Asekol_cervene_k_965x100px__04

LZE ŽÁDAT O PPM ZPĚTNĚ? ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ PO PORODU A PŘERUŠENÍ STUDIA

Autor: odpověď - kolektiv autorů ČSSZ, Mgr. Jiří Rod VZP

DOTAZ Z PORADNY - Chtěla jsem se zeptat, zda-li je možné o peněžitou pomoc v mateřství žádat zpětně. Ocitla jsem se ve velmi nepříjemné situaci.
30.12.2008 jsem dle dokumentů od gynekologa měla nastoupit na mateřskou. V té době jsem ještě byla studentka VŠ, studium jsem přerušovala až 11.2.2009 a 21.2.2009 jsem porodila. Při donesení potvrzení o nástupu na MD na účtárnu VŠ mi bylo řečeno, že žádost o mateřskou za mě podává škola, jen musím dodat dokumenty, které jsem po porodu dcery okamžitě dodala.
Naléhavě jsem musela ještě toho měsíce (v únoru 2009) odjet z rodinných důvodů mimo ČR, odkud jsem se vrátila až dnes a zde na mě čekalo opravdu děsivé zjištění. Od VZP mi přišlo vyúčtování zdravotního pojištění od prosince 2008, jelikož jsem nedodala žadné potvrzení o studiu, či nástupu na mateřskou dovolenou. Také jsem zjistila, že VŠ žádost o PPM nepodala.
Momentálně mám tedy přerušené studium, jsem svobodná matka, samoživitelka.
Prosím o radu, co mohu v této situaci dělat!? Mohu uplatnit nárok na PPM? Pokud ano, jaká bude výše? O jaké další dávky mohu ještě požádat?


PENĚŽITÁ POMOC V MATEŘSTVÍ

Podle právní úpravy platné do 31. 12. 2008 bylo podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství u studentek přerušení studia. Pokud jste uplatnila nárok na peněžitou pomoc v mateřství k 30. 12. 2008 a nepřerušila studium, nárok vám nevznikl. S účinností od 1. 1. 2009 sice již zaniklo pojištění studentů a žáků, přesto náleží peněžitá pomoc v mateřství studentkám, jestliže po zániku pojištění došlo k nástupu na peněžitou pomoc v mateřství v ochranné lhůtě, která činí 180 kalendářních dnů od zániku pojištění. To znamená, že vám nárok na výplatu peněžité pomoci v mateřství ze studia nezanikl, proto doporučujeme obrátit se na školu, u které jste nárok na peněžitou pomoc v mateřství uplatnila a požádat o zpětné přiznání peněžité pomoci v mateřství, a to nejdříve od 11. 2. 2009, kdy jste přerušila studium. V případě, že škola již nemá tiskopis Žádost o peněžitou pomoc v mateřství, kterým jste nárok uplatnila, k dispozici, požádejte lékaře o vystavení nové žádosti. Podpůrčí doba, která činí 28 týdnů, vám však plyne již od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu, tj. od 30. 12. 2008. Peněžitá pomoc v mateřství u studentek činí 254 Kč za kalendářní den.
Dávku Vám bude vyplácet Okresní (Pražská) správa sociálního zabezpečení, příslušná podle sídla školy, u které jste uplatnila nárok.

Kolektiv autorů ČSSZ, www.cssz.cz


ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

Student VŠ do 26 let věku je osobou, za níž platí pojistné stát, kategorie „nezaopatřené dítě". V případě přerušení studia toto právo končí a musí být stanovena jiná kategorie plátce pojistného. V případě tazatelky to mohl být zase stát, pakliže by byla splněna z její strany oznamovací povinnost o tom, že se stala osobou pobírající peněžitou pomoc v mateřství (PPM). PPM se poskytuje podle předpisů o nemocenském pojištění a je jedno, zda to měla zařídit škola nebo ona sama. Pojišťovna pouze potřebuje doklad o přiznání této dávky a od kdy. V kladném případě pak pokračuje povinnost státu hradit pojistné.
Co s tím dál?
Celá situace tedy spočívá v nesplnění tzv. oznamovací povinnosti tazatelkou. Je však zpětně opravitelná, buď zcela až k prosinci 2008 nebo alespoň ode dne porodu dítěte. Oznamovací povinnost může být splněna opožděně, byť s hrozbou pokuty zdravotní pojišťovny (pojišťovna přišla o pojistné od státu od ledna až do května!). Doporučuji návštěvu nejbližší úřadovny VZP ČR, kde to s ní vyřeší.

Mgr. Jiří Rod, VZP, www.vzp.cz

Informace k dalším možným dávkám najdete zde:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, 18.6.2009, www.azrodina.cz

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359