ZLETILÁ DCERA CHCE VYSOKÉ VÝŽIVNÉ. MOHU SE NĚJAK BRÁNIT?
Autor: odpověď - JUDr. Romana Lužná
Mám již zletilou dceru, která studuje 3.ročník SŠ,doteď jsem ji živila pouze já, otec na ní od jejích 2let, kdy jsme se rozvedli, neplatil žádné výživné. Byl i odsouzen, do výkonu trestu však nenastoupil. V současné době se se svou dcerou nestýkám neboť se odstěhovala k babičce, která se o ni do jejích 15 let vůbec nezajímala, a která ji teď proti mě poštvává.
Dceři řekla, že jsem na ní vydělávala, a tak si dcera požádala jako zletilá u soudu o výživné. Domluvit se nechce, neboť je přesvědčena, že jí soud určí více (má představu 5000 Kč). Po otci výživné nežádá, protože by pak prý o to míň určili mně a ona by na tom prodělala.
Mám ve své péči ještě 8letou dceru, kterou vozím denně do školy a ze školy neboť navštěvuje školu s rozšířenou výukou cizích jazyků, sama studuji VŠ, delší dobu jsem byla na nemocenské s páteří a má nemocenská byla posledních 6 měsíců 5 800 Kč, nájem včetně odstěhované dcery 4200 Kč, peníze na překlenutí tísně mi vypůjčili známí.
Kolik peněz by mi mohl určit soud? Přítel dcery mi vyhrožuje, že bydlím v družstevním bytě a že i to bude předmětem výživného. Děkuji moc za odpověď.
Výživné se dítěti poskytuje buď formou osobní péče, nebo u rodiče, který dítě nemá ve své péči, formou finančního příspěvku. Čím je dítě starší, tím se samozřejmě podíl osobní péče o dítě snižuje. Pokud by skutečně dcera podala k soudu žalobu o výživné proti Vám, máte možnost se v rámci soudního řízení vyjádřit ke všem skutečnostem. To znamená, že byste v řízení uvedla, jaké máte odůvodněné výdaje - zejména se jedná o vyživovací povinnost k mladší dceři, dále pak vaše výdaje a snížení příjmů v souvislosti se špatným zdravotním stavem, výdaje s bydlením atd. V řízení je třeba uvést, jaké případné výdaje za dceru platíte. Dále byste v řízení mohla uvést, z jakého důvodu se dcera z vaší domácnosti odstěhovala, že to bylo svévolně a že tedy její zvýšené výdaje na samostatné bydlení jsou nedůvodné.
Vzhledem k tomu, že k dítěti mají vyživovací povinnost oba rodiče, měl by soud zkoumat, jak se na výživě dcery podílí otec. Pokud by dcera řekla, že jí otec na výživné nepřispívá, měl by ji soud vyzvat k podání žaloby i vůči otci, event. zkoumat důvody, proč se tak nestalo. Pokud by řekla, že jí otec na výživu přispívá, ať už by to odpovídalo skutečnosti nebo ne, pak by soud tuto částku zohlednil při svém rozhodování, tj. vzal by ji jako příjem dcery.
JUDr. Romana Lužná, 19.5.2009,
JUDr. Romana Lužná,
advokátka
sídlo: Heinrichova 16, 602 00 Brno
tel./fax: 543 213 159
e-mail: info@advokatka.net
www.advokatka.net
Související odkazy:
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz