Asekol_cervene_k_965x100px__04

DOVOLENÁ NA ZOTAVENOU PO MATEŘSKÉ DOVOLENÉ

Autor: odpověď - JUDr. Eva Dandová, ASPI, a.s.

DOTAZ Z PORADNY - Dne 31. 10. 2008 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou (začala pobírat peněžitou pomoc v mateřství), která bude trvat do 14.5. 2009. V zaměstnání jsem byla od ledna 2006, od srpna 2008 jsem měla v souvislosti s těhotenstvím pracovní neschopnost. Prosím o radu, jak by mělo být postupováno při čerpání dovolené na zotavenou po skončení PPM.
Mám nárok na celou dovolenou z roku 2008 i z roku 2009? Nebo jen na dovolenou z roku 2008? Nebo mám nárok na dovolenou z roku 2008 a poměrnou část dovolené za rok 2009 (do 14.5.2009, než nastoupím na rodičovskou dovolenou a budu pobírat rodičovský příspěvek)?


Jak vyplývá z vašeho dotazu, byla jste v roce 2008 zaměstnána od ledna do srpna, to znamená, že podmínku odpracování 60 dnů v kalendářním roce, jste splnila a vzhledem k tomu, že váš pracovní poměr trval celý kalendářní rok, splnila jste i druhou podmínku vzniku práva na dovolenou a vzniklo vám právo na dovolenou za rok 2008 v plném rozsahu. Z vašeho dotazu nevyplývá přesně od kdy do kdy jste byla práce neschopná, ale i kdybyste byla práce neschopná od 1. 8. do 31. 10. 2008 včetně, zameškala byste z důvodu pracovní neschopnosti jen 66 dnů (21 + 22 + 23), což není 100 dnů, aby se vám vaše právo na dovolenou muselo podle § 223 zákoníku práce, krátit.
Z ustanovení § 216 zákoníku práce také vyplývá, že doba čerpání mateřské dovolené a doba, po kterou zaměstnanec čerpá rodičovskou dovolenou do doby, po kterou je zaměstnankyně oprávněna čerpat mateřskou dovolenou, a doba pracovní neschopnosti vzniklé v důsledku pracovního úrazu nebo nemoci z povolání vzniklého při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním, se pro účely dovolené posuzuje jako výkon práce. To znamená, že doba od 1. 1. do 14. 5. 2009 se vám pro účely vzniku práva na dovolenou počítá jako výkon práce. Podmínka odpracování 60 dnů byla v letošním roce splněna odpracováním 25. března 2009, takže to znamená, že i v letošním roce vám vzniklo právo na dovolenou za rok 2009 v plném rozsahu.
Zákoník práce pak výslovně v § 217 stanoví, že v případě, požádá-li si zaměstnankyně zaměstnavatele o poskytnutí dovolené tak, aby navazovala bezprostředně na skončení mateřské dovolené, je zaměstnavatel povinen její žádosti vyhovět. Tak ovšem musíte učinit před nástupem rodičovské dovolené, protože podle dalšího výslovného ustanovení zákoníku práce platí, že zaměstnavatel nesmí určit čerpání dovolené mimo jiné na dobu, po kterou je zaměstnankyně na mateřské nebo rodičovské dovolené a zaměstnanec na rodičovské dovolené. V tomto případě by se vám dovolená za rok 2009 nekrátila.
Pokud byste však o dovolenou zaměstnavatele nyní nepožádala, tak vám ji zaměstnavatel po dobu čerpání rodičovské dovolené určit nemůže a musela
byste ji čerpat až po skončení rodičovské dovolené
(třeba v roce 2011) a to by již vaše právo na dovolenou za rok 2009 (ne za rok 2008) bylo kráceno. Bylo by kráceno proto, že doba rodičovské dovolené se pro účely práva na dovolenou nepovažuje za výkon práce. Pak by se musela spočítat doba od 14. 5. do 31. 12. 2009 a vzhledem k tomu, že se jedná o 139 dnů (12 + 22 + 22 + 21 + 21 + 20 + 21) muselo by se vám vaše právo na dovolenou krátit o 2/12. Podle § 223 zákoníku práce totiž platí, že za 100 zameškaných dnů se dovolená krátí o 1/12 a za každých dalších 21 dnů o další 1/12.
Jen upozorňuji na jednu věc, že když budete čerpat dobu dovolené nyní, tedy mezi čerpáním mateřské a rodičovské dovolené, nejste po tuto dobu chráněna před výpovědí. Podle výslovného ustanovení § 53 platí zákaz výpovědi pouze po dobu, kdy zaměstnankyně čerpá mateřskou a rodičovskou dovolenou.
O rodičovský příspěvek si můžete požádat hned od skončení mateřské dovolené, to se s náhradou mzdy za dovolenou nevylučuje. Zákon č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, ve znění pozdějších předpisů váže nárok na rodičovský příspěvek pouze na péči o nejmladší dítě v rodině, nikoliv na čerpání rodičovské dovolené.

JUDr. Eva Dandová, 14. 5. 2009, ASPI, a.s., www.otazkyodpovedi.cz


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359