Asekol_cervene_k_965x100px__04

JSEM TĚHOTNÁ ČEŠKA, PRACUJI NA SLOVENSKU A CHCI SE PŘESTĚHOVAT DO CHILE. JAK JE TO S DÁVKAMI V MATEŘSTVÍ?

Autor: odpověď - kolektiv autorů ČSSZ a Romana Pavlů - KÚ Libereckého kraje

DOTAZ Z PORADNY - Jsem Češka (kde mám i trvalý pobyt) a momentálně pracuji od listopadu 2008 na Slovensku. Smlouvu mám na dobu neurčitou a zdravotní pojištění mám formou E 111, takže k lékařům chodím do Čech. Jsem těhotná, můj přítel je Chilan (otec dítěte) a odchází o prázdninách kvůli práci zpět do Chile. Já bych samozřejmě chtěla jít s ním, ovšem potřebovala bych vědět, jestli tím nepřijdu o dávky: peněžitou pomoc v mateřství, porodné a rodičovský příspěvek.
Budu mít na tyto dávky nárok? Budu na ně mít nárok, i když odjedu v době pracovní neschopnosti a nastoupím na mateřskou až v Chile? Pracovní neschopnost budu mít pravděpodobně asi 6 týdnů před nástupem na mateřskou a v té době bych chtěla odletět. V práci nechci dát výpověď, protože se možná do třech let vrátím, a tak bych o ni nerada přišla.
Nevím tedy kdo, zda ČR a nebo SR, mi bude hradit dávky a jaké?
Je tedy možné odejít do zahraničí v době PN a pak mít nárok na všechny další dávky s mateřstvím spojené?


PENĚŽITÁ POMOC V MATEŘSTVÍ

Vzhledem k tomu, že píšete, že pracujete na Slovensku, bude se otázka Vašeho nároku na peněžité dávky nemocenského pojištění z důvodu mateřství posuzovat podle pravidel obsažených v koordinačních nařízeních Evropské unie, jíž jsou oba státy členem (Nařízení Rady (EHS) č. 1408/71 o aplikaci soustav sociálního zabezpečení na osoby zaměstnané, samostatně výdělečně činné a na jejich rodinné příslušníky pohybující se v rámci Společenství a jeho prováděcí Nařízení č. 574/72). Dle těchto pravidel zaměstnaná osoba podléhá právním předpisům o sociálním zabezpečení toho členského státu, na jehož území pracuje, i když bydlí na území jiného členského státu. Případné peněžité dávky tedy budou náležet podle právních předpisů státu, kde je vykonávána práce - ve Vašem případě tedy podle slovenských. Informace týkající se nároku na dávky, výplaty dávek, jejich výše a doby poskytování získá osoba u příslušné instituce členského státu, ve kterém je pojištěna (Na Slovensku je to Sociální pojišťovna - www.socpoist.sk).
Doplňujeme, že pokud byste na Slovensku nezískala potřebnou dobu pojištění nutnou pro nárok na dávku, lze podle výše uvedených Nařízení v takovém případě započítat i dobu pojištění získanou v jiném členském státě (např. v ČR). Doby pojištění se potvrzují u příslušných institucí členských států na formuláři E 104. (V ČR by Vám ho vystavila Okresní správa sociálního zabezpečení, příslušná podle místa Vašeho bydliště).

Kolektiv autorů ČSSZ, www.cssz.cz

DÁVKY STÁTNÍ SOCIÁLNÍ PODPORY (PORODNÉ, RODIČOVSKÝ PŘÍSPĚVEK):

Pokud budete stále občan ČR s pobytem na území ČR o porodné si můžete požádat. Pokud je státem výkonu zaměstnání a pojištění v rámci EU Slovensko, příslušný k vyplácení PPM je Slovensko, to by Vám i dále v rámci EU vyplácelo rodičovský příspěvek, pokud by Vám rodičovský příspěvek na Slovensku byl zamítnut - kompetentní by byla ČR.

Romana Pavlů, KÚ Libereckého kraje,  www.kraj-lbc.cz


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, 30.6.2009, www.azrodina.cz

Prospanek-postele_250x250
Azrodina_portal_250x250

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359