ŽÁDOST O ROZVOD - JAK POSTUPOVAT
Autor: odpověď - JUDr. Romana Lužná
DOTAZ Z PORADNY - Žiji s přítelem, který je ženatý a chce požádat o rozvod. S manželkou mají 2 letého syna, kterého vychovává matka. My ho máme po dohodě přítele s manželkou 1x za 14 dní na víkendy. Přítel platí na malého 2.000 měsíčně (do té doby než soud určí jinak). Potřebovala bych poradit s úplně prvními kroky. Návrh na rozvod manželství jsme již napsali. Musí návrh na rozvod taky podepsat manželka (žalovaná)? Je třeba udělat zároveň s návrhem na rozvod manželství ještě něco? (návrh na určení rodičovské zodpovědnosti k nezletilým dětem pro dobu po rozvodu)? Pokud ano, mohli byste nám prosím poradit jak to napsat? A jak je to s majetkem? Co dalšího je ještě potřeba k rozvodu?
Tzv. smluvený rozvod je možný, jestliže manželství trvalo alespoň jeden rok, manželé spolu nejméně šest měsíců nežijí a k návrhu na rozvod se druhý manžel připojí a účastníci předloží soudu písemnou smlouvu s úředně ověřenými podpisy upravující vzájemné majetkové vztahy, společné bydlení a případně vyživovací povinnost pro dobu po rozvodu. Vzhledem k tomu, že váš přítel má nezletilého syna, je dalším předpokladem dohoda o úpravě rodičovské odpovědnosti k synovi, schválená soudem.
Pokud jsou tedy manželé schopni se takto dohodnout, musíte nyní podat k soudu návrh na zahájení řízení o úpravu poměrů syna pro dobu po rozvodu, je možné, a zpravidla se tak děje, navrhnout i úpravu pro dobu před rozvodem. V návrhu rodič, který návrh podává, uvede, že se rodiče dohodli na svěření syna do výchovy matky a výživné od otce ve výši 2.000 Kč měsíčně a navrhnou soudu, aby tuto dohodu schválil. V rámci dohody je možné upravit také styk otce s dítětem, pokud jsou však rodiče schopni se na termínech domlouvat průběžně, není nutné termíny styku upravovat v soudním rozhodnutí.
Následně proběhne soudní řízení o rozvod manželství. Návrh na rozvod může podat buď jen jeden z manželů, nebo oba současně. V návrhu se opět uvede, že se manželé dohodli jak ohledně úpravy rodičovské odpovědnosti k synovi, tak na vypořádání vzájemných majetkových poměrů i bydlení, a dále že oba s rozvodem souhlasí. Dohodu o vzájemném majetkovém vypořádání, která musí být uzavřena písemně a podpisy obou manželů musí být ověřeny, manželé předloží soudu nejpozději u jednání. V případě, že se vypořádávají i nemovitosti, bude nutné po právní moci rozsudku o rozvodu manželství podat žádost na katastrální úřad o provedení zápisu vlastnického práva.
Pokud by se manželé nedohodli, je možné podat jak návrh na zahájení řízení o úpravu rodičovské odpovědnosti, tak i návrh na rozvod manželství bez dohody. Řízení o rozvod pak probíhá tzv. spornou cestou a soud zjišťuje příčiny rozvratu manželství.
JUDr. Romana Lužná, 13.5.2009, aktualizace 13.4.2015
JUDr. Romana Lužná,
advokátka
e-mail: info@advokatka.net
www.advokatka.net
Související odkazy:
- KDE A JAK PODAT ŽÁDOST O ROZVOD
- RYCHLÝ ROZVOD MANŽELSTVÍ - ZÁKLADNÍ RADY
- CHCEME SE ROZVÉST - JAK POSTUPOVAT
- JAKÝ MAJETEK SE DĚLÍ PŘI ROZVODU
- MOHU S DĚTMI OPUSTIT STÁTNÍ BYT, ANIŽ BYCH O NĚJ PO ROZVODU PŘIŠLA
- NESPORNÝ (DOHODNUTÝ ROZVOD)
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz