VÝŽIVNÉ A STYK S DÍTĚTEM PŘED ROZVODEM
Autor: odpověď - JUDr. Romana Lužná
DOTAZ Z PORADNY - Měl bych dotaz ve věci práv a povinností rodičů nezletilého dítěte. Mám se svou bývalou přítelkyní 20ti měsíčního syna. Vztah nám po krátké době zkrachoval a já jsem se odstěhoval zpátky k rodičům. V listopadu podala návrh k okresnímu soudu na úpravu výchovy a výživy dítěte a do té doby stanovil soud opatrovníkem Městský úřad Břeclav. Soud k této věci ještě neproběhl, a tak bych se chtěl zeptat, jak často mám nárok na styk se synem a na výši výživného, když můj plat klesl oproti loňskému roku zhruba o 6 000 Kč. Problém je v tom, že se s bývalou přítelkyní vůbec na ničem nedomluvíme, podmínky si klade jen ona sama a já je musím dodržovat. Syna mi dává jen jeden určený den v týdnu, bez možnosti změny. Na víkend mi ho dát nechce, někdy mi ho nedá ani v určené dny. Prosím o radu, co bych měl dělat, abych svého syna viděl pravidelně. Jaké máme s manželkou práva a povinnosti než rozhodne soud?
Zákon o rodině zakotvuje právo dítěte stýkat se s oběma rodiči. Pokud rodič, který má dítě ve své péči, kontakty neumožňuje, nebo je neumožňuje řádně, má druhý rodič právo obrátit se na soud, který styk s dítětem upraví. Ve vašem případě to znamená, že navrhnete úpravu styku se synem v rámci již probíhajícího řízení.
Vzhledem k tomu, že řízení může trvat delší dobu, můžete v rámci probíhajícího řízení podat návrh na vydání předběžného opatření, kterým by bylo upraveno, kdy máte nárok se se synem stýkat. Pokud by soud vašemu návrhu vyhověl, je usnesení, kterým soud předběžné opatření vydá, vykonatelné jeho doručením a bývalá přítelkyně by byla povinna toto rozhodnutí respektovat. Proti rozhodnutí je možné podat odvolání, do doby o rozhodnutí krajského soudu o tomto odvolání je nutné předběžné opatření dodržovat.
Před podáním návrhu na předběžné opatření zajděte za sociální pracovnicí orgánu péče o dítě Městského úřadu v Břeclavi, kterou budete o chování bývalé přítelkyně, která vám neumožňuje řádný kontakt se synem, informovat. Sociální pracovnice se také může pokusit o nápravu situace domluvou matce. Pokud by toto nebylo účelné, může vám pomoci se sepisem návrhu na předběžné opatření, pokud je k jeho podání důvod.
Pokud jde o výši výživného, pak toto nelze určit pouze z výše vašeho příjmu. Při rozhodování o úpravě výživného soud zkoumá jak potřeby oprávněného dítěte, tak příjmy, majetkové poměr, ale i odůvodněné výdaje povinného rodiče. Na základě těchto okolností pak výši výživného určí, pokud se rodiče nedohodnou.
JUDr. Romana Lužná, 20.5.2009
JUDr. Romana Lužná,
advokátka
sídlo: Heinrichova 16, 602 00 Brno
tel./fax: 543 213 159
e-mail: info@advokatka.net
www.advokatka.net
Související odkazy:
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz