CO DĚLAT, KDYŽ OTEC DÍTĚ NECHCE
Autor: odpověď - Ivana Mikulášková
DOTAZ Z PORADNY - Prosím o radu v této životní situaci. S přítelem jsme spolu chodili víc jak šest let, plánovali jsme miminko. Letos se nám to konečně povedlo, jsem právě v pátém měsíci těhotenství, ale přítel mě opustil a o dítěti nechce ani slyšet. Nevím, jak to zvládnu sama. Chtěla bych vědět, co mám pro to udělat, aby alespoň platil alimenty. Jestli musím dát dítěti jeho příjmení a nahlásit to předem na matriku nebo kam a na koho se mám popřípadě ještě obrátit.

V této složité situaci doporučuji pokusit se s přítelem jednat o tom, co mu brání v tom, aby byl a choval se jako otec. I když jste se o děťátko pokoušeli delší dobu, může být přítel situací zaskočený. Může mít pochybnosti o tom, zda je biologickým otcem dítěte, které se má narodit. Je praxí ověřeno, že lépe se žije dítěti v rodině, kde jsou oba rodiče a dva lépe zvládnou i finanční zatížení rodiny s dítětem.
Jednat můžete přímo s ním - osobně a nebo využít poradnu pro mezilidské vztahy v blízkosti bydliště a zde by Vám mohli i udělat zprostředkovatele - mediátora. Někdy nezávislý - 3. účastník jednání - zmůže více, než dva lidé, kteří se pohybují v bludném kruhu.
Prostředníkem by mohla být v otázce vyjednávání s otcem i jiná osoba - blízká oběma, která má autoritu.
Někteří váhaví tatínci uznají otcovství až po ověření otcovství analýzou DNA. Tu si lze zajistit soukromě - za úplatu.
V případě, že by se přítel rozhodl, že je otec, lze před porodem na matrice uznat otcovství k dítěti ještě nenarozenému a dohodnout se i na jméně a příjmení dítěte. Matrika o tom vydá zápis - papír do porodnice. Dítěti je následně po narození vydán rodný list s oběma rodiči a s příjmením, které zvolí. Buď po matce nebo po otci.
Zákon nevylučuje, že pokud dítě nemá v RL uvedeného otce, může k němu uznat otcovství později na matrice muž, kterého matka označí jako otce.
Pokud neprovdaná matka nestihne z různých důvodů uznání otcovství na matrice, pak je v RL jen matka a příjmení má dítě po ní. Matka může v porodnici /pro hlášení na matriku/ oznámit osobní data muže, který je podle ní otec dítěte. Toto hlášení se později doručí přes matriku soudu, který je příslušný podle trvalého pobytu dítěte. Soud označeného muže vyzve k uznání otcovství. Pokud neuzná otcovství na soudě, pak nezbývá matce nic jiného, než podat žalobu na určení otcovství a s řízením o určení otcovství je spojeno ze zákona i řízení o úpravě výkonu rodičovské zodpovědnosti - komu se dítě svěří do výchovy a kdo a kolik bude na ně platit výživné /alimenty/.
Matka pro sebe může soudní cestou vymoci příspěvek na výživu a úhradu nákladů neprovdané matce ( § 95 zákona o rodině). Může podat žalobu, i když není otcovství určeno - odst. 2 zmíněného ustanovení zákona.
Výše uvedené informace jsou na první pohled složité a těhotná žena může být zaskočena, co kde vyřídit a kdy. Je proto nejlépe, když se obrátí na pracoviště orgánu sociálně-právní ochrany dětí /OSPOD/. Ta jsou na všech obecních úřadech s rozšířenou působností. Kontakt na OSPOD je možné zjistit například přes http://www.statnisprava.cz/ nebo www.portal gov.cz, jde o informační portál státní správy a zde se přes mapu ČR klikne na okres a objeví se územní členění na obce a obecní úřady včetně jejich územních správních obvodů. Jsou zde k dohledání adresy a tel. kontakty.
Pracovníci OSPOD pomohou nastávající mamince s vyřizováním záležitosti - postupně ji provedou všemi úskalími. Poskytnou jí také informace o dávkách, na které má nárok. Společně s ní zváží všechny možné varianty postupu.
Ivana Mikulášková, sociální pracovnice OSPOD Blansko, 3.6.2009, http://www.blansko.cz/urad/odbory/socialni/ospo-ochrana-deti.php
Související odkazy:
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz