PATNÁCTILETÝ SYN ODMÍTÁ NÁVŠTĚVY U OTCE
Autor: odpověď - JUDr. Romana Lužná
DOTAZ Z PORADNY - Manžel se před několika lety rozvedl a svého nyní již 15 letého syna vídá každý druhý víkend. Nadešel víkend, kdy syna mít nemáme, ale ozvala se bývalá manželka, zda si syna nemůžeme tento víkend vzít. Souhlasili jsme, ale syn se rozhodl, že nakonec nepřijde, protože si domluvil přespání z pátku na sobotu u kamaráda. Příští víkend mají rodinnou oslavu ze strany manželovi bývalé ženy. V podstatě manžel uvidí syna až za tři týdny. Syn má už jiné zájmy včetně kamarádů, chápu, že se s námi může nudit, ale může se jen tak rozhodnout a měnit soudní rozhodnutí? Dále bych se chtěla zeptat, zda na základě toho může bývalá manželka žádat zvýšení výživného? Tahle situace není naše rozhodnutí, ale bývalé manželky a syna. Se synem nejsme ve sporu a vždy vycházíme vstříc a projevujeme zájem. Platíme vždy a včas výživné včetně poloviny mimořádných výdajů.
V případě, že návštěvy vašeho manžela se synem byly upraveny soudním rozhodnutím, je toto rozhodnutí vymahatelné a pokud by nebylo dodržováno, je možné se domáhat výkonu rozhodnutí. V praxi je však vymáhání styku poněkud obtížné a s ohledem na věk syna to nelze spíše ani doporučit. U dětí tohoto věku se předpokládá, že jsou schopni se s rodičem, kterému nebyly svěřeny do péče, na návštěvách dohodnout. Z vašeho dotazu nelze ani usuzovat na negativní ovlivňování syna ze strany matky, resp. bránění ze strany matky.
Dohoda o styku rodiče s dítětem nevyžaduje schválení soudem, proto v případě, že synovi nebo vám dosavadní úprava nevyhovuje, je možné uzavřít novou dohodu mezi otcem a matkou dítěte. Dohoda může být i neformální, může se také jednat o domlouvání konkrétních jednotlivých návštěv bez pravidelného určení do budoucna.
Pokud jde o výši výživného, skutečnost, že se syn s otcem nevídá pravidelně, zejména pokud jsou důvody na straně syna či matky syna, výši výživného neovlivňuje. Soud se v případném soudním rozhodování může zabývat otázkou, zda otec poskytuje synovi nějaká plnění nad rámec výživného (kapesné, dárky, nákup oblečení), vždy by se však měl také zabývat důvody, proč tomu tak není.
Pokud nechcete situaci řešit soudně, což jak jsem uvedla na začátku, by v tomto případě zřejmě nebylo vhodné, můžete se obrátit na sociální pracovnici orgánu péče o dítě, která se může obrátit na matku syna a situaci s ní, event. i se synem, projednat.
JUDr. Romana Lužná, 9.6.2009
advokátka
sídlo: Heinrichova 16, 602 00 Brno
tel./fax: 543 213 159
e-mail: info@advokatka.net
www.advokatka.net
Související odkazy:
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz