Asekol_cervene_k_965x100px__04

CO DĚLAT, KDYŽ OTEC DÍTĚ NECHCE

Autor: odpověď - Ivana Mikulášková

DOTAZ Z PORADNY - Prosím o radu v této životní situaci. S přítelem jsme spolu chodili víc jak šest let, plánovali jsme miminko. Letos se nám to konečně povedlo, jsem právě v pátém měsíci těhotenství, ale přítel mě opustil a o dítěti nechce ani slyšet. Nevím, jak to zvládnu sama. Chtěla bych vědět, co mám pro to udělat, aby alespoň platil alimenty. Jestli musím dát dítěti jeho příjmení a nahlásit to předem na matriku nebo kam a na koho se mám popřípadě ještě obrátit.

Kdyz_otec_dite_nechce_normal


V této složité situaci doporučuji pokusit se s přítelem jednat o tom, co mu brání v tom, aby byl a choval se jako otec. I když jste se o děťátko pokoušeli delší dobu, může být přítel situací zaskočený. Může mít pochybnosti o tom, zda je biologickým otcem dítěte, které se má narodit. Je praxí ověřeno, že lépe se žije dítěti v rodině, kde jsou oba rodiče a dva lépe zvládnou i finanční zatížení rodiny s dítětem.

Jednat můžete přímo s ním - osobně a nebo využít poradnu pro mezilidské vztahy v blízkosti bydliště a zde by Vám mohli i udělat zprostředkovatele - mediátora. Někdy nezávislý - 3. účastník jednání - zmůže více, než dva lidé, kteří se pohybují v bludném kruhu.

Prostředníkem by mohla být v otázce vyjednávání s otcem i jiná osoba - blízká oběma, která má autoritu.
Někteří váhaví tatínci uznají otcovství až po ověření otcovství analýzou DNA. Tu si lze zajistit soukromě - za úplatu.

V případě, že by se přítel rozhodl, že je otec, lze před porodem na matrice uznat otcovství k dítěti ještě nenarozenému a dohodnout se i na jméně a příjmení dítěte. Matrika o tom vydá zápis - papír do porodnice. Dítěti je následně po narození vydán rodný list s oběma rodiči a s příjmením, které zvolí. Buď po matce nebo po otci.

Zákon nevylučuje, že pokud dítě nemá v RL uvedeného otce, může k němu uznat otcovství později na matrice muž, kterého matka označí jako otce.

Pokud neprovdaná matka nestihne z různých důvodů uznání otcovství na matrice, pak je v RL jen matka a příjmení má dítě po ní. Matka může v porodnici /pro hlášení na matriku/ oznámit osobní data muže, který je podle ní otec dítěte. Toto hlášení se později doručí přes matriku soudu, který je příslušný podle trvalého pobytu dítěte. Soud označeného muže vyzve k uznání otcovství. Pokud neuzná otcovství na soudě, pak nezbývá matce nic jiného, než podat žalobu na určení otcovství a s řízením o určení otcovství je spojeno ze zákona i řízení o úpravě výkonu rodičovské zodpovědnosti - komu se dítě svěří do výchovy a kdo a kolik bude na ně platit výživné /alimenty/.

Matka pro sebe může soudní cestou vymoci příspěvek na výživu a úhradu nákladů neprovdané matce ( § 95 zákona o rodině). Může podat žalobu, i když není otcovství určeno - odst. 2 zmíněného ustanovení zákona.

Výše uvedené informace jsou na první pohled složité a těhotná žena může být zaskočena, co kde vyřídit a kdy. Je proto nejlépe, když se obrátí na pracoviště orgánu sociálně-právní ochrany dětí /OSPOD/. Ta jsou na všech obecních úřadech s rozšířenou působností. Kontakt na OSPOD je možné zjistit například přes http://www.statnisprava.cz/ nebo www.portal gov.cz, jde o informační portál státní správy a zde se přes mapu ČR klikne na okres a objeví se územní členění na obce a obecní úřady včetně jejich územních správních obvodů. Jsou zde k dohledání adresy a tel. kontakty.
Pracovníci OSPOD pomohou nastávající mamince s vyřizováním záležitosti - postupně ji provedou všemi úskalími. Poskytnou jí také informace o dávkách, na které má nárok. Společně s ní zváží všechny možné varianty postupu.

Ivana Mikulášková, sociální pracovnice OSPOD Blansko, 3.6.2009,  http://www.blansko.cz/urad/odbory/socialni/ospo-ochrana-deti.php


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359