ODSTUPNÉ PRO ZAMĚSTNANCE NA NEPLACENÉ DOVOLENÉ. ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ PŘI BRIGÁDĚ A NEPLACENÉ DOVOLENÉ.
Autor: odpověď - JUDr. Romana Lužná, Mgr. Jiří Rod
DOTAZ Z PORADNY - V září 2009 jsem měla nastoupit do zaměstnání po skončení 3.leté rodičovské dovolené. Zaměstnavatel mi vyšel vstříc a mohu být se svým synem ještě rok doma a čerpat neplacené volno, s tím, že po roce musím nastoupit na plný úvazek. Ráda bych se v této souvislosti dotázala na několik věcí...
1. V té době možná proběhne v zaměstnání přeměna na akciovou společnost a zaměstnanci dostanou výpovědi a s některými budou uzavřeny nové smlouvy. Budu mít já jako pracovník na neplacené dovolené nárok na případné odstupné?
2. Pokud bych v průběhu doby neplaceného volna opět otěhotněla, jak se to může projevit na tomto pracovněprávním vztahu? Výpověď asi dostat nemohu, ale nemohla bych dostát svému slibu a to, návratu po roce na plný úvazek. Mohu být nějak popotahována?
3. Pokud bych si v této době chtěla přivydělat nějakou brigádou, lze to vůbec? Asi bych tím pádem přišla o placení zdravotního pojištění státem, že?
V případě, že by s vámi zaměstnavatel rozvázal pracovní poměr z tzv. organizačních důvodů, nárok na odstupné vám zůstává i v případě, že se tak stane v době, kdy čerpáte neplacené volno. Neplacené volno je překážkou výkonu zaměstnání na straně zaměstnance, pracovní poměr však i v této době trvá.
Pokud byste v době čerpání neplaceného volna opět otěhotněla, vzniká vám opět nárok na mateřskou a rodičovskou dovolenou. Skutečnost, že z tohoto důvodu nejste schopna nastoupit do zaměstnání ve lhůtě počítané od prvního porodu, není porušením pracovních povinností a žádné sankce vám nevznikají. Zaměstnavatel vás však již na základě současného čerpání rodičovské dovolené a neplaceného volna není povinen zařadit na původní pracovní místo a po návratu do zaměstnání je vám povinen nabídnout již jen pracovní místo, resp. práci, která odpovídá vaší pracovní smlouvě. To znamená, že pokud máte v pracovní smlouvě uvedeno jako druh práce účetní a pracovala jste jako mzdová účetní, byl by zaměstnavatel povinen vám po návratu z mateřské dovolené přidělit opět práci mzdové účetní, kterou jste vykonávala. Po návratu z rodičovské dovolené vám již může přidělit práci účetní v jakémkoli oddělení.
JUDr. Romana Lužná, 7.7.2009
JUDr. Romana Lužná,
advokátka
sídlo: Heinrichova 16, 602 00 Brno
tel./fax: 543 213 159
e-mail: info@advokatka.net
www.advokatka.net
V případě péče o dítě do 7 let věku bude osobou, za níž je plátcem pojistného stát, nesmí být však výdělečně činná. V měsících, kdy by byla výdělečně činná nejvíce však na 4 hod denně, by zaměstnavatel odváděl pojistné jen ze skutečně dosaženého výdělku, tzn. nemusel by být respektován min. vyměřovací základ 8 000 tis. Kč. Byl-li by úvazek větší než 4 hod denně bude odvod pojistného zaměstnavatelem podléhat pravidlům každého zaměstnance, tzn. i s respektací VZ min.
Mgr. Jiří Rod, VZP, www.vzp.cz
Související odkazy:
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz