JAK VYMÁHAT VÝŽIVNÉ
Autor: odpověď - JUDr. Romana Lužná
DOTAZ Z PORADNY - Mám dotaz ohledně nezaplaceného výživného od mého otce. V r. 1999 podala má matka návrh na zvýšení výživného a v říjnu roku 2008 bylo soudem rozhodnuto o zvýšení výživného včetně jeho doplacení zpětně do 15 dnů od pravomocného nabytí rozsudku. Od r. 1999 do vynesení rozsudku nezaplatil otec ani korunu. Nezaplatil ani po nabytí právní moci rozsudku a nemá snahu zaplatit ani půl roku po ukončení soudních tahanic. Jeho právní zástupce mi sdělil, že se nachází mimo republiku, a že je na jeho osobu vedeno několik exekucí z dob jeho podnikání na území ČR. Potřebuji radu, zda je vůbec nějaká možnost vymožení mého dluhu na jeho osobě, popř. možnost nějakého trestního stíhání. Když využiji služeb exekutora a podepíši s ním smlouvu, která mi byla předložena, je dost pravděpodobné, že nezjistí žádný majetek a ani nesežene mého otce. Soudní tahanice začaly před 11 roky a už mi ani tak nejde o peníze, ale o princip, aby byl můj otec nějakým způsobem potrestán.
Pokud vám otec nezasílá výživné řádně a včas, můžete na základě pravomocného rozsudku, kterým byla vyživovací povinnost stanovena, podat návrh na exekuci.
Vymáhání výživného je možné cestou soudního výkonu rozhodnutí, nebo prostřednictvím exekutora. V případě soudního výkonu rozhodnutí je třeba navrhnout konkrétní způsob, kterým má být pohledávka vymožena, tj. zda srážkami ze mzdy, prodejem movitých nebo nemovitých věcí apod., v případě vymáhání prostřednictvím exekutora zvolí on sám nejvhodnější způsob vymožení pohledávky, neboť prověřuje veškerý majetek povinného. V případě soudního výkonu rozhodnutí platí obecně oprávněný soudní poplatek ve výši 2 % z vymáhané částky, v případě výživného pro nezletilé děti je návrh od poplatku osvobozen, v případě exekuce prostřednictvím exekutora se platí odměna exekutora. Odměna je vymáhána také v rámci vedené exekuce, exekutor však může žádat předem složení zálohy až do výše 30 % budoucí odměny. Ne všichni exekutoři ji však požadují, je možné se v exekutorské kanceláři informovat předem a zvoleného exekutora je pak třeba v návrhu uvést.
Dále je možné podat Policii ČR podnět k prošetření trestného činu zanedbání povinné výživy. Podle trestního zákoníku platí, že:
(1) Kdo neplní, byť i z nedbalosti, svou zákonnou povinnost vyživovat nebo zaopatřovat jiného, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok.
(2) Kdo se úmyslně vyhýbá plnění své zákonné povinnosti vyživovat nebo zaopatřovat jiného, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.
(3) Odnětím svobody na šest měsíců až tři léta bude pachatel potrestán, vydá-li činem uvedeným v odstavci 1 nebo 2 oprávněnou osobu nebezpečí nouze.
U trestného činu zanedbání povinné výživy platí i zvláštní ustanovení o účinné lítosti, podle kterého trestnost zanedbání povinné výživy zaniká, jestliže trestný čin neměl trvale nepříznivých následků a pachatel svou povinnost dodatečně splnil dříve, než soud prvního stupně počal vyhlašovat rozsudek.
Policie je v rámci vyšetřování povinna prošetřit veškeré skutečnosti z vlastního podnětu a poplatky za podání podnětu neplatíte.
JUDr. Romana Lužná, 7.7.2009
JUDr. Romana Lužná,
advokátka
sídlo: Heinrichova 16, 602 00 Brno
tel./fax: 543 213 159
e-mail: info@advokatka.net
www.advokatka.net
Související odkazy:
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz