Asekol_cervene_k_965x100px__04

DOHODA O UKONČENÍ PRACOVNÍHO POMĚRU A DALŠÍ TĚHOTENSTVÍ

Autor: odpověď - JUDr. Eva Dandová, Wolters Kluwer ČR, a. s.

DOTAZ Z PORADNY - 11.7.2009 mi končí po třech letech rodičovská. V práci, kde jsem byla zaměstnaná asi 8 let se se mnou, díky zrušení mého místa, nepočítá. Domluvili jsme se, že rozvážeme prac. poměr dohodou s 3 měsíčním odstupným. Nyní jsem ale zjistila, že jsem těhotná, z důvodu dvou nepovedených těhotenství, mám nastoupit na nemocenskou s rizikovým těhotenstvím. Chci se zeptat, je pravda, že tedy od 12.7.2009 mohu nastoupit na nemocenskou, tudíž se mnou nemohou rozvázat pracovní poměr. Byla bych radši takto dále zaměstaná, než se přihlašovala na ÚP.


Související předpisy:
§ 49, 52, 53, 192, 195 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění p. p.
§ 15, 19, 32-38 zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, ve znění p. p.

Odpověď:
V daném případě vás nepotěším. Pokud jste uzavřela řádně dohodu o skončení pracovního poměru ve smyslu ustanovení § 49 zákoníku práce, pak se na ni tzv. ochranné doby neboli zákaz výpovědi podle § 53 zákoníku práce nevztahují. Zákaz výpovědi v např. době pracovní neschopnosti nebo době těhotenství, se vztahuje výhradně k výpovědi dané zaměstnavatelem podle § 52 zákoníku práce. Stará konstantní judikatura Rc 7 Cz 28/84 konkrétně k vašemu případu uvádí: „Těhotenství zaměstnankyně v okamžiku uzavření dohody o skončení pracovního poměru není důvodem neplatnosti této dohody, a to ani v případě osamělé zaměstnankyně, která o svém těhotenství v tom okamžiku nevěděla." V daném případě by se dala prokázat neplatnost tohoto právního úkonu pouze z některého z obecných důvodů neplatnosti - např. že nebyla dodržena písemná forma dohody nebo že vy nebo vedoucí zaměstnanec zaměstnavatele, který ji s vámi uzavíral, jste neměli v tom okamžiku způsobilost k právním úkonům (byli jste nepříčetní) apod., a to podle mého názoru nejde.
Z toho důvodu dovozuji, že váš pracovní poměr řádně skončí, ale domnívám se, že se až tak dalece nic nestane, zejména za situace, kdy hned nastoupíte v tzv. ochranné době po skončení pracovního poměru na pracovní neschopnost a na tomto rizikovém těhotenství setrváte až do nástupu na mateřskou dovolenou, resp. na peněžitou pomoc v mateřství. Podle § 15 zákona o nemocenském pojištění platí, že nemocenské náleží též, jestliže ke vzniku dočasné pracovní neschopnosti došlo po zániku pojištění v ochranné lhůtě a ochranná lhůta činí 7 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění. Proto také budete po celou dobu rizikového těhotenství pobírat dávky nemocenského pojištění. Jen upozorňuji, že po dobu prvních 14 dnů náhradu mzdy od zaměstnavatele pobírat nebudete. Za situace, kdy pracovní neschopnost vznikne po skončení pracovního poměru, již není totiž překážkou v práci a zaměstnanec tedy nemůže pobírat náhradu mzdy z titulu překážky v práci. Pokud budete po celou dobu těhotenství na tzv. rizikovém těhotenství a práce neschopná, tak se na úřad práce hlásit nemusíte. Jste v pracovní neschopnosti a to je překážkou toho, abyste mohla být uchazečkou o zaměstnání. Na úřad práce byste se mohla teoreticky přihlásit v okamžiku, kdy by vám lékař ukončil rizikové těhotenství a pracovní neschopnost.
Otázkou ale je, jak to bude s peněžitou pomocí v mateřství. Z vašeho dotazu nevyplývají potřebné údaje, abych mohla dospět k jednoznačnému závěru. Platí totiž zásada, že nárok na peněžitou pomoc v mateřství má žena, která podle zákona o nemocenském pojištění byla účastna nemocenského pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dnů v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství, tedy přede dnem nástupu na mateřskou dovolenou podle zákoníku práce, což předpokládám, že splňujete, protože až do července 2009 trval váš pracovní poměr. Za „normální" se považuje nástup na peněžitou pomoc v mateřství v období 6 až 8 týdnů před očekávaným dnem porodu. Vzhledem k tomu, že těhotenství trvá 267 dnů a že na peněžitou pomoc v mateřství můžete nastoupit 6 až 8 týdnů před porodem, tj. 42 až 56 dnů před porodem, přičteme-li k tomu 180 dnů ochranné doby, vyjde nám, že ochranná doba by na vás dopadla, kdybyste skončila pracovní poměr dohodou v průběhu 5. týdne těhotenství, tj. v druhém měsíci těhotenství. Minimální podmínkou pro to, aby se tzv. zachránil nárok na peněžitou pomoc v mateřství je totiž ukončit pracovní poměr nejdříve po uplynutí 32. dne od početí za předpokladu, že porod nastane normálně, tedy v 267. den těhotenství. Proto doporučuji si přesně spočítat, který den těhotenství byl dnem skončení vašeho pracovního poměru a jestli 180 dnů ochranné doby spadne do 6. až 8. týdne před porodem a pak si raději posunout začátek nástupu na peněžitou pomoc v mateřství do 8. týdne před očekávaným dnem porodu, abyste měla nárok na peněžitou pomoc v mateřství a nemusela žádat o rodičovský příspěvek. Platí totiž zásada, že u zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství.

JUDr. Eva Dandová, Wolters Kluwer ČR, a. s., www.otazkyodpovedi.cz


Související odkazy:

 

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, 15.7.2009, www.azrodina.cz

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359