgr. Tereza Stejskalová,
advokátka
sídlem Komenského 2165/5A, Blansko
tel: 736 120 081
e-mail: ter. stejskalova@seznam.cz
poskytuje následující právní služby:
sepis různých typů smluv a podání,
zastupování před soudy a jinými orgány,
právní poradenství v oblasti práva občanského,
rodinného, pracovního, obchodního a trestního
Související odkazy:
- PŘEDBĚŽNÉ ROZHODNUTÍ - SVĚŘENÍ DÍTĚTE DO PÉČE PŘED ROZVODEM
- NÁVRH NA SVĚŘENÍ DÍTĚTE DO PÉČE - ZBAVENÍ RODIČOVSKÉ ZODPOVĚDNOSTI
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz