PPM PŘI PŘECHODU K JINÉMU ZAMĚSTNAVATELI
Autor: odpověď - kolektiv autorů ČSSZ
DOTAZ Z PORADNY - Žiji s druhem ve společné domácnosti. Druh má pracovní poměr na dobu neurčitou. Já jsem na RD, která končí 13.1.2010, jelikož mému dítěti budou 3 roky. Pracovní poměr mám na dobu neurčitou. PPM jsem pobírala. V době mé RD jsem byla dopisem informována o prodeji firmy, u které jsem zaměstnána, a že všechna práva a povinnosti původního zaměstnavatele přecházejí na novou firmu. (nepodepisovala jsem zádné nové smlouvy a dodatky). Nyní čekám druhé dítě a termín porodu mám 11.09.2009. Chtěla bych vědět, jestli mám ve výše uvedeném případě nárok na PPM.
Mohl by PPM případně čerpat otec dítěte, i kdyby nově přešel k jinému zaměstnavateli a byl ve zkušební době? (pracovní poměr byl sjednán na dobu neurčitou).
Pokud Váš zaměstnavatel zanikl a všechna práva a povinnosti přecházejí na právního nástupce, nemá tato skutečnost ve Vašem případě vliv na nárok na další peněžitou pomoc v mateřství. Pro účely nároku na tuto dávku se má za to, že Váš pracovní poměr nadále trvá, tj. nadále jste účastna nemocenského pojištění.
Pro účely výpočtu dávky se postupuje dle § 19 odst. 4 zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, ve znění pozdějších předpisů, podle kterého se za denní vyměřovací základ (dále jen DVZ) u zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikne nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, považuje DVZ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než DVZ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství.
Pojištěnec, který pečuje o dítě a je otcem dítěte nebo manželem ženy, která dítě porodila, má nárok na peněžitou pomoc v mateřství v případě, pokud matka dítěte nemůže nebo nesmí o dítě pečovat pro závažné dlouhodobé onemocnění, pro které byla uznána dočasně práceneschopnou, a nemá nárok na výplatu peněžité pomoci v mateřství.
Dalším případem, kdy může pobírat tuto dávku pojištěnec (otec dítěte), je uzavření písemné dohody s matkou dítěte, že bude pečovat o dítě. Tuto dohodu lze uzavřít s účinkem na dobu nejdříve od počátku sedmého týdne po porodu dítěte. V dohodě musí být uveden den, od kterého bude pojištěnec o dítě pečovat, a den porodu. Podpis matky dítěte na dohodě musí být úředně ověřen nebo ověřen orgánem nemocenského pojištění. Pojištěnec (otec dítěte) však musí ve výše uvedených případech splňovat obecné nároky na dávku, tj. účast na nemocenském pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství.
Kolektiv autorů ČSSZ, 9.6.2009, www.cssz.cz
Související odkazy:
- TABULKA ČERPÁNÍ RODIČOVSKÉHO PŘÍSPĚVKU V SOUVISLOSTI S NÁROKEM NA PPM
- OTEC A VOLBA VARIANTY RODIČOVSKÉHO PŘÍSPĚVKU
- STŘÍDÁNÍ ZAMĚSTNAVATELE, PRACOVNÍ NESCHOPNOST A PPM
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz