Asekol_cervene_k_965x100px__04

VÝŽIVA 9 MĚSÍČNÍHO DÍTĚTE

Autor: odpověď - MUDr. Judita Hofhanzlová

DOTAZ Z PORADNY - Ráda bych se poradila ohledně výživy mé 9 měsíců staré dcerky.
Kolik jídla by měla v 9 měsících sníst? Kojím dcerku ráno, dopoledne, při obědě již ne, odpoledne i večer před spaním.
Příkrmů mi sní málo, dopoledne nesní ani 150 g ovocného pyré, na oběd sní tak 120 g zeleniny s masem a po obědě tak půlku banánu nebo jeden jogurt, k večeři 130 ml obilné kaše.
Někdy celý den nejí skoro nic a vyžaduje jen kojení, a tak je to velmi často. Násilím ji do jídla nutit nechci, ale nabízím každý den a snažím se, aby něco snědla. Váhově je na tom dobře, má 8 850g a výška je taky dobrá. Vím, že moje mléko jí už nutričně nestačí, stačí kolik sní příkrmů? Víc prostě nechce. V noci se mi poslední dobou často budí, i 3 krát na kojení a je hladová, tak nevím. Přitom má okolo 18.00 hod kaši, a pak ji ještě těsně před spaním v 19.00 hod nakojím.
Co si o tom myslíte? Vím, že bych si neměla dělat starosti, protože prospívá dobře, ale jiné děti v jejím věku už jí plno jídel a moje dcerka horko těžko zvládne příkrmy a to ještě mixované.

Vyziva_9mesicniho_ditete_normal


Ilustrační foto: Matýsek, archiv Hany Žalmanové


Odpověď na dotaz, kolik má dítě v 9 měsících sníst jídla, je velmi jednoduchá. Každé dítě jí jinak a je nesmysl řídit se tabulkami nebo množstvím přijatých gramů. Ještě lepší je nevěnovat této záležitosti příliš mnoho pozornosti. Velmi často se stává, že dítě přestává jíst pokud vycítí, že maminka se přespříliš zabývá jeho stravováním. Jídlo je prostě radost a mnoho mysli zde příliš neprospívá. Jednu zásadní poznámku bych k dotazu ale měla. Mateřské mléko je ideální potravina pro naše děti v jakémkoli věku a tělo maminky je tak dokonalé, že připravuje v každém věku dítěte mléko jiného složení, podle momentálních potřeb dítěte. Některé maminky živí dítě pouze mateřským mlékem 9,10,11 měsíců. Jestli si někdo myslí, že v 9 měsících je mateřské mléko pro dítě nutričně nedostačující, je to nesmysl. Nejdůležitějším indikátorem dostatečného jídla je dobrý vývoj děťátka. V uvedeném dotazu je příjem potravy u dítěte naprosto dostačující, naopak si myslím, že maso a celý jogurt by dítě dostávat nemuselo, tyto potraviny obsahují příliš mnoho bílkovin a dítě na delší dobu nasytí víc, než by bylo po lehčeji stravitelných potravinách. Myslím, že v noci se děťáko budí častěji z jiného důvodu, než kvůli hladu. To však lze zjistit již pouze individuálním pohovorem.

MUDr. Judita Hofhanzlová, 28.7.2009,  www.calendula.cz

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359