Asekol_cervene_k_965x100px__04

JAK DOCÍLIT STYKU DÍTĚTE S OTCEM POD DOHLEDEM

Autor: odpověď - JUDr. Romana Lužná

DOTAZ Z PORADNY - Žádám Vás o radu ohledně dcery 21měsíců.
V těhotenství jsem bydlela se svým přítelem, který ale dítě ze začátku nechtěl. Žili jsme v bytě, který byl v hrozném stavu, společně se 2 psy. Přítel dost pil a vodil do bytu své kamarády(technaře), kteří zůstávali do ranních hodin. Bývalý přítel kouří marihuanu, pije a celkově je jeho život dost divoký.
Po porodu jsem s ním vydržela necelý měsíc a odstěhovala se k rodičům. Skoro v 6 měsících dcery jsme otce zapsali do rodného listu a v roce dítěte už jsem stála před soudem a žádala o svěření do péče + alimenty - nechtěl mi peníze dávat, i když dceru vždy vídal kdy a jak chtěl. Nyní si našel přítelkyni, která také vede dost divoký život (střídání partnerů, alkohol). Dodělal si byt a dceru chce na víkendy, vyhrožuje mi soudem. Je možné tomu nějak zabránit? Dceru (21 měsíců) stále kojím, je na mně závislá, nikdo jiný jí nikdy neuspával (kvůli kojení). Bývalý partner stále kouří marihuanu. Oba jsou na úřadu práce více než půl roku. Je toho mnohem více, co mi přijde nebezpečné - např 5 psů v domě atd. Když donesu důkazy před soud, mám šanci, že bude moci dceru vídat třeba jen v mé přítomnosti? Jaký typ důkazu mám shánět? Nemám si zažádat jako první u soudu o návštěvy pod dohledem? Mám větší šanci?


Zákon o rodině zakotvuje právo dítěte stýkat se s oběma rodiči. Pokud rodič, který má dítě ve své péči, kontakty neumožňuje, nebo neumožňuje v dostatečném rozsahu, má druhý rodič právo obrátit se na soud, který styk s dítětem upraví. Předpokladem je, že styk dítěte s druhým rodičem je v zájmu dítěte, rozvíjí jeho citový život a i jiným způsobem ho obohacuje. V určitých případech však kontakt dítěte s rodičem nemusí být v zájmu dítěte a soud styk nemusí upravit vůbec, nebo může rozhodnout o styku dítěte s rodičem za přítomnosti třetí osoby a podobně.
Z vašeho dotazu předpokládám, že styk otce s dítětem není upraven soudním rozhodnutím a je realizován dobrovolně, na základě vaší domluvy s bývalým partnerem. V tomto případě tedy, pokud máte za to, že styk není v zájmu dcery, můžete jej přestat umožňovat úplně, nebo můžete otci nabídnout návštěvy dcery pouze za vaší přítomnosti, nebo je možné dohodnout styk za přítomnosti třetí osoby - tato forma bývá realizována například v rámci některých občanských sdružení nebo obecně prospěšných společností, která mají vyškolené sociální pracovníky, psychology apod. (např. Spondea o.p.s.). Stejně tak, pokud není styk upraven soudním rozhodnutím, můžete upravit i rozsah doby návštěvy tak, aby nebyl narušován denní režim dcery a jiné její potřeby. V případě, že otec dcery nebude s vaším návrhem souhlasit, je na něm, aby se obrátil na soud a žádal o úpravu styku formou soudního rozhodnutí, které je závazné a vykonatelné. Návrh na zahájení řízení můžete podat i vy, ve vašem případě by to bylo vhodné za situace, kdy by otec požadoval umožnění návštěv, přičemž domluva by nebyla možná a bylo by pro vás proto jednodušší, aby o věci rozhodl soud.
Pokud tedy otec podá k soudu návrh na úpravu styku s dcerou (stejně tak pokud byste návrh podala vy), bude o této otázce probíhat řádné soudní řízení, ve kterém máte možnost se k otcem podanému návrhu vyjádřit a uvést veškeré skutečnosti, na základě kterých s úpravou styku nesouhlasíte, resp. že nesouhlasíte s úpravou styku bez dohledu třetí osoby, a dále také uvádět důkazy k těmto tvrzením. Skutečnosti, které ve svém dotazu uvádíte, jsou velmi závažné. Pokud by se vám je nepodařilo prokázat žádnými důkazy (svědecké výpovědi, zprávy z okolí atd.), máte možnost navrhnout vypracování znaleckého posudku, ve kterém soudem ustanovený znalec zhodnotí výchovné schopnosti otce, zda je úprava styku otce s dcerou vhodná a pokud ano, v jakém rozsahu.
Je třeba ještě uvést, že ve věci úpravy styku může dát otec k soudu návrh na vydání předběžného opatření, kterým by soud rozhodoval ještě před vydáním rozsudku a tedy před konečným rozhodnutím ve věci. Pokud by soud návrhu vyhověl a stanovil styk, je toto usnesení vykonatelné doručením, tj. ode dne doručení jste povinna je dodržovat. Máte však možnost podat proti rozhodnutí odvolání, o kterém by rozhodoval krajský soud.
V tomto okamžiku bych vám doporučila navštívit sociální pracovnici příslušného orgánu péče o dítě a informovat ji o současných problémech s otcem dcery, resp. o jeho problémech s užíváním drog atd., neboť v případě, že bude podán k soudu ať již ze strany bývalého přítele nebo z vaší návrh na zahájení řízení o úpravu styku, bude sociální pracovnice účastníkem řízení jako opatrovník dcery. Pokud bude již takto informována o problémech na straně otce dcery, lze předpokládat, že celou situaci prověří podrobněji.

JUDr. Romana Lužná

advokátka
sídlo: Heinrichova 16, 602 00 Brno
tel./fax: 543 213 159
e-mail: info@advokatka.net
www.advokatka.net


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, 15.6.2009, www.azrodina.cz

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359