OSVČ A RODIČOVSKÁ DOVOLENÁ
Autor: odpověď - JUDr. Marcela Smutná, ASPI, a.s.
DOTAZ Z PORADNY - Chtěla bych se zeptat, zda v případě, kdy nyní pobírám rodičovský příspěvek (syn narozen v září 2008), mohu začít podnikat. Jsem si vědoma toho, že výše příjmu není při pobírání příspěvku rozhodující, nicméně byla jsem před porodem syna zaměstnána a nyní bych chtěla začít stejnou činnost vykonávat samostatně. Musím v tomto případě splňovat určité podmínky, např. hned začít platit nemocenské apod.? (Mají rodiče na rodičovské dovolené nějaké úlevy - např. v oblasti placení záloh?)
Související předpisy:
§ 2, 6, 11 zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, ve znění p. p.
§ 7, 8, 10 zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, ve znění p. p.
§ 3a, 8 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění
§ 3, 5b, 7, 13a zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na soc. zabezp. a příspěvku na státní politiku zam., ve znění p. p.
§ 5 odst. 1 písm. e) zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, ve znění p. p.
§ 9 odst. 6 zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, ve znění p. p.
§ 10 zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, ve znění p. p.
Odpověď:
Osoba samostatně výdělečně činná (dále jen OSVČ) je plátcem pojistného na veřejné zdravotní pojištění podle § 5 písm. b) zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění. Povinnost platit pojistné příslušné zdravotní pojišťovně vzniká podle § 8 odst. 1 písm. b) zákona dnem zahájení samostatné výdělečné činnosti (dále jen SVČ). Pojištěnec, který je OSVČ, je povinen podle § 10 odst. 3 zákona oznámit příslušné zdravotní pojišťovně zahájení a ukončení SVČ nejpozději do osmi dnů ode dne, kdy tuto činnost zahájil nebo ukončil. Pokud pojištěnec podniká na základě živnostenského oprávnění, splní uvedenou povinnost i tehdy, učiní-li oznámení příslušnému živnostenskému úřadu. Skutečnost, že jste příjemcem rodičovského příspěvku, a proto je za vás plátcem pojistného na veřejné zdravotní pojištění stát [§ 7 odst. 1 písm. c) zákona], nemá vliv na výše uvedené povinnosti.
Pokud budete podnikat, také se na vás bude v budoucnu vztahovat ještě jedna oznamovací povinnost - podle § 10 odst. 5 je pojištěnec povinen oznámit příslušné zdravotní pojišťovně nejpozději do osmi dnů skutečnosti rozhodné pro vznik nebo zánik povinnosti státu platit za něj pojistné podle § 7. Placení pojistného upravuje zákon č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění. Pobírání rodičovského příspěvku, kdy je za osobu plátcem pojistného stát, má v této souvislosti za následek dvě skutečnosti. Podle § 3a odst. 3 zákona neplatí minimální vyměřovací základ stanovený v odstavci 2. Podle § 8 odst. 1 obecně platí, že osoba zahajující samostatnou výdělečnou činnost hradí v prvním kalendářním roce této činnosti měsíční zálohy na pojistné vypočtené z minimálního vyměřovacího základu, pokud si sama nestanoví zálohu vyšší. Pokud za osobu zahajující SVČ je plátcem pojistného i stát, není tato osoba v prvním kalendářním roce této činnosti povinna platit zálohy na pojistné, pojistné zaplatí formou doplatku podle odstavce 5. Podle tohoto ustanovení doplatek rozdílu mezi zálohou a skutečnou výší pojistného vypočteného podle § 3a je splatný vždy do osmi dnů po podání daňového přiznání za uplynulý kalendářní rok. Pokud v letošním roce zahájíte SVČ, pojistné na veřejné zdravotní pojištění zaplatíte podle § 3a ze skutečné výše příjmů po odpočtu výdajů, a to do osmi dnů po podání daňového přiznání v roce 2010.
Účast OSVČ na nemocenském pojištění je stále dobrovolná [§ 2 písm. b) zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění]. Podmínkami účasti stanovenými v § 11 jsou výkon SVČ na území ČR a podání přihlášky k účasti na pojištění na předepsaném tiskopise. Vyměřovacím základem OSVČ pro pojistné na nemocenské pojištění je podle § 5b odst. 4 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti měsíční základ, jehož výši určuje OSVČ. Nemůže však být nižší než dvojnásobek částky rozhodné podle předpisů o nemocenském pojištění pro účast zaměstnance na nemocenském pojištění. Tato rozhodná částka se při splnění podmínek uvedených v § 6 odst. 5 zákona každoročně upravuje a v roce 2009 činí 2 000 Kč. Sazba pojistného na nemocenské pojištění je u OSVČ podle § 7 odst. 1 písm. c) zákona č. 589/1992 Sb. 1,4 % vyměřovacího základu. Pokud podáte přihlášku k nemocenskému pojištění, musíte platit měsíčně pojistné ve výši nejméně 56 Kč.
Účast OSVČ na důchodovém pojištění závisí na charakteru samostatné výdělečné činnosti, která se podle § 9 zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění rozděluje na hlavní a vedlejší. Vedlejší samostatná výdělečná činnost (dále jen VSVČ) je vymezena dvěma způsoby - prostřednictvím případného příjmu ze zaměstnání ve stanovené výši nebo prostřednictvím trvání určitých skutečností.
Protože v současné době nemáte příjem ze zaměstnání, je pro vás rozhodující, že trvá skutečnost uvedená v § 9 odst. 6 písm. c) zákona - tj, že máte nárok na rodičovský příspěvek. SVČ je považována za vedlejší v těch kalendářních měsících, v nichž po celý kalendářní měsíc byla SVČ vykonávána a současně trvá některá ze skutečností uvedených v § 9 odst. 6 písm. b) až f) zákona č. 155/1995 Sb. Pokud OSVČ vykonává VSVČ, je v kalendářním roce účastna důchodového pojištění po dobu, po kterou vykonávala VSVČ, pokud příjem z této činnosti po odpočtu výdajů vynaložených na jeho dosažení, zajištění a udržení dosáhl v kalendářním roce alespoň rozhodné částky. Pravidla pro výpočet rozhodné částky stanoví § 10 odst. 2 zákona č. 155/1995 Sb. Pro rok 2009 je rozhodnou částkou částka 56 532 Kč. Tato částka se snižuje o 1/12 za každý kalendářní měsíc, v němž po celý měsíc nebyla VSVČ vykonávána. Pokud zahájíte SVČ během letošního roku a v tomto roce bude splněna výše uvedená podmínka, tj. dosažena poměrná část rozhodné částky za část kalendářního roku, vznikne účast na pojištění 1. lednem kalendářního roku. Sazba pojistného činí podle § 7 zákona č. 589/1992 Sb. 29,2 % z vyměřovacího základu, 28 % na důchodové pojištění a 1,2 % na státní politiku zaměstnanosti.
Vyměřovací základ pro pojistné na důchodového pojištění upravuje § 5b zákona č. 589/1992 Sb. Podle zde uvedených pravidel minimální vyměřovací základ pro osoby vykonávající VSVČ v roce 2009 činí 2 356 Kč a minimální výše zálohy na důchodové pojištění 688 Kč.
Pokud zahájíte SVČ, můžete, ale nemusíte podávat přihlášku k účasti na důchodovém pojištění, protože povinná účast bude záviset na tom, zda dosáhnete rozhodné částky, popřípadě její poměrné části, která je podmínkou pro povinnou účast na důchodovém pojištění. Podle § 13a je OSVČ povinna platit zálohy na pojistné
- za kalendářní měsíc, ve kterém se přihlásila k účasti na důchodovém pojištění a v následujících kalendářních měsících až do kalendářního měsíce, v němž bude podávat Přehled o příjmech a výdajích, nebo
- za kalendářní měsíc, ve kterém byl nebo měl být podán přehled o příjmech a výdajích za kalendářní rok, v němž OSVČ dosáhla příjmu po odpočtu vynaložených výdajů ve výši zakládající účast na důchodovém pojištění a za kalendářní měsíce následující po tomto měsíci.
Shrnuji, že jako OSVČ vykonávající vedlejší SVČ nejste v prvém roce této činnosti povinna platit zálohy, pokud nepodáte přihlášku k účasti na důchodovém pojištění. Povinnost platit zálohy vznikne v dalším kalendářním roce, pokud v roce 2009 dosáhnete příjmu zakládajícího povinnou účast na důchodovém pojištění. Zálohy se platí „od Přehledu do Přehledu", tj. od měsíce, v němž byl nebo měl být Přehled podán, do kalendářního měsíce, který předchází měsíci, v němž byl nebo měl být podán Přehled v následujícím roce.
JUDr. Marcela Smutná, 5. 5. 2009, ASPI, a.s., www.otazkyodpovedi.cz
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz