JAK KOUPIT BYT, ABY NEBYL SOUČÁSTÍ SPOLEČNÉHO JMĚNÍ MANŽELŮ
Autor: odpověď - JUDr. Romana Lužná
DOTAZ Z PORADNY - Budeme kupovat s manželem byt, bude psaný jen na mě a chceme, aby nebyl součástí společného vlastnictví manželů, tedy v případě rozvodu, aby byl jen můj. Prosím o radu, jakou právní formou toto ošetřit. Zda je možné sepsat svoji vlastní smlouvu a nechat jen notářsky ověřit, nebo zda je nutné, aby tato smlouva byla sepsána u notáře.
Podle občanského zákoníku společné jmění manželů tvoří
a) majetek nabytý některým z manželů nebo jimi oběma společně za trvání manželství, s výjimkou majetku získaného dědictvím nebo darem, majetku nabytého jedním z manželů za majetek náležející do výlučného vlastnictví tohoto manžela, jakož i věcí, které podle své povahy slouží osobní potřebě jen jednoho z manželů, a věcí vydaných v rámci předpisů o restituci majetku jednoho z manželů, který měl vydanou věc ve vlastnictví před uzavřením manželství a nebo jemuž byla věc vydána jako právnímu nástupci původního vlastníka,
b) závazky, které některému z manželů nebo oběma manželům společně vznikly za trvání manželství, s výjimkou závazků týkajících se majetku, který náleží výhradně jednomu z nich, a závazků, jejichž rozsah přesahuje míru přiměřenou majetkovým poměrům manželů, které převzal jeden z nich bez souhlasu druhého.
V případě pochybností, zda majetek do společného jmění manželů spadá nebo ne platí, že pokud není prokázán opak, má se za to, že majetek nabytý a závazky vzniklé za trvání manželství tvoří společné jmění manželů.
Dále platí, že manželé mohou smlouvou uzavřenou formou notářského zápisu rozšířit nebo zúžit stanovený rozsah společného jmění manželů. Takto mohou manželé změnit rozsah majetku a závazků nabytých či vzniklých v budoucnosti, ale i majetku a závazků, které již tvoří jejich společné jmění. Předmětem této smlouvy mohou být i jednotlivé majetkové hodnoty a závazky. Jestliže je předmětem smlouvy nemovitost, která již náleží do společného jmění manželů nebo do výlučného majetku jednoho z nich, nabývá smlouva účinnosti vkladem do katastru nemovitostí.
Vy tedy máte dvě možnosti. V případě, že byt má být ve vašem výlučném vlastnictví proto, že jej nabýváte sice za trvání manželství, ale ze svých výlučných prostředků, pak je třeba, abyste měla doklady o tom, jak jste tyto výlučné prostředky získala a že kupní cenu za byt hradíte pouze z nich. Dále si pak můžete navíc vyžádat od manžela prohlášení, potvrzující skutečnost, že byt nabýváte ze svých výlučných prostředků. Toto prohlášení může být učiněno v rámci kupní smlouvy, nebo samostatně.
Pokud však byt budete kupovat ze společných prostředků a vaším výlučným vlastnictvím má být proto, že jste se tak s manželem dohodli, je třeba uzavřít dohodu o zúžení společného jmění manželů, a to formou notářského zápisu. Dohoda učiněná jinou formou, například dohodou, na které by podpisy účastníků byly pouze notářsky ověřeny, je nedostatečná a k vyloučení bytu ze společného jmění by nedošlo. Tzn. v případě rozvodu by byl také předmětem vypořádání vzájemných majetkových vztahů.
JUDr. Romana Lužná, 2.6.2009
JUDr. Romana Lužná,
advokátka
sídlo: Heinrichova 16, 602 00 Brno
tel./fax: 543 213 159
e-mail: info@advokatka.net
www.advokatka.net
Související odkazy:
- JAK ZAJISTIT, ABY MANŽELOVY DLUHY NEOHROZILY DŮM NABYTÝ PŘED MANŽELSTVÍM
- JE PŘEPSANÝ DRUŽSTEVNÍ BYT MAJETEK NABYTÝ BĚHEM MANŽELSTVÍ?
- PŘEVOD BYTU DO OSOBNÍHO VLASTNICTVÍ A NÁROK BUDOUCÍ MANŽELKY
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz