Asekol_cervene_k_965x100px__04

NÁROK NA PPM ZE ZAMĚSTNÁNÍ A PODNIKÁNÍ (OSVČ)?

Autor: odpověď - kolektiv autorů ČSSZ

DOTAZ Z PORADNY -

1) Než nastoupím na mateřskou dovolenou, budu mít jako zaměstnanec odpracováno přes 2 roky (přesně 769 kalendářních dnů). Zároveň jsem OSVČ a podnikat budu dohromady víc než 1 rok (přesně 387 kalendářních dnů), z toho budu mít placeno dobrovolné nemocenské pojištění po dobu 183 kal. dny. Je toto dostačující pro nárok na PPM jak ze zaměstnání tak z podnikání?

2) Vím, že ze zaměstnání stačí mít splněnou podmínku 270 kalendářních dnů účasti na nemocenskékm pojištění za poslední 2 roky. Jak je to v rámci podnikání? Stačí, že minimálně 270 kalendářních dnů podnikám a splním podmínku minimálně 180 kalendářních dnů placení nemocenského pojištění? Pokud ne, je možno zbývajících cca 90 kalendářních dnů účasti na nemocenském pojištění  jakoby „vzít" či „převést" z kalendářních dnů převyšujících 270 dnů účasti na nemocenském pojištění za poslední 2 roky ze zaměstnání?

3) Pokud ani toto není možné, mohu si vybrat a uplatnit nárok na PPM pouze jako OSVČ za výše popsaných podmínek?


Ad 1)

Nikoliv. Je-li uplatňován nárok na PPM z více pojištění, musí být podmínka 270 kalendářních dní v posledních dvou letech splněna v každém z těchto pojištění.

Ad 2)

Obecně lze říci, že není-li nárok uplatňován ze dvou pojištění, tak období cca 90 kal. dnů z pojištění zaměstnance lze pro účely nároku na peněžitou pomoc v mateřství z nemocenského pojištění osob samostatně výdělečně činných použít pro posouzení splnění podmínky 270 kal. dnů nemocenského pojištění v posledních dvou letech. Pro nárok na PPM z více pojištění však není možné započíst dobu účasti z jednoho pojištění, která přesahuje 270 dní pro nárok na dávku z jiného pojištění. Zápočet z tohoto pojištění je vyčerpán uplatněním nároku a není možné započíst první rok před nástupem na PPM pro jedno pojištění a z druhého roku si vzít chybějících 90 dnů pro druhé pojištění.

Ad 3)

Není-li podmínka účasti na pojištění po dobu 270 kalendářních dnů splněna ve více pojištěních, započtou se, pro splnění této podmínky, doby účasti na pojištění jen u toho pojištění, v němž je nejvyšší denní vyměřovací základ. Bude-li tedy vyšší denní vyměřovací základ z pojištění jako OSVČ, bude pro účast na pojištění v období 270 kalendářních dní v posledních dvou letech před nástupem na PPM započtena do doby pojištění OSVČ i doba ze zaměstnání, pro splnění uvedené podmínky.

Pro upřesnění uvádíme:

V případě souběhu pojištění se podmínky pro vznik nároku na dávku posuzují v každém pojištění samostatně. Je-li nárok uplatněn na tutéž dávku současně z více pojištění, náleží dávka ze všech pojištění jen jednou.

Pokud bude nárok uplatněn jen z nemocenského pojištění zaměstnanců, tak je možné současně po dobu pobírání PPM vykonávat samostatnou výdělečnou činnost, která je v tomto případě považována za vedlejší.

Pokud bude uplatněn nárok na PPM z nemocenského pojištění osob samostatně výdělečně činných, tak nelze po dobu pobírání PPM osobně vykonávat samostatnou výdělečnou činnost.

Kolektiv autorů ČSSZ, 13.5.2009, www.cssz.cz


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

Azrodina_portal_250x250

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359